Suda Doğum Nedir? Nasıl Yapılır.

Suda Doğum Nedir? Nasıl Yapılır.
14 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 400 kez okundu.

Suda Doğum bebek suyun altında doğar. Pek çok hastane, su doğum tesisleri sunmaktadır. Bu sayfada suda doğumun riskleri ve yararları ve bunlardan birini düşünürseniz neyi düşünmeniz gerektiği ele alınmaktadır. Tüm hastaneler ve doğum merkezleri su doğum tesisleri sağlamaktadır, ancak doğum sırasında ağrı giderme için suya daldırma hizmeti sunabilir.

İşler planlandığı zaman doğum yapmak istediğiniz yeri ve yeri kararlaştırmak, ebe ya da doktorunuzla danışmak size bağlıdır.

Suda doğumun bazı avantajları vardır. Suda doğum yapan kadınlar daha az ağrılı kontraksiyonlarla daha fazla kontrol hissi verirler.  Ağrı yönetiminde epidurallere veya doğumu hızlandırmak için uyuşturuculara ihtiyaçları daha düşüktür . Ayrıca, doğumun ilk aşamasının daha hızlı gittiği düşünülmektedir.

Ancak genellikle doktorlar ve ebeler suda doğumun  yalnızca herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan kadınlar için uygun olduğunu kabul etmektedir:

 • Düşük riskli hamileliğe sahip ve sağlıklı olan
 • 37. hafta doğumu gerçekleşecek olan

Suda doğum güvenli mi?

Suda Doğum daha fazla araştırma yapılmasına rağmen, annelerin veya bebeklerin suya daldırma (ağrı giderme için) veya suda doğumundan dolayı ekstra risk altında olduklarına dair bir kanıt bulunmamaktadır .

Olası riskler şunları içerir:

 • Bebeğiniz bir enfeksiyona yakalanabilir
 • Bebeğiniz su yutabilir
 • Siz ve bebeğinize çok sıcak gelebilir

Yüksek riskli hamileliğe sahip olduğunuz değerlendirilirse, su doğum seçeneği mevcut olmayabilir.

Hastanede Suda Doğum ?

Çoğu hastane ve doğumhane, suda doğum imkanı sunarken, hepsi suda doğum tesisleri sağlamaz. Ne zaman siz doğum yapmak istediğiniz yer ile ilgili  planlama yaparsanız , onlarda suda doğum yapıp yapmayacağınıza dair size olumlu veya olumsuz dönüş yapacaklardır.

Suda doğum yapan hastaneler doğum sırasında ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunla başa çıkmak için donatılmıştır. Bir sorun varsa, doktorunuz veya ebeniz sizi banyodan ya da havuzdan güvenli ve hızlı bir şekilde çıkarmanız gerekebilir.

Evde Suda Doğum

Siz ve eşiniz evde doğum yapmayı planlıyorsa ve suda doğum ile ilgili evinizde suda doğumun gerçekleşmesi için gerekli şartları yerine getirip getirmediğini, doğum sonrası  bakımınızın pratiklerini doktorunuz veya ebenizle konuşmanız gerekecektir.

Devam etmeye karar verirseniz, önceden planlayın ve ebenizden tavsiye isteyin. Özel bir şişme doğum havuzu satın almanız gerekebilir. Özellikle eşiniz size katılmak istiyorsa, ihtiyacınız olan boyutu düşünün.

Pratik bir notta, sıcak su servisinizin yüzlerce litre suyun muhtemelen uzun bir süre ısınması talebini karşılayıp karşılamayacağını kontrol edin. Ve suyun ağırlığını da hesaba katın – tam banyo siz (ve eşiniz) girmeden bile yüzlerce kilogram ağırlığa sahip olacak.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Hakkında Bilmeniz Gerekenler başlıklı makalemizde sezaryan doğum, sezaryan doğum nedir ve sezaryan doğum riskleri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Suda Doğum Nedir? Nasıl Yapılır. Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Hic bilmiyorum bilginiz icin sagolun

 2. hülya akçay dedi ki:

  duydum ama deneyen olmadı cevremde. ama iyi olur gibi geliyor.

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Suda doğum merak ettiğim dogum şeklidir..Doğumdan once araştırmıştım ama bebeğim normal oldu..

 4. Dilek Şimşek dedi ki:

  Cesaretli hanımlar için süper bi yöntemdir . Ama riskleri de varmış bebek şu yutabilir enfeksiyon kapabilir dediğiniz gibi kesinlikle gerekli ortamın sağlanması gerekir ve hijyen e önem gösterilmeli m onun haricinde maalesef bu teknik çok yaygın değil

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Tüp Bebeklerin Mavi Gözlerle Doğduğu Doğrumu

Bütün bebekler mavi gözlerle doğuyor mu? Eğer ilk kez bir anne iseniz, daha tecrübeli anneler gibi yeni doğan bebek hakkında fazla bilgi...

Kapat