Sağlıklı Bebek Yıkama Yöntemleri nelerdir?

Sağlıklı Bebek Yıkama Yöntemleri nelerdir?
2 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 289 kez okundu.

Bebeğinizi her gün yıkamaya ihtiyacınız yok, ancak yüzlerini, boynunu, ellerini ve altını her gün dikkatlice yıkamalısınız. Bebeğinizin uyanık ve içeriği olan bir zaman seçin. Odanın sıcak olduğundan emin olun. Her şeyi önceden hazırlayın.

Bir kase sıcak su, havlu, pamuk yünü topları, yeni bir bez ve gerekirse temiz giysiler gerekir.

Aşağıdaki adım adım kılavuzu faydalı bulabilir:

 • Bebeğinizi dizinize tutun veya onları değişen bir hasıra yatırın. Bütün elbiselerini tekli ve hafiften çıkarın ve bir havluyla sarın.
 • Pamuklu yün topunu ılık suyun içine daldırın (çok ıslanmamasına dikkat edin) ve iç köşeden dış köşeye doğru bebeğinizin gözleri etrafında hafifçe silin. Her göz için pamuk yünü kullanın. Bu, bir gözünüzden diğerine yapışkanlık veya enfeksiyon bulaştırmamanızdır.
 • Mukustan kurtulmak için her burun deliğinin çevresinde hafifçe silin. Bebeğinizin burun deliklerine (pamuk tomurcukları dahil) hiçbir şey koymayın. Bu burunun astarına zarar verebilir ve kanamaya neden olabilir.
 • Bebeğinizin kulaklarının arkasında ve çevresinde temizlemek için yeni bir pamuklu yün kullanın, ancak iç kısımları temizlemeyin. Bebeğinizin kulaklarının içinde temizlemeye çalışmayın, çünkü hasara neden olmak kolaydır.
 • Bebeğinizin yüzünün geri kalanını aynı şekilde çene, boyun ve ellerin altında yıkayın ve havlu ile hafifçe kurutun.
 • Bezi bırakın ve bebeğinizin alt ve genital bölgesini taze pamuklu ve sıcak suyla yıkayın. Deriyi katlar arasında olmak üzere çok dikkatli bir şekilde kurutun ve temiz bir bezin üzerine koyun.
 • Onları yıkarken konuşurken, şarkı söyleyerek veya gülümseyerek bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olur.

Banyo

Bebeğin haftada iki veya üç kez banyosu gerekir, ancak bebeğiniz gerçekten hoşlanıyorsa, onları her gün yıkayın.

Bebeğiniz yemden hemen sonra yıkanmamalı veya aç ya da yorgun olduğu zaman yıkanmamalıdır. Günün sonunda bir bebeğin banyo yaptırması iyi bir fikirdir. Bu, yatmadan önce rutini ayarlamanıza yardımcı olur. Odanın sıcak olduğundan emin olun. İhtiyacınız olan her şeye sahip olun. Sıcak su, havlu, bebek sabunu, losyon veya şampuan, temiz bir bez, temiz giysiler ve bir yıkama bezi dolu bir bebek banyosu veya yıkama kabı.

 • Kaymaz bir banyo minderi döşeyin, bir tanesi banyoya koyun.
 • Su sıcak değil sıcak olmalıdır. Sıcaklığı bilek veya dirsekle kontrol edin ve sıcak yamaların olmadığı şekilde karıştırın. Banyoyu yaklaşık 8 cm’ye kadar doldurun.
 • Bebeğinizi dizinize koyun ve yüzlerini temizleyin.
 • Bebeğinizi üst kolunu tutmak ve başlarını ve omuzlarını desteklemek için bir elini kullanarak hafifçe kavanoz veya banyoda yıkayın.
 • Sırtınızı incitmemek için tabletin altına dizin ya da alçak bir tabureye oturun.
 • Bebeğinizin kafasını sudan uzak tutun. Suyu, bebeğinizin üzerine sıçramadan hafifçe döndürmek için kullanın.
 • Şampuan saçlarını en sonda (haftada bir veya iki defa yapmanız yeterlidir).
 • Bebeğinizi asla banyoda yalnız bırakmayın, bir saniye bile bile. Bebeğinizle birlikte olduklarında banyolarında kalmaları önemlidir.
 • Bebeğinizi yavaşça banyo dışına çıkarın ve yumuşak kuru bir havluyla sarın.
 • Bebeğiniz banyodan korkuyor ve ağlarsa, birlikte banyo yapmayı deneyin. Suyun çok sıcak olmadığından emin olun. Banyodan içeri girip çıkarken başkası bebeğini tutarsa ​​daha kolay olur.

 

Bir önceki yazımız olan Apgar Skoru Nedir Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde apgar puanı ve apgar skoru nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sağlıklı Bebek Yıkama Yöntemleri nelerdir? Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. hülya akçay dedi ki:

  oturmaya başlayıncaya kadar nasıl yıkanması gerektiğini anlatan güzel bir yazı olmuş

 2. Sevda Kacamak dedi ki:

  Bebekler zaten balik gibi kayiyo dikkatli bi sekilde yikamak lazim

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Benim bir zamanlar korkulu ruyamdi oglum suyu hic sevmezdi simdi cok sukur sorunumuz yok yeni anne adaylari icin guzel bir makale olmus

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte Saç Bakımı Güvenlimi?

Hamilelikte saç bakımı ile ilgili sorular sık ​​görülür. Çoğu tedavi, kadınların güvenli olup olmadığını merak etmelerini sağlayan kimyasallar ve boyalar içerir....

Kapat