Yumurta Yerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yumurta Yerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
25 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 467 kez okundu.

Prof Dr. Canan Karatay yumurtanın pişirilme şekline dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Pişirilme şekillerine dikkat edilmeyen yumurtanın sağlığa fayda sağlamak yerine zararlı olabileceğini belirtti. işte Karatay’ın yumurtanın pişirilme şekli ile ilgili tavsiyesi

Prof. Dr. Canan Karatay, fazla pişirilmiş yumurtanın faydasını kaybettiğini, sağlığa yararından çok zararı olabileceğini açıkladı.

Yumurtanın sarısının etrafı fazla pişmekten grileşmiş, yeşillenmiş ise o yumurta sağlığınız için zararlı hale dönüşmüştür. O yumurta dünyanın en iyi tavuğunun yumurtası bile olsa Omega-3 yağı, trans yağa dönüşmüş demektir. Bu durumda yumurta size yarardan çok zarar verecektir.

“Yumurtalar özellikle kayısı kıvamında olmalı ya da tereyağında düşük ısıda katılaştırılmadan hafifçe pişirilmelidir. Çünkü yumurta uzun süre haşlandığı zaman, sarısının etrafında gri-yeşil bir renk oluşmakta ve ağzımıza aldığımızda dağılıp un ufak olmaktadır.

Aşırı pişirilme ve haşlanma sonucu, doğallığını kaybetmiş olan yumurta sarısı içinde bol miktarda trans yağ meydana gelmiştir. İşte, asıl sağlığa zararlı olan doğal yumurtanın kendisi değil de, kötü pişirilme sonucu ortaya çıkan trans yağlardır.

Bu nedenle, yumurta pişirilirken yüksek ısıda yandığı ya da kızartıldığı zaman da, aynı şekilde doğallığını kaybettiğinden ve bol miktarda trans yağ meydana geldiğinden sağlığa zararlı ve tehlikeli bir hale gelir.”

Kaynak:milliyet.com.tr

Bir önceki yazımız olan Mastitis Meme İltihabı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir. başlıklı makalemizde meme iltihaplanması belirtileri, meme iltihaplanması nedir ve meme iltihaplanması tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yumurta Yerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Konusuna 8 Yorum Yapıldı
 1. Kadriye Çoban dedi ki:

  Çok teşekkür ederim yumurtanın sarısının fazla haşlandığında sarının etrafındaki kararmanın bize zararlı oldupunu genelde öyle oluyordu benim haşladığım yumurtalar bundan sonra çok dikkat ederim çok faydalı bilgiler öğrettiğiniz için tekrar teşekkür ederim

 2. Sevda Kacamak dedi ki:

  Bilgili bir doktor dedikleri cikiyor

 3. Seda dedi ki:

  Koy yumurtsi ve az pismis yumurta olamasi gerek

 4. Dilek Şimşek dedi ki:

  Yani aslında sadece yumurta değil hersey öyle . Fazla kizaran pişen hersey besin değerini kaybediyor . Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim

 5. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Bilgileriniz için teşekkürler ??

 6. hülya akçay dedi ki:

  bazen yumurtayı haşlayıncı gerçekten sarısının etrafı griye dönüyor bundan sonra dikkat edicem.

 7. Seda dedi ki:

  Tskkkurlerrr

 8. Keziban avcu dedi ki:

  Her gun 2 yumurta sart

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Tarihi keşif, düşükleri ve dünyadaki doğum kusurlarını önleme sözü veriyor

GENEL BAKIŞ Gebelik araştırmalarında en büyük keşiflerden biri Vitamin B3 edebilir  tedavi  düşüklere ve doğum kusurlarına neden moleküler eksiklikleri Discovery, düşükleri ve...

Kapat