Tarihi keşif, düşükleri ve dünyadaki doğum kusurlarını önleme sözü veriyor

Tarihi keşif, düşükleri ve dünyadaki doğum kusurlarını önleme sözü veriyor
23 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 500 kez okundu.

GENEL BAKIŞ

 • Gebelik araştırmalarında en büyük keşiflerden biri
 • Vitamin B3 edebilir  tedavi  düşüklere ve doğum kusurlarına neden moleküler eksiklikleri
 • Discovery, düşükleri ve doğum kusurlarını önemli ölçüde azaltmayı taahhüt ediyor
 • Bulguların hamile kadınların bakım yollarını değiştirmesi bekleniyor

Sydney’nin Victor Chang Kardiyak Araştırma Enstitüsü’ndeki, dünyadaki ilk gelişmelere göre, hamilelik araştırmalarındaki en önemli bulgulardan birinde, düşükleri ve çeşitli doğum kusurlarını önlemesi bekleniyor.

Kritik olarak, Avustralyalı bilim adamları aynı zamanda ortak bir diyet takviyesi biçiminde oldukça basit bir tedavi gösterdi  .

Avustralya’nın şimdiye kadarki en büyük tıbbi gelişmeler arasında yer aldığı düşünülen bu tarihi keşifin, hamile kadınların dünyaya nasıl yöneltileceğini sonsuza dek değiştirmesi bekleniyor. Her yıl dünya çapında bir doğum kusuru ile doğan 7,9 milyon bebek ve dört gebeden biri Avustralya’da düşük göstermektedir. Bulguların büyük çoğunluğunda bu sorunların nedeni şimdiye kadar gizemli kalmıştır.

Victor Chang Enstitüsü’nden Profesör Sally Dunwoodie önderliğinde bu yenilik, yenidoğan bebeklerde kalp, omurga, böbrek ve yarık damak sorunlarının yanı sıra düşüklerde önemli bir nedeni tespit etti.
“Sonuçlar muhtemelen büyük olacak. Bu, dünyanın dört bir yanındaki düşükler ve doğum kusurlarını önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahip ve bu kelimeleri hafifçe kullanmıyorum, “diyor Professor Dunwoodie.

Sıra dışı çalışmada, hayati bir molekülün NAD olarak bilinen bir eksikliği, bebeğin organlarının rahimde doğru şekilde gelişmesini engellediğini buldu.

Nikotinamid adenin dinükleotidi (NAD), tüm canlı hücrelerde en önemli moleküllerden biridir. NAD sentezi, enerji üretimi, DNA onarımı ve hücre iletişimi için gereklidir. Çevresel ve genetik faktörler, NAD eksikliğine neden olan üretimini bozabilir.

Victor Chang Enstitüsü’ndeki ilk araştırma, bu eksikliğin hamilelik sırasında özellikle zararlı olduğunu tespit etti; çünkü embriyon oluştuğunda embriyoyu sakatlar.

“Şimdi araştırmanın 12 yıl sonra, ekibimiz de bu eksiklik edilebileceğini keşfetti  tedavi  ve düşükler ve ölü doğumlar  engellenebilir  ortak vitamin alarak,” Profesör Dunwoodie saptandı.

Her şeyden önce, niasin olarak da bilinen besin takviyesi B3 vitamini bulunuyor. Victor Chang Enstitüsü’ndeki bilim adamları, hamilelik süresince bu besin seviyelerini artırmanın düşükleri ve doğum kusurlarını önleyebileceğini keşfettiler.

B3 vitamini, NAD’yi yapmak için gereklidir ve tipik olarak et ve yeşil sebzelerde ve vejemitte bulunur. Bununla birlikte, yakın tarihli bir çalışmada [1], vitamin takviyesine rağmen, gebelerin en azından üçte birinin, organ gelişiminde kritik zaman olan ilk üç ayda düşük B3 vitamini seviyesine sahip olduklarını bulmuştur. Üçüncü trimesterde, gebe kadınların% 60’ında vitamin B3 seviyeleri düşüktür. Bu, hamile kadınların vitamin takviyelerinin çoğunda mevcut olanlardan daha fazla B3 vitamini gerektirebileceklerini gösterir.

Klinik öncesi olmayan bir fare modeli kullanan Victor Chang Enstitüsündeki bilim adamları, embriyolar geliştirme üzerine B3 vitamini etkisini araştırdılar. Sonuçlar şaşırtıcıydı.

B3 vitamini annenin diyetine dahil edilmeden önce, düşükler yoluyla embriyolar kayboldu veya yavrular ciddi doğum kusurlarıyla ortaya çıktı. Diyet değişikliğinden sonra hem düşükler hem de doğum kusurları tamamen engellendi, tüm yavrular mükemmel sağlıklı olarak doğdu.

Bu keşif, geçtiğimiz yüzyılda yapılan folik asit takviyesinin, bebeklerde spina bifida ve diğer nöral tüp kusurlarını önleyebileceği devrim niteliğindeki buluşa benzer. Sonuç olarak, folik asit tüketimi dünya genelinde anne adayları tarafından benimsenmiş ve folatın gıda arzına eklenmesi sinir tüpü kusurlarıyla doğan bebek sayısının% 70 azalmasına neden olmuştur.

Victor Chang Kardiyak Araştırma Enstitüsü, Profesör Robert Graham’ın İcra Direktörü’ne göre, etkileri derin.

“Tıpkı şimdi spina bifida önlemek için folat kullandığımız gibi, Professor Dunwoodie’nin araştırması, kadınlar için B3 vitamini almayı çok erken, hatta hamile kalmadan başlamanın en iyisidir. Bu, hamile kadınların dünyada nasıl sevindiklerini değiştirecektir “dedi. Profesör Graham.

“Bu atılımın ülkemizin en büyük tıbbi keşiflerinden biri olacağına inanıyoruz. Sorunu keşfetmek ve aynı zamanda önleyici bir çözüm sağlamak son derece nadirdir. Aslında iki kat fazla bir gelişme “dedi Professor Graham.

Bir sonraki adım, NAD düzeylerini ölçmek için bir teşhis testi geliştirmek olacak. Bu, doktorların doğum kusuru bulunan bir bebek sahibi olma riski en yüksek olan kadınları belirlemelerini ve yeterli B3 vitamini almalarını sağlayacaktır.

İSTATİSTİK

 • 4 gebeden 1’i düşük
 • Her yıl dünya çapında ciddi bir doğum kusuru ile doğan 7,9 milyon bebek
 • Beş yaş altı 3.3 milyon çocuk, ciddi doğum kusurlarından her yıl ölmektedir
 • Konjenital kalp hastalığı, doğum defektinin en yaygın şeklidir ve 100 bebekten 1’inde etkilidir
 • 42 bebek Avustralya’da her hafta kalp kusuruyla doğarlar
 • Her hafta Avustralya’da 30 bebek kalp ameliyatına girecek
 • Kalp kusurları, beş yaşın altındaki çocuklarda ölümlerin% 30’unu oluşturur

Bir önceki yazımız olan Ağrısız Doğum (epidural) Nedir Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde ağrısız doğum, ağrısız doğumun avantajları ve ağrısız doğumun yan etkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Tarihi keşif, düşükleri ve dünyadaki doğum kusurlarını önleme sözü veriyor Konusuna 10 Yorum Yapıldı
 1. Fatma Erdoğan dedi ki:

  Teşekkür ederiz bilgilendirdiğiniz için.

 2. Sevda Kacamak dedi ki:

  Cok guzel bir konu tesekkür ler

 3. Dilek Şimşek dedi ki:

  B3 vitamini ne kadarda önemliydi Oysaki çoğu hamileler bunu dikkate almayor. Bırakın ilaç kullanmayı dr bile gitmeyenleri görüyorum . Önceden dr gidiyorlar mis diyenlerede. .. Oysaki makalenin okuduğum da anladim ki B 3 vitamini bebegin gelişimine büyük katkı sağladığını düştükleri bile engellediğini ve bi çok şeye iyi geldiğini anladım. Sayenizde bende çevremdeki kisilere bun sayfayi öneriyorum vede bildiklerini aktarıyorum. Teşekkürler

 4. Emine boran dedi ki:

  Ne kadar güzel bi bilgi benim hamilelimde düşük riskim vardı tıp ilerliyo

 5. hülya akçay dedi ki:

  B3 eksikliğinden kaynaklı cok ilginç . bunu öğrendiğim iyi oldu . ben diyorum ama her vitamin ve mineralden her besinden hamilelikte anne ve bebeğe yetecek kadar olmalı annenin bünyesinde. cok güzel bir çalışma yapmışlar inşAllah bundan sonra bebekler bu tür rahatsızlıkla doğmaz

 6. Zöhre topçu dedi ki:

  Güzel bir başarı ilk kez duydum

 7. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Güzel bilgileriniz için teşekkürler ??

 8. Kadriye Çoban dedi ki:

  Çok teşekkür ederim bu faydalı bilgileriniz için kızımda bende düşük riski yaşadım eeken doğum yaptım şimdi sizin sayenizde öğrendim düşüğün sebebini

 9. Seda dedi ki:

  Cook.guzel bilgiler

 10. Seda dedi ki:

  Tsh nin yuksekligindede dusuk olabiliyor

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Prematüre Doğum İle Bağlantılı Uyku Bozuklukları

UC San Francisco'daki araştırmacılar tarafından California doğumlarının analizine göre, uyku apnesi ve uykusuzluk gibi uyku bozuklukları tanısı konan gebe kadınlar...

Kapat