Tekrarlayan düşükler önlenebilir mi?

Tekrarlayan düşükler önlenebilir mi?
25 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 407 kez okundu.

İki düşük sonrası araştırma yapılmalıdır

Gebelik kaybı, 20. gebelik haftası öncesi gebeliğin düşükle sonlanmasıdır. Genellikle detaylı araştırmaya üç gebelik kaybı sonrasında başlansa da, iki ardışık düşüğe neden olan sebeplerin görülme sıklığı hemen hemen üç düşük yapan nedenlerle aynı olması nedeniyle araştırmaya güncel bilgiler eşliğinde 2 düşükten sonra da başlanabilir. Detaylı hikaye ve fiziksel muayeneden sonra ayrıntılı testlere geçilir. Bireyselleştirilmiş hasta tetkik ve izlem protokolleri içinde birçok test yapılır.

Kayıpların sebepleri neler?

Gebelik kayıplarının olmasının temelde 3 ana nedeni bulunmaktadır. Bunlardan ilki anatomik faktörlerdir. Miyom, rahim içi yapışıklık gibi anne adayının rahminde bulunan doğuştan ya da sonradan kazanılmış durumlardır. İkinci neden bağışıklık sistemi ile ilgili faktörleridir. Üçüncü sebep ise; doğuştan gelen trombofililer yani pıhtılaşma bozukluklarıdır. Kan damarları ve özellikle anne ve bebek arasındaki damarlarda kanın akışkanlığının bozulması ve plasentada oluşan durum bu grupta kaybın ana nedenleri arasında sayılabilmektedir. Yapılan testler sonucunda tekrarlayan gebelik kaybı hastalarının %50’sinde hiçbir neden bulunamayabilir.

Yayın tarihi: 06.08.2012

Bir önceki yazımız olan 40'lı yaşlarda Gebe Kalma başlıklı makalemizde 40 lı yaşlarda ve gebe kalma hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Tekrarlayan düşükler önlenebilir mi? Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. Radyo Dinle dedi ki:

  kimsenin başına gelmez böyle bir şey umarım, çok üzücü

 2. Erhan Yavuz dedi ki:

  İstenmeyen düşüklerin birçok çeşidi vardır. Bunlardan birkaçı :
  Abortus İmminens, abortus insipiens, septik abortus, rest abortus, komplet abortus ve inkomplet abortus şeklinde sıralanabilir. Ek olarak bu tip tekrarlayan düşüklerin tanısı ultrason ile konulabilir.

 3. Recep dedi ki:

  düşük olayı çok sıkıntılı eşlim de yaşadı ve çok psikolojisi bozuldu

 4. hülya akçay dedi ki:

  düşük sebebi net öğrenilirse bir sonraki gebelikte önlem alınır söylediğiniz gibi. sebebi öğrenmek ve dr gözetiminde olmak lazım.

 5. Sevda Kacamak dedi ki:

  Trdavi olunmali bence

 6. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Ilk düşukten sonra ikinci gebelikte kontrol altında olması gerekmektedir..

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kına’nın Güçlü Bir Ağrı Kesici Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, "Kına başta ağrı olmak üzere birçok tıbbi sorunun tedavisinde kullanılıyor" dedi.

Kapat