Turner Sendromu Nedir?

Turner Sendromu Nedir?
2 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 436 kez okundu.

Turner sendromu , kadınlarda bulunan iki X kromozomunun biri eksik veya eksik olduğunda ortaya çıkan kromozomal bir durumdur. Bu, yalnızca dişileri etkileyen bir kromozomal durumdur. Her 2,500 canlı dişi doğumdan yaklaşık 1’de ortaya çıkan en yaygın kromozomal koşullardan biridir.

Turner sendromuna neden olan sebep nedir?

Turner sendromu, normal olarak bir kadında bulunan iki X kromozomunun tam veya kısmen yokluğundan kaynaklanmaktadır. X kromozomlarından birinin tam veya kısmen yokluğunun bilinen bir nedeni yoktur ve durumun rasgele ortaya çıktığı görülür.

Turner sendromu nasıl teşhis edilir?

Turner sendromu karyotip olarak bilinen kan testi ile teşhis edilir. Karyotip kan testi bireyin kromozomal kompozisyonunu analiz eder ve X kromozomunun yok olup olmadığını belirler.

Turner sendromlu birisinin belirtileri nelerdir?

Kısa boy ve yumurtalık gelişimi olmaması semptomların en yaygın özelliklerinden biridir.

Turner sendromlu bir kadın aşağıdaki fiziksel özelliklerden herhangi birini gösterebilir:

 • Bir dokumalı boyun – boyundaki deri katlanmasının bir varyasyonu
 • Dirseğin hafif çıktığı kollar
 • Başın arka kısmında düşük bir saç çizgisi

Turner Sendromlu birisi için herhangi bir sağlık sorunu var mı?

Uygun bir tıbbi bakım alan Turner sendromlu bir kadın, tam ve üretken bir yaşam sürdürebilir olmalıdır. Bununla birlikte, Turner sendromlu bireyler kalp problemlerine, böbrek sorunlarına, tiroid problemlerine veya doğurganlık sorunlarına daha yatkındır.

Turner sendromunun tedavileri nelerdir?

Turner sendromu için herhangi bir tedavi yoktur; Ancak belirtileri azaltabilecek tedaviler vardır. Turner sendromunun en yaygın iki özelliği kısa boy ve ovarian gelişim eksikliğidir ki bunların her ikisi de tedavi edilebilir.

Gıda ve İlaç İdaresi, Turner sendromlu hastaların tedavisinde büyüme hormonlarının kullanımını onayladı. Büyüme hormonu büyüme hızını ve potansiyel olarak yetişkin son yüksekliği arttırır. Tek başına veya düşük dozda androjen ile uygulanır.

Yumurtalıklar iyi doku ve kemik yapısının geliştirilmesi ve sürdürülmesi için önem taşıyan östrojen üretirler. Östrojen replasman tedavisi, bu gelişmeyle birlikte, ikincil cinsel özelliklerin gelişimine katkıda bulunur.

Turner sendromlu bir kadının hamile kalmasına imkan verecek üreme teknolojileri de mevcuttur. Turner sendromlu bir kadının donör yumurta tarafından sağlanan bir embriyo taşıması mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Yumurtalık Kanseri Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir? başlıklı makalemizde ymurtalık kanseri tedavisi, yumurtalık kanseri ve yumurtalık kanseri nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Turner Sendromu Nedir? Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. Seda dedi ki:

  Bilgilerr icin tsklerr

 2. Hülya akçay dedi ki:

  Bu hastaliği ilk kez burada okudum dovn sendromunda +1 diyorduk bu hastaliktada -1 demeliyiz. X y kromozomlari ne kadar önemli bir eksik bir fazla olmaz.

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Ilk kez duydum turner sendromunu makalenizi okuyarak bilgi sahibi oldum teşekkürler ??

 4. Dilek Şimşek dedi ki:

  Turner sendromu çok kişi gibi bende ilk kez duyuyorum. Tedavisi yok ama azaltıcı ilaçlarının olduğunu soylemissiniz. Çok kötü bi hastalık sayilmadigini hamileliği engel olmadığını ama zorlastirdigini anlıyorum. Sayenizde yeni yeni şeyler öğreniyorum

 5. Keziban avcu dedi ki:

  Ilk kez duydum . Tesekkurler

 6. Sevda Kacamak dedi ki:

  Bir yakinimda vardi tedavi oldu gecti

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Gebelikte (hamilelikte) Diş Eti İltihaplanması Ve Tedavisi

Boğaz ağrısı çeken ve kanama daha duyarlı olan iltihaplanmış diş eti hamilelikte sık görülür. Diş etinin bu iltihaplanmasına diş eti iltihabı...

Kapat