Ultrason Bebek İçin Tehlikelimi?

Ultrason Bebek İçin Tehlikelimi?
11 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 361 kez okundu.

Birçok hamile kadın ve hamile adayları hamilelik dönemlerinde yapılacak olan taramalardan ultrason taramasının bebekler için tehlikeli olup olmadığı hakkında farklı düşüncelerle fikir alışverişi yapmaktadırlar. Bunlar içinde hem olumlu hemde olumsuz düşünen kişi sayısı çok fazladır.

Ultrason taraması yaymış olduğu ışınlar ve radyasyondan dolayı hamileliğin 6. haftasından sonra tarama yapılmasında herhangi bir risk ve tehlike oluşturmadığı uzman doktorlar tarafından açıklanmıştır.

Ultrason taramasının ne zaman yapılması gerektiği hakkında uzman doktorlar tarafından sizlere gerekli bilgileri muhakkak vereceklerdir.  Anne adayının hamilelik döneminde gerekli test ve taramaların yapılmasında doktorların vermiş olduğu plan içerisinde hareket etmelidirler. Ultrason taramasının bir çok kişi tarafından neden gösterilmeksizin hamilelik döneminde bebeğe zarar verileceği düşüncesine kapılmaktadırlar.

Bunun gerekçeleri olarak anne adaylarının korku ve endişe içinde olup; doğacak olan bebeklerine herhangi bir rahatsızlık gelmesini önlemeye çalışmaları ve anne adaylarının hamilelik döneminde uzman doktorlardan yeteri kadar faydalanamadığı ve bilgilendirilmediği tanısına varmak mümkündür.

Bu ön görüleri yıkmak için hamilelik sırasında doğum uzmanı tarafından gerekli ve en doğru bilgileri siz anne adaylarına aktaracağından herhangi bir şüphenizin olmamasıdır. Bu tür karmaşık ve sıkıcı verici düşüncelerden kurtulmak için hamilelik belirtileri veya hamile olduğunuzu düşündüğünüz an itibariyle uzman doktorunuza başvurarak bu tür konular hakkında daha fazla bilgiye sahip olmanıza olanak sağlayacaktır.

Günümüzde  kadınlar (anne ve hamile) ultrason taramasına girdikleri taktirde hala fazla bilgiye sahip olamadıkları anlaşılmaktadır.

NoT: Ultrason taramasın hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için lütfen herhangi bir Uzman doğum doktoru ile görüşmenizde fayda vardır.

11.10.2017

 

Bir önceki yazımız olan Ultrason Nedir Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde ultrason nedir ve ultrason taramsı nezaman yapılmalıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Ultrason Bebek İçin Tehlikelimi? Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. Hülya akçay dedi ki:

    Ne yalan söyleyeyim hekimlerimiz zararli detil deselerde ben cok sık girmemeye calistim

  2. Sevda Kacamak dedi ki:

    Hamileyke surekli ultrasona giriyoduk zatarlimi bilmiyorum

  3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

    Çevrede böyle bir söylenti var ultrasonun bebek için zararlı olduğunu fakat Zararlı olsa bence ultrasona gerek duyulmazdi Ben ultrasonda meleğimi görmeyi çok severdim kontrol günlerimi iple çekerdim.. ..?????

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Ultrason Nedir Nasıl Yapılır?

Ultrason taramalarında bebeğinizin rahminde bir resim oluşturmak için ses dalgaları kullanılır. Resim, görebileceğiniz bir ekranda görüntülenecektir. Çoğu tarama, sonograf yaptıran bir eğitimli...

Kapat