Yenidoğan Bebeklerde Saç Derisinde Sarı Kabuklanma

Yenidoğan Bebeklerde Saç Derisinde Sarı Kabuklanma
17 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 1.359 kez okundu.

Saç derisinde sarı kabuklanma  yenidoğan bebeklerin kafa derisinde görülen sarımsı, yağlı pullu lekelere verilen addır.

Genelde kaşıntı veya bebeğe rahatsızlık vermeyen çok yaygın, zararsız bir durumdur.

Kabuklanma bebeklerde ilk iki ayda en sık görülür ve yalnızca birkaç hafta veya ay sürecek eğilimi gösterir. Nadiren de olsa, çocukların bebeğini daha uzun sürede kullanabilmelerine rağmen genellikle iki yaşına kadar temizlenir.

Kabuklanma Nasıl Tespit Edilir

Kabuklanma, bebeğinizin kafa derisinde görülen büyük, yağlı, sarı veya kahverengi terazilerle tanınabilir. Bu teraziler nihayet pul pul dökmeye başlar ve etkilenen cildi kırmızı renkte gösterebilir. Bazen saçlar pullarla beraber dökülebilir. Kabuklanma ciddi bir durum değildir ve çocuğunuza herhangi bir sorun veya rahatsızlık vermemelidir. Bununla birlikte, bir enfeksiyon oluşması durumunda kabukları  çekmemeniz önemlidir.

Genellikle kafa derisinde başlar ve bazen kulakların arkasına yayılabilir. Yamalar, bezin bölgesi (kasık), burun, koltukaltı sırtları veya dizlerinin sırtı gibi bebeğinizin vücudunun diğer bölümlerinde görülebilir. Vücudun kafa derisinden başka bir bölümünde göründüğünde, tıbbi adı olan seboreik dermatit adı verilir.

Herhangi bir aşamada emin değilseniz, teşhise yardımcı olabilecek bir doktora gidin ve sizi herhangi bir aşamada rahatlatır.

Bebeğiniz üç aylıktan sonra devam eden kabuklanma egzamanın belirtisi olabilir ve farklı muameleye tabi tutulması gerekir, bu nedenle doktora gitmeye değer.

Kabuklanmanın nedenleri

Kabuklanmanın nedeni açık değildir, ancak fazla yağlı sebase bezlerle bağlantılı olabilir. Bunlar, sebum adı verilen yağlı bir cisim üreten ciltteki bezlerdir. Bazı bebeklerin annelerinin hormonlarının bir kısmını doğumdan birkaç hafta veya aylar sonra vücutlarında tuttuğu düşünülmektedir. Bu hormonlar bezlerini daha aktif hale getirebilir, bu nedenle daha fazla sebum üretirler. Aşırı sebum eski cilt hücrelerinin kafa derisine yapışmasına, normalde yapacakları gibi kurutulmaları ve düşmelerine neden olur.

Kabuklanma bulaşıcı değildir ve temizlik eksikliği nedeniyle değildir. Kabuklanma olan bir bebek varsa, bu çocuğun bir enfeksiyona sahip olduğu veya düzgün bakılmadığı anlamına gelmez. Araştırmalar, kabuklanmaya sahip olan  bebeklerin genellikle astım ve egzama gibi alerji tipi koşulları olan aile üyelerine sahip olduklarını bulmuştur. Ayrıca, kabuğu olan bir çocuğun, yaşları büyük olduğunda kepek gibi seboreik dermatitlere sahip olabileceği olasılığı vardır.

Tedaviye ihtiyaç var mı?

Kabuklanma özel bir muamele gerektirmez ve zamanla kendiliğinden geçer. Bununla birlikte, bebeğinizin saçlarını ve kafa derisini yavaşça yıkamak, pulların birikmesini önleyebilir.

Gece kafa derisine biraz miktarda bebek yağı veya zeytinyağı masajı yapmak yamalı terazileri yumuşatmaya yardımcı olabilir. Sabahları, yumuşak bir bebek fırçası veya bezi kullanarak, gevşek parçacıkları hafifçe çıkarın ve ardından bebek şampuanı ile yıkayın.

Badem yağı veya yer fıstığı yağı içeren şampuanlar, beş yaşın altındaki çocuklarda kaçınılmalıdır.

Kabuklanmayı gevşetmek için eczanelerde tezgah üstünde şampuanlar mevcut. Çocuğunuzun alerjik olduğu herhangi bir bileşen için bunları kullanmadan önce hasta bilgi broşürünü kontrol edin ve talimatları dikkatle izleyin. Bu şampuanlar bebek şampuanından  daha güçlü olduğundan, bebeğinizin gözünde herhangi bir şey olmamalıdır. Tavsiye için eczacınıza konuşun. Şampuan veya diğer tedaviler durumu kötüleştirirse tedavileri durdurun ve egzama olabileceği için bir doktora görünün.

Kabuklanma iltihaplanırsa veya enfekte olursa, ketoconazole gibi bir dizi antibiyotik veya antifungal bir krem ​​veya şampuan bir doktor tarafından reçete edilebilir. Bir iltihaplı döküntü için hidrokortizon gibi hafif bir steroid krem ​​önerilebilir.

Beşik başlık tedavi ile düzelmezse veya bebeğiniz yüz veya vücutta beşik kapağı belirtileri gösteriyorsa (seboreik dermatit), tavsiye için doktorunuza danışın.

Bir önceki yazımız olan Prematüre Nedir Prematüre Bebekler Nedenleri Nelerdir başlıklı makalemizde prematüre bebekler, prematüre doğum ve prematüre nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yenidoğan Bebeklerde Saç Derisinde Sarı Kabuklanma Konusuna 12 Yorum Yapıldı
 1. Gözde Ekinci dedi ki:

  Halk arasında konak diye biliniyor…kızım 6 aylık oldu hala var banyodan sonra ince yumuşak fırçayla tarıyorum

 2. Gönül arslan dedi ki:

  Bebeklerde sık görülen ve zamanla kendiliğinden geçen bir durum olduğunu biliyorum ve her ne olursa olsun o güzel saçları öpüp koklamak dünyanın en şahane hissi

 3. Seda dedi ki:

  Badem yagi bebek yaglari cok faydasi oluyor.

 4. Kadriye Çoban dedi ki:

  Halk arasında konak derlerdi benim çocukladımdasa olfu zeytin yağı ile yağlardım 2 saat sonra bebek tarağı ile tarardım spnrada bebek şampuanı ile yıkardım hiç bir şeyi kalmazdı tertemiz olurdu

 5. Pelin dedi ki:

  Zeytin yaģı sür ardından tara işlem tamam ?

 6. Sevda Kacamak dedi ki:

  Konak bu zeytinyagi suru tarakla hafif tarayin birdaha olmaz pek

 7. Şerife KURT dedi ki:

  Bende çocuklarımın üçünde zeytin yağını sürüp bir süre bekledikten sonra tarakla tarayıp hemen yıkıyordum birkaç kez böyle yaptim hiç konak kalmadı ve bir daha da çıkmadı çocuklarımda tavsiye ederim gerçekten de

 8. Dilek Şimşek dedi ki:

  Benim bebegimdede olmuştu hiçbişey yapmadım zamanla gecti

 9. Dilek Şimşek dedi ki:

  Benim bebegimdede olmuştu hiçbişey yapmadım zamanla gecti

 10. hülya akçay dedi ki:

  iki bebeğimdede yazıldığı gibi oldu yeni doğduklarında tıbbi birşey kullanmadım. aile büyüklerinin tavsiyeleri ve deneyimleri diyelim çok faydalı. banyodan önce zeytin yağı ile iyice yumuşatıp banyoda ince uçlu tarakla tarayınca çıktı ve söyleyebilirimki bu işlemi bir veya iki kez yapınca tekrar oluşmuyor. ve cocuk rahatlıyor. fark ediliyor. eczaneden bişi alıp kullanmama gerek kalmadı.

 11. ebru toprak dedi ki:

  konak diye biliniyo halkb arasında evet bnm oglum da 2 aylikken olmuştu zeytinyag ve karbonat la yumusatip kucuk tarakla yavasca tarayarak temizlemiştim

 12. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Benim oğlunda bu sorun ile karşılaşmıştık zeytinyağ ile masaj yapıp ince tarakla taramistik…

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bebek Biberonlarını Nasıl Temizlemeniz Gerekiyor?

Bir bebeğin bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmemiştir ve bebekler enfeksiyona ve hastalığa karşı daha yaşlı bir çocuğa veya erişkinlere...

Kapat