Tuvalet Eğitimine Başlamak İçin En İdeal Yaş Kaçtır.

Tuvalet Eğitimine Başlamak İçin En İdeal Yaş Kaçtır.
20 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 851 kez okundu.

Tuvalet eğitimini başlatmak için hiçbir sihir ya da “doğru” yaş yoktur. Gerçek şu ki, iki çocuğun da eğitilmemesi, bu nedenle tuvalet eğitiminde başarının sırrı çocuğunuzun eşsiz öğrenme stilini ayarlamak ve hazır olma işaretlerini göstermelerini beklemektir.

Çoğu çocuk, fiziksel, zihinsel ve duygusal açıdan 18 aylık ve üç yıl arasında başlamak için hazır olacak (ancak çoğu hazırlık becerilerini 2. doğum gününden sonraya kadar öğrenmemiştir). Tuvalet eğitimine başlamak için belirli bir “doğru yaş” olduğunu varsayarak, yürümeye başlayan çocuğunuzun çığlık atmak veya sersemlik ve dürtü üzerine davranma dürtüsünü tanımasını sağlamakla yetinmek yerine, eğitime başlamaya hazır olduklarının önemli bir işaretidir .

Anlaşılabilir bir şekilde, bebek bezleriyle ilgilenmekten mutluluk duyacaksınız, ancak bu noktadan önce başlamaları için baskı yapmanız üretken olmayacak ve yalnızca süreci sürükleyecektir. Kızlar, erkeklerden biraz daha hazır olma eğilimindedir; küçük erkeğiniz kız arkadaşlarından önce başlamak için biraz zaman alıyorsa, her çocuğun benzersiz olması ve iki çocuğun da hiç eğitilmemesi konusunda endişelenmeye gerek yoktur.

Tuvalet eğitimine hazır olma işaretleri

Fiziksel, zihinsel ve sosyal belirtilerin fark edildikten sonra tuvalet eğitimine hazırlanmaya başlayın. Çocuğunuzun kıpır kıpır, bacak geçişi veya kasık kapma arasındaki bağlantıyı ve tuvalete veya tuvalete gitmeye olan ihtiyaçlarını anlamalarına yardımcı olmak size kalmıştır!

Fiziksel hazır olma belirtileri

 • İki saate kadar kuru kalırlar ve / veya şekerleme yoluyla kuru kalırlar – bu, mesane kapasitesinin ve kontrolünün iyileştiğini gösterir
 • Oldukça öngörülebilir barsak hareketleri ve düzenli, oluşan poileri var
 • Pantolonlarını yukarıya ve aşağıya çekebilecek kadar beceriksizler.
 • İstikrarlı ve yardımsız yürüyebilirler – böylece tuvalete kendileri de basabilirler!
 • Gitme dürtüsünü tanırlar – şu an gizli bir köşeye sıkıştırabilir ya da yerinde oynayabilir, kasıklarını kavrayabilir veya çığlığa ihtiyaç duyduklarında komik yüz ifadeleri gösterdikleri gibi ortak işaretlerin farkına varabilirler.

Zihinsel hazır olma belirtileri

 • Çişleri ve çukurlukları biliyorlar ve altlarını değiştirdiklerinde onlar hakkında konuşabilirler.
 • Değiştirilmelerini veya kirli bir bezle ilgili şikayet etmesini istiyorlar – hatta bir çişten sonra kendileri kaldırmaya bile başlayabilirler!
 • Bir ila iki dakika dikkat dağıtılmadan oturabilirler.
 • Basit talimatları anlayabilir ve uygulayabilirler
 • İletişim kurabilirler & ‘gitmesi’ gerektiğinde sizi bilgilendirebilirler.

Hazırlığın sosyal ve duygusal belirtileri

 • Bağımsızlığı ve görevleri kendi başlarına tamamlama arzusunu gösterir – ‘hayır’ veya ‘bunu yapabilirim’ diyerek, norm haline gelebilir!
 • Davranışlarını veya çevresindeki diğer şeyleri kopyalamaya ya da taklit etmeye başlarlar – örneğin tuvaleti kullandığınızdan başlatmak isterler, çünkü yaşlı kardeşleriniz onları giyer, ya da iç çamaşırları giymek isterler
 • Övgüye mutluluk ve memnuniyet duymak istediklerini gösterirler.
 • Gerçek astarları giymek veya tuvaleti kullanmak istiyorlar.

Zaman Yaratmayı Deneyin

Çocuğunuzun tuvalet eğitimine başlamanın doğru zamanını bilmek bir şeydir, ancak bunları eğitmenin zamanı bulmak yepyeni bir top oyunudur.

Gerekli araçları satın almanın ve bebeğinizi tuvalet eğitimi için hazırlamanın, öğretmenin vaktini bulamamanız durumunda bir nokta yoktur . Ebeveyn olarak küçük tuvalet yetiştirme başarısına rehberlik edebilmek için zaman yarattığınızdan emin olun.

Bu, bazı tatiller kullanıp kullanmadığınızdan veya işten ayrılmanız ya da eviniz ve çocuğunuzun alışkın olduğunuzdan daha fazla zaman harcıyor olmanızın yanısıra, ortak tuvalet eğitimi efsaneleri ve diğer kullanışlı bilgiler gibi şeyleri öğrenmek için size daha fazla zaman vereceğim .

Bazı durumlarda, yolda başka bir bebeğiniz olabilir, bu nedenle yeni varışınızla ilgilenmek için daha fazla zaman bulmak tuvalet eğitiminizin eserlerine bir anahtar getirir. Her şey, çocuğunuzun gitmesi gereken zamanın yanında olduğunuzdan emin olmak için taahhütlerini haşır neşir etmektir.

Bir Çocuk Bakıcı Hakkında Düşünün

İşten ayrılmak için yeterince para veremiyorsanız veya kendinizi bir arı gibi meşgul buluyorsanız, belki bir bebek bakıcısı veya bakıcı arayanlar başka bir seçenektir.

Tuvalete giderken çocuklar diğerlerinde çok rahat olmayabilirler, ancak bakıcılarınızın evde kalma şansınız olduğu gibi tuvalet eğitimine gittiklerinden emin olursanız, o halde iyi olmalısınız.

Bunu yapmanın en iyi yolu, çocuğunuzun bebek bakıcısını veya vasisini, “çömlekçilik zamanı” olduğunda ne yapacakları konusunda bilmeleri gereken her şeyle konuşmaktır. Bu, çocuğunuz için de her şeyi aynı tutmaktadır.

Çocuğunuz çiş çağrısını kabul etmek gibi hazırlık işaretleri gösteriyorsa , yürümeye başlayan çocuk tuvalet eğitim alanına bakın. Ayrıca, tuvalet eğitim araçları ve tuvalet eğitim ürünlerindeki tavsiyemizi okuduğunuzdan emin olun .

Bir önceki yazımız olan Bebek Masajının Yararları Nelerdir? başlıklı makalemizde bebek masajı nedir, bebek masajının avantajları nelerdir ve bebek masajının faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Tuvalet Eğitimine Başlamak İçin En İdeal Yaş Kaçtır. Konusuna 25 Yorum Yapıldı
 1. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Sitenizi yeni takip etmeye başladım iyikide etmişim 4 aylık oğlum var verdiğiniz bilgiler sayesinde neyi nasıl yapacağımı öğreniyorum…Tesekkurler ?????

 2. Emine dedi ki:

  Cok yardımcı bı konu olmus Tuvalet eğitimi için çocuğunda kendini hazır etmesi lazım bence en uygun yas 2 yas

 3. Kadriye Çoban dedi ki:

  Çok teşekkür bı güzel faydalı bilgilet için bir çocupun konuşmaya başlaması ile annenin önce iyi bir iletişime geçmesi lağızm m önce kendisini veya ev halkından örnek verecek mesela ev halkının tuvalet ihtiyacı geldiğinde önce tuvaleti gösterecek o kişinin tuvalet ihtiyacını yapması için gittiğini söyleyecek sonrada çocuk tuvaley ihtiyacını bezine yapyığında söyleyecek tuvalet ihtiyacınımı yaptın bir dahakine tuvalete sende yapmak istetmisşn diye önce eğlenceli güzel bşr dille tuvalettin ne amaçlı kulkanıldığını sonrada onunda orada yapabileceğini anlatıldığında eminşmkş bütün çocuklar yağmak ister ben çocuklarıma öyle alıştırdım hiç zorlanmadım

 4. Seda dedi ki:

  En uygun yas 2 . 2 bucuk yas arasidir.

 5. melek oztepe dedi ki:

  Çok teşekkürler bilgileriniz icin .kizim 3 yasinda başladı tuvalete gitmeye ben herşeyin bi yeri.zamani var diye dusunuyorum biz neyi ogretirsek onu öğrenirler cevreyi gözlemleyerek onlar bizden bizde bilgilerinizden öğrenerek tesekkurler

 6. Reyhan sarıkaya dedi ki:

  Teşekkür ederim ????

 7. Eylül mira kaya dedi ki:

  Hasta olan cocuklar icin bile herseyi anlatmissiniz Süper bi site herşeyi ayrıntılı anlatmaniz çok güzel sayenizde daha çok bilgileniyoruz teşekkür ederiz

 8. Dilek Şimşek dedi ki:

  2 yaşını 2 ay geçti . . 15 gün boyunca tuvalet ihtiyacını söyledi. Sonrasında ne oldu bilmiyorum kesinlikle soylemedi ve biz tekrar bize döndük bu neden olabilir

 9. Gülser Sarıkaya dedi ki:

  Tuvalet eğitimlerinde çok zorlanmadim cocuklarimda. Şimdi torunlara öğretiyoruz böyle bilgiler ne güzel bizim zamanımızda yoktu şimdiki gençler daha şanslı

 10. hülya akçay dedi ki:

  Bu bilgiler bana bu dönemde gerekliydi çok teşekkür ederim. 2.5 yaşında kızım var ve yazınızı okuyunca neredeyse tuvalet eğitimi için hazır olduğunu fark ettim. iki yaşından sonra denemiştim ama hazır değildi ısrar etmedim ama aradan geçen beş altı ay sonra hemen hemen hazır gibi fark ediyorum. tekrar denicem . yazınız için teşekkür.

 11. Esra aydın dedi ki:

  Benim kizimda tuvaletini soyluyordu birden bire soylemz oldu erken de degil dusunuyorm 28 aylik

 12. Belinay Nisa tozlu dedi ki:

  Kizim 2 buçuk yasinda ara sıra bnle tuvalete geliodu merakliydi 3 yaşında tamamen haber verdi

 13. Dilek topuz belten dedi ki:

  Büyük oğlum alıştı geceleri bezliyorum kızımda sıra o da alisir inşallah bir önce tuvalete alıştırmak zor bir surec

 14. ZEYNEP sezer dedi ki:

  2 buçuk yaşından sonra tuvalet eğitimi başlanabilir tabi cocuktaki istek önemli zorlamamak gerek zamanla alışıp kendi isteyecek.ben kızım da çok zorlanmadım ama her çocuk aynı olmayabilir zamana bırakmak lazım.

 15. Sevda Kacamak dedi ki:

  Benim oglan 2 yasinda basladi ondan sonra aoyledi masallah

 16. ayla okuyucu dedi ki:

  benim kızım ben tuvalete giderken hep gelir sorular sorardı bende hic zorlamadım benimle girer üstünü ıslardı bende sabırlı oldum hep şimdi 5 yaşına girdi rahat girip yapıp cıkıyor ögrendi şükür şimdi rahatım söylüyor kendi gidip geliyor burdaki bilgiler cok faydalı şimdi vakit buldukca bilgiler ögreniyorum 2 ci kızıma geldi sıra bu bilgiler icin cok teşekkür ederim

 17. Şule dedi ki:

  Çok doğru bilgiler teşekkür ederiz ?

 18. Sülbiye ertürk dedi ki:

  Tesekkur ederim cok faydali bir bilgi

 19. Zarife dedi ki:

  Cok tesekkur ederim 2.5 yasinda kizim var tuvalete gitmekte zorluk cekiyorum tesekkur ederim bilgiler iccin

 20. ebru toprak dedi ki:

  bilgilerinz icin cok tesekurler

 21. Derya dedi ki:

  Benim kizim 1 yasindan sonra soyledi tuvaletini buyuk tuvaletini ama ben devam ettirmedim daha kucuk diye 2 yastan sonra tuvalet egitimi vermeyi dusunuyorum ve 2 yas altindaki bebeklere tuvalet egitimi vermeye zorlamamak lazim diye dusunenlerdenim

 22. Songül yılmaz kılıç dedi ki:

  Okul öncesi öğretmeni olarak aldıgım egitim dogrultusunda en uygun tuvalet eğitimi 24 36 aydır buna kesinlikle katılıyorum.tabıkı bu aylar cocuklar cocuga gore degısır.her çocuk bireysel degerlendırılır.burada esas olan cocugun ebeveynletıyle olan iletişimidir.

 23. Keziban avcu dedi ki:

  Bilgiler icin tesekkur ederim

 24. emine balcalı dedi ki:

  2.5 yaşındayız ama yaşıtlarıyla kıyaslarsak geri de kalddık bu yaz eğitime başlamaya çalışızam artık

 25. Hülya akçay dedi ki:

  üçünçüye inşallah tuvalet eeğitimini verirken yazınız aklımda olucak. güzel ve bilgilendirici yazınız için emeğinize sağlık.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte Sırt Ağrılarını Hafifletmenin Yolları

Her şeyden önce ebenizi, doğum uzmanınızı veya doktorunuzu ne yapabileceğiniz konusunda kontrol edin. Bel ağrısı için altta yatan herhangi bir nedeni...

Kapat