Sivilce Diyeti

Sivilce Diyeti
28 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 953 kez okundu.

Sivilce diyeti veya daha doğrusu sivilce içermeyen diyet, sivilceleri iyileştiren veya ortadan kaldıran iddiaları basitçe yemenin bir yoludur. Diyetin akne üzerindeki etkisi hakkında tıp camiasında bazı tartışmalar bulunmaktadır; Bununla birlikte, yenilenlerin cildi etkileyebileceği fikrini destekleyen bir delil kanıtı var.

Dermatolog, Dean Goodless gibi doktorlar, 40 yılı aşkın araştırmaları gözden geçirerek sivilceleri önleyebilecek gıdalarla ilgili bir dizi öneriler geliştirdiler. Akne-Free Diyet Planı kitabında Dr. Goodless tavsiyelerini sunar. Fıstık ürününden, kızarmış yiyeceklerden, aşırı tuzdan, süt ürünlerinden, rafine şekerlerden yüksek gıdalardan ve yüksek karbonhidrat gıdalardan kaçınarak yağ ve lif bakımından zengin bir diyet önermektedir .

İnsanlar sivilceleri olduğu müddetçe onları hızlı bir şekilde temizleme veya hepsini birlikte engelleme girişimlerinde bulunuldu. Çoğu kültürde cildin temizlenmesine yardımcı olmak için halk ilaçları bulunur. Bu masal ve masalları doğrulamak veya reddetmek için ciddi bilimsel araştırmaların yapıldığı son 50 yıl öncesine kadar değildi. Yemek ve sivilcelerle ilgili en eski çalışmalar çikolata üzerinde yoğunlaştı. Bu çalışma, çikolatanın akne kopmalarını arttırmadığını bulmuştur. O zamandan beri yapılan diğer çalışmalar bu bulguyu doğrulamıştır.

Çoğunlukla akne tedavisi araştırmanın önemini vurgulamaktadır; Bununla birlikte, spesifik vitamin ve mineral takviyelerinin akne üzerindeki etkisini araştıran izole çalışmalar yapılmıştır. Diğer çalışmalar etnik grupları ve toplulukları

Akne için olası nedenler

 • Gençlik yıllarında hormon artışı (yağ bezlerinin daha sık tıkanmasına neden olabilir)
 • Hamilelikte hormon değişir
 • Doğum kontrol haplarını başlatma veya durdurma
 • kalıtım
 • Bazı ilaç türleri
 • Yağlı makyaj

Pasifik Adaları’nda ergenlik döneminde bile akne görülme sıklığının az olduğu veya az olduğu Afrika’ya. Bu kişilerin diyetleri tipik Batılı diyetle karşılaştırıldığında, beslenme bakımından önemli farklılıklar vardır. Çok düşük akne insidansı olan etnik gruplar, ağırlıklı olarak şekersiz yağda düşük bitki esaslı diyetler yedi. Tipik Batı diyeti etler, doymuş yağ, rafine şeker ve işlenmiş gıdalarda ağırdır. Bu farklılıkları inceleyerek doktorlar ve araştırmacılar sivilceleri iyileştirmek veya gidermek için diyet değişiklikleri için öneriler geliştirdiler.

Açıklama

Birçok çalışmanın sonuçlarını birleştiren dermatologlar ve beslenme uzmanları, önlemek için gıdaların bir listesini geliştirdiler ve faydalı vitamin ve minerallerin tüketmelerini sağladılar. Aşağıdaki sivilce diyeti, akne kopmalarını önlemeye yardımcı olmak için önerildi:

 • Her gün 20-30 gram lif yiyin – Fiber, kolayı temiz tutmaya yardımcı olur ve toksinleri cildinize ulaşmadan önce vücuttan atabilir.
 • Az yağlı bir diyet yiyin – Doğal diyet düşük yağ içeriğindeki kültürlerde sivilce azalırdı ve yağ tüketiminin yüksek olması vücuttaki hormon düzeylerini yükseltebilir ve bu da deride lekelere neden olabilir.
 • Fıstık ürünlerinden kaçının – Fıstık ürünlerinin 500 ergenlik bir çalışmada akne patlamasına neden olduğu bulundu.
 • Kızarmış gıdalardan kaçının – Kızarmış gıdalardan kopmalara neden olduğu tespit edildi.
 • Tuz alımının sınırlandırılması, özellikle sofra tuzu veya iyotlu tuz- Sivilceye maruz kalmış birçok insan, akne flaşları sırasında kan dolaşımında sofra tuzunda bulunan yüksek iyot seviyesine sahiptir.
 • Cips, öğle yemeği, konserve gıdalar ve tuzlanmış patlamış mısır gibi tuzlu çuvallardan kaçının. Bu gıdalar tuz içinde ve bazı durumlarda yağ açısından yüksektir.

Bir önceki yazımız olan Zayıflayayım Derken Sağlığınızdan Olmayın! başlıklı makalemizde Genel Sağlık, Sağlık ve Zayıflayayım Derken Sağlığınızdan Olmayın! hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sivilce Diyeti Konusuna 10 Yorum Yapıldı
 1. Dr. Recep KAYA dedi ki:

  önerebileceğim bir diyet türüdür. Bir kaç arkadaşım denedi ve olumlu sonuçlar aldı

 2. arzuca dedi ki:

  benim de önceden duymuş olduğum ve yorumlarda hep işe yaradığını gördüğüm bir diyet üstelik zararı da yok gibi duruyor

 3. technosfer dedi ki:

  yorumlara baktığıma göre doktorlarda öneriyor, bunu bir deneyeceğim…

 4. melek canbolat dedi ki:

  bilgi icin tesekkur ederiz isimize cok yarayacak

 5. Özlem Karaca dedi ki:

  Akne ve sivilce her zaman başa bela harika bir yazı bilgiler icin teşekkürler

 6. Melek Öztürk dedi ki:

  Tüm gençlerin ortak sorunu diye düşünüyorum.Zamanında bende oldukça fazla dert etmiştim,insan içine çıkamazdım.Yıllar geçiyor çok daha fazla dertle karşılaşıp buna mı üzülmüşüz diye iç geçiriyoruz maalesef.Birkaç bakım önerisiyle sivilcelerin üstesinden gelmek pek mümkün,gençliğin ve güzel yıllarınızın tadını doyasıya çıkarın zira geri gelmiyor.

 7. Busra dedi ki:

  Bilgi için teşekürler inş denemeye çalışıcagm

 8. Sevda Kacamak dedi ki:

  Sivilce diyetinide ilk defa duydum uygulucam

 9. hülya akçay dedi ki:

  yiyeceklerimize dikkat edersek fazlası olur hım anladım

 10. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Sivilce diyetini ılk defa duydum..Fakat ıse yarar bır makale

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Gebelikte Kalp Hastalığı

Kalp rahatsızlığınız veya başka bir kalp rahatsızlığınız varsa ve hamileyseniz muhtemelen neler bekleyebileceğini merak ediyorsun. Gebelikte kalp hastalığını ve diğer kalp...

Kapat