Yumurtalık Kanseri Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yumurtalık Kanseri Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
30 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 375 kez okundu.

Yumurtalık kanseri, mutasyona uğramış hücrelerin vücutta anormal ve hızla büyüyen ve bir organ veya bölgede diğerine yayılabileceği bir hastalık anlamına gelir. Yumurtalık kanseri, bu tür kanserlerin başında, kadın yumurtalıklarında adlandırılır.

Yumurtalık kanseri, Birleşik Devletler’de kadınlarda onuncu en sık görülen kanserdir ve kanser nedeniyle beşinci ölüm nedenidir. Her yıl ABD’de yaklaşık 20.000 kadına bu hastalık tanısı konuyor. Çoğu kadın daha sonradan olana kadar bu kansere sahip olduğunu bulmaz; çünkü yaygın bir hastalık değildir ve hastalığın invaziv olmayan olarak taranması veya taranması için iyi bir yol yoktur.

Yumurtalık Kanseri Nedir?

Yumurtalık kanseri, yumurtalıklarda gelişen, kadın vücudunun olgunlaştığı ve yumurtaları bıraktığı ve seçkin hormon ürettiği kansere işaret eder . Ayrıca, fallop tüplerinden veya peritondan (karında üst üste yerleşen doku astarından) kaynaklanan kanserlere de işaret edebilir.

Semptomlar Neler?

Erken çocuklarda yumurtalık kanseri ile belirgin bir belirti yoktur. Kanser büyür ve yayılırken belirtiler ortaya çıkabilir veya daha belirgin hale gelebilir. Bazı semptomlar gebelik semptomlarını taklit eder   ve şunları içerir:

 • Şişkinlik
 • Vajinal kanama veya deşarj değişikliği
 • Daha yüksek frekans veya idrar aciliyeti (aniden gerek gitmek)
 • Pelvik / karın ağrısı veya basınç
 • Sırt ağrısı
 • Hızla kendini hissetmek ve / veya yeme problemi yaşamak
 • Kabızlık
 • Mide ağrısı ve / veya mide yanması
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı

Semptomlar yeni olup (1) 2 haftadan fazla sürer ve / veya (2) bir ayda 12 defadan fazla ortaya çıkarsa, endişelerinizle ilgili olarak birincil bakım doktorunuza (tercihen jinekologunuza) danışmanız önerilir.

Hastalığın Genetik midir?

Bir aile öyküsü olan yumurtalık kanseri olması, onu kesinlikle geliştireceğiniz anlamına gelmez. Bir aile geçmişi , belirli kanser türlerini geliştirme şansınızı artıracak sorunlu bir geni ( BRCA1 veya BRCA2 gibi) miras almanızın daha olası olduğu anlamına gelir. Yumurtalık kanseri veya göğüs kanserlerine sahip olduğunuz aile üyelerinizin (anneniz veya babanızın tarafları) ne kadar fazla olursa, kişisel riskiniz yumurtalık kanseri gelişiminde o kadar yüksektir.

Ailenizin tıbbi geçmişinin farkında olmak güzel bir şey. Bu şekilde, hastalığın geçmişi varsa, önleyici önlemler ve / veya tarama programı hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz. Doktorlarınız, yukarıda bahsedilen kanserle ilişkili genlerde tipik genetik mutasyon olup olmadığınızı görmek için bazı genetik testler yapmak isteyebilir.

Yumurtalık Kanseri Için Diğer Risk Faktörleri Nelerdir?

Yumurtalık kanseri geliştireceğinizi garanti eden bir risk faktörü olmasa da, yumurtalık kanseri geliştirme şansınızı artırabilecek birkaç şey (yukarıda adı geçen genetik ve aile öyküsü hariç) vardır :

 • Yaşın artması
  • 40 yaşından sonra görülür.
  • Tanıların yarısı 63 yaş üstündeki kadınlara veriliyor.
 • Bazı üreme kilometre taşlarında yaş
  • 12 yaşından önce menstrüasyona başladıysanız.
  • 26-30 yaşına kadar çocuğu ikram ettirmediyseniz.
  • 50-52 yaşından sonra menopoza girerseniz.
  • 35 yaşından sonra bir çocuğu taşırsanız veya hiç hamile kalmadıysanız ve vadeye kadar taşındıysanız.
 • Obezite – obezleri düşünen (BMI> 30 olan) kadınlar, artmış risk taşıyor
 • Sigara içmek – kadın riski sigara içmekle birlikte artar, ancak sadece bir tür over kanseri için: müsinöz
 • Fertilite tedavileri (hormonal) ve özellikle başarısız girişimler
 • kısırlık
 • Having endometriyozis
 • Menopozdan sonra, özellikle 5-10’un üstünde, hormon replasman tedavisinin kullanılması
 • Talk pudrası (özellikle 1970’lerden önce asbest içeren toz) genital bölgelerde kullanılması
 • Androjenleri (erkek hormonları) içeren ilaçları almak – bu daha büyük bir çalışma ile doğrulanmamıştır

Bunların herhangi biri veya birden fazlası sizin için geçerliyse ve belirtilerinizden endişeleniyorsanız, yumurtalık kanseri riski hakkında doktorunuzla konuşmayı ertelemeyin.

Yumurta Kanseri Taramaları Var Mı?

ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü (USPSTF), risk faktörleri veya aile geçmişi ile risk altındaki kişiler için düzenli taramalar önermemektedir. Çoğu zaman, tarama teknikleri yanlış pozitif bir sonuç gösterebilir ve gereksiz cerrahiye son verebilir.

Ancak, bir aile öykünüz varsa, mutasyona uğrayan BRCA1 veya BRCA2 veya yukarıda listelenen diğer genlerden herhangi biri veya önemli risk faktörleri varsa, taramalar sizin için yararlı bir araç olabilir. Bir aile öyküsünüz olsun ya da olmasın, yumurtalık kanseri semptomlarını fark ederseniz, bu tarama testlerinden bazıları semptomların nedenini bulmak için teşhis araçları olarak da kullanılabilir:

 1. Pelvik Muayene – İki parmak ve / veya bir spekulum kullanarak doktorunuz herhangi bir genişlemeye ya da usulsüzlüğe dikkat çekmek için rahim ve yumurtalıklarınızı palpe edecektir.
 2. Görüntüleme – Bir CT taraması veya ultrason kullanarak, anormallikler olup olmadığını görmek için doktorunuz yumurtalıklarınızı görme (boyut, şekil ve konum) alabilir.
 3. Kan Testi – Bir yumurtalık kanseri hücresinin dış zarında bulunan bir proteinin (CA 125) varlığını kontrol eder.

Bu testlerden herhangi biri anormal veya olumlu sonuç verirse, ameliyat tümör varlığını doğrulamak için bir sonraki adım olabilir.

Yumurtalık Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Yumurtalık kanseri genellikle teşhis amaçlı bir ameliyattan sonra teşhis edilir. Yumurtalık kanseri yukarıdaki testlerden birinden şüphelenirse, bir sonraki adım ameliyattır. Ameliyat sırasında onkolog, kanserin habis olup olmadığına karar verir ve eğer öyleyse, doku ve onu çevreleyen abdominal sıvıdan bir numune alır. Ayrıca, tümörün yayılıp yayılmadığını görmek için çevredeki bölgeyi kontrol edecektir. Biyopsi / numune, hücrelere mikroskopta bakan ve tümörün benign (kansersiz) veya malign (kanserli) olup olmadığını belirleyen bir patologa gönderilir ve kanser derecesini belirler. Doktorunuz, kanserin ne kadar genişlediğini, genetik yapısını ve diğer vücut sistemlerinizi nasıl etkilediğini belirlemek için daha fazla test isteyebilir.

Kanser, iki farklı yoldan (başlangıçtaki yerin dışında) konuşulur: kanser derecesi (hücrelerin ne kadar anormal olduğu) ve kanser evresi (kanser yayılımı).

Farklı kanser dereceleri nelerdir ve ne anlama geliyor?

Herhangi bir kanserin “derecesi”, tümör hücrelerinin normal bir hücreye kıyasla ne kadar anormal olduğuna işaret eder. Vücuttaki normal bir hücrenin belirli proteine, enzimlere, RNA’ya vb. Hücrede bulunmasını gerektiren belirli bir fonksiyona (örneğin bir sinir hücresi gibi) sahiptir – bir hücrenin “farklılaştığı” zaman söz konusudur; özel makyaj ve rol. Bir kanser hücresinde, yalnızca küçük hücresel / DNA değişiklikleri varsa, daha “farklılaşmış” olarak kabul edilir. Kanser hücrelerinin anormal olması ne kadar çok “farklılaşmamıştır”.

GX (belirlenmemiş not):  Hücrelerin ne kadar farklı olduğunu belirleyemiyor.

G1 (düşük dereceli):  Hücreler iyi diferansiye edilir.

G2 (orta dereceli):  Hücreler biraz farklıdır.

G3 (yüksek dereceli):  Hücreler zayıf şekilde ayırt edilir.

G4 (HIGH grade):  Hücreler farklılaşmamıştır.

Tümör hücrelerinin ne kadar normal ya da farklı olduğu prognoz ne kadar iyi olursa. Tümör hücreleri, ya kanserli büyüme ve aktiviteyi (tümör baskılayıcı genler) önlemek için hareket eden genleri kapatan ya da hücre büyümesi ve bölünmesini (proto-onkogenler) teşvik eden genlerin üretimini ya da aktivitesini arttıran ya da arttıran yeni mutasyonlar elde ettiğinde, bu “farklılaşmamıştır ” hücreler. Bu, bölünmeden önce hücrelerin artık büyüyüp olgunlaşamayacağı ve doğru ve zamanında hücre bölünmesini ve protein / enzim / kofaktör üretimini sağlamak için kontrol noktaları artık mevcut olmadığı anlamına gelir. Hücrelerin ne kadar farklılaşmadığı biliniyorsa, bu hücrelerin büyümesini ve bölünmesini engellemek ve önlemek o kadar zor olur.

Kanserin notu yüksek, daha büyük olasılıkla metastaz (taşımak ve yeni yerlerde büyümek) için ve genellikle buna bağlı daha “saldırgan” sayılır. Kanser evresine ve derecesine bağlı olarak, tedavi rejiminin kanser hareketini en etkili şekilde öldürebilmesi ve önlenmesi için ayarlanması gerekebilir.

Yumurtalık kanserinin farklı evreleri ne anlama geliyor?

Birinde tanısı konulabilecek dört aşamalı yumurtalık kanseri vardır. Evreleme, kanserin vücutta ne dereceye kadar yolculuk ettiğine bağlıdır. Hastalığa yakalanmış kadınların çoğuna Evre II ya da sonrasına kadar teşhis konulmaz. Aşağıda açıklanan aşamalar sadece yumurtalık kanseri kaynaklıdır.

Bir önceki yazımız olan Yumurta Yerken Dikkat Etmeniz Gerekenler başlıklı makalemizde Prof. Dr. Canan Karatay ve yumurta hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yumurtalık Kanseri Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Bilmediğimiz konuları sıtenızı takıp ederek öğreniyoruz teşekkürler ??

 2. Sevda Kacamak dedi ki:

  Çok kotu bir hastalik tedavi olmak gerekir

 3. Seda dedi ki:

  Allah kimseye yasatmasin insallah

 4. hülya akçay dedi ki:

  genetik olarak yatkınlık varsa özellikle yaş ilerletikçe rutin takipler yapılmalı bencede. erken teşhis erken tanı erken tedavi hayat kurtarır.

 5. Dilek Şimşek dedi ki:

  Yumurtalık kanseri erken teşhis koymak zormuş. Ama bu şeylerden birini yaşıyorsak ( Allah korusun ) hemen dr gitmeliyiz

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Fenilketonüri (PKU) Hastalığı Nedir

Fenilketonüri (PKU) genetik bir mutasyonun yol açtığı metabolik bir hastalıktır. Bu hastalık teşhis etmek çok zordur, ancak son 40 yılda bir...

Kapat