Prematüre Nedir Prematüre Bebekler Nedenleri Nelerdir

Prematüre Nedir Prematüre Bebekler Nedenleri Nelerdir
16 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 519 kez okundu.

Prematüre doğan bakımında bebeğe sahip olmak anne babalar için doğal olarak endişe vericidir ve ihtiyacınız olan bilgi, iletişim ve desteğin alınmasını sağlamak için her türlü çaba gösterilmelidir. Tüm hastaneler Prematüre doğum hizmetleri vermez, bu nedenle bebeğinizi başka bir hastaneye sevketmeniz gerekebilir.

Neden bebeklerin özel bakıma ihtiyacı var?

Bebekler birçok nedenden dolayı prematüre hizmetlerine kabul edilebilir:

 • Erken doğanlar – Türkiye’deki bebeklerin yaklaşık% 8’i prematüre doğar (gebeliğin tamamlanmadığı 37 haftadan önce) ve 34 haftadan önce doğan bebeklerin nefes almak, beslemek ve sıcak tutmak için ekstra yardıma ihtiyacı olabilir.
 • Onlar çok küçük ve doğum ağırlığı düşüktür.
 • Enfeksiyonları var.
 • Annelerinin şeker hastalığı var .
 • Doğum çok zordu ve bir süre için yakın gözlem altında tutulmaları gerekiyor.
 • Onlar sahip sarılık .
 • Karmaşık cerrahiyi bekliyorlar ya da iyileşiyorlar.

Bebeğinizle temas kurun

Yenidoğan ünitesinin ortamı, özellikle bebeğiniz bir inkübatörde veya nefes alan bir makinedeyse, garip ve kafa karıştırıcı görünebilir. Yüzleri ve vücudu üzerine tüpler ve teller takılmış olabilir. Hemşireden her şeyin nedenini açıklamasını ve bebeğinizin bakımıyla nasıl ilişki kurabileceğinizi göstermelerini isteyin. Bebeğiniz kararlı olduktan sonra, onları tutabilirsiniz. Hemşireler size bunu nasıl yapacaklarını gösterecektir ve bebeğiniz fiziksel temastan büyük yarar görür.

Besleme

Başlangıç ​​olarak, bebeğiniz kendisini beslemek için çok küçük veya çok hasta olabilir. İsterseniz bir tüp ile anne sütü verebilir. Burnundan veya ağzından ince bir tüp mideye aktarılır. Bu onları incitmez.

Anne sütü , özellikle hastalıklı veya erken doğan bebekler için, yağlar ve mineraller ile zenginleştirilmiş olduğundan, belirli yararlar sağlar. Bebeğiniz anne sütüyle başlayamıyorsa, hazır olduklarında dondurulabilir ve verilebilir. Eve gittiğinizde hemşireler uzakta olduğunuz sürece vermeleri için sütlerini verebilirsiniz. Sütün miktarı veya kalitesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bazı anneler anne sütüyle sağlanmasının bebekleri için olumlu bir şey yaptıklarını düşünmelerini sağlar.

Kuluçka

Çok küçük bebekler, onları sıcak tutmak için bebek yerine kuluçka hücrelerinde bakım görürler. Bebeğinizle hala çok fazla temasa geçebilirsiniz. Bazı kuluçka makinelerinde açık üstler bulunur, ancak bebeğinizin kuluçka makinesi yoksa, elinizi bebeğin yanındaki deliklerden geçirip bebeğinize dokunabilirsiniz. Bebeğiniz istikrarlı olduğunda, hemşireler bebeğinizi kuluçkadan çıkarmanıza ve cilt ile cilt arasındaki temasın nasıl olacağını göstermenize yardımcı olabilirler. Bebeğinize dokunmadan önce ellerinizi dikkatle yıkayıp iyice kurutmalısınız. Bebeğinizle de konuşabilirsiniz, bu ikiniz de size yardımcı olabilir.

Yeni doğan bebeklerde sarılık

Yenidoğan bebeklerinde sarılığı yaygın olup, karaciğerleri olgunlaşmamıştır. Aşırı sarılıklı bebeklere fototerapi uygulanabilir. Bebeğin soyunur ve gözleri üzerinde yumuşak bir maske ile çok parlak bir ışık altına alınır. Özel ışık, sarılık yaratan kimyasalların parçalanmasına yardımcı olur. Bebeğinizin yatağınız tarafından fototerapi yaptırmanız mümkün olabilir, böylece ayrılmanız gerekmez.

Bu tedavi, sarılık temizlenmeden önce, yemler için kesilme ile birlikte birkaç gün devam edebilir. Bazı vakalarda sarılık kötüleşirse, bir kan değişimi kanısına ihtiyaç duyulabilir (bebeğinizin kanının bir kısmı çıkarılır ve verici bir kanla değiştirilir). Bu yaygın değildir. Bazı bebeklerde karaciğer hastalığı nedeniyle sarılık görülür ve farklı tedavilere ihtiyaç duyulmaktadır. Karaciğer hastalıklarını kontrol eden bir kan testi, fototerapi başlamadan önce yapılır.

Özürlü bebekler

Bebeğiniz bir şekilde etkisiz hale getirilmişse, çok farklı duygularla baş edeceksiniz. Bebeğin babası, yakınları ve arkadaşları gibi bebeğin bir sakatlığa sahip olduğu gerçeği ile baş ettikleri duygularını da çözmelisin.

Şu an başka herhangi bir şeyden çok, nasıl hissettiğinizle, bebeğinizin sağlığı ve geleceği hakkında insanlarla konuşmanız gerekecek.

Kendi doktorunuz , bir neonatolog (yenidoğan bebeği doktoru) veya çocuk doktoru (çocuk doktoru) hastanenizde size yardımcı olabilir. Benzer deneyime sahip diğer ebeveynlerle konuşmak çoğu kez en ekili yardım olabilir. Dünyada 17 Kasım Prematüre Günü olarak kutlanmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Epilepsi (Nöbet Geçirme) Hastalığının Nedenleri başlıklı makalemizde çocuklar, epilepsi nedenleri ve epilepsi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Prematüre Nedir Prematüre Bebekler Nedenleri Nelerdir Konusuna 9 Yorum Yapıldı
 1. Gönül arslan dedi ki:

  Annelerin korkulu rüyası ne yazık ki;ister erken gelsinler,ister zamanında sağlıkları hep yerinde,gözleri dünyaya ışıltıyla bakan melek olsunlar hayatları boyunca

 2. Tefiye karacan dedi ki:

  çok sukurki çocuklarım prematüre doğmadı ama ikiz kızlarım 2.150gr 2.450grm doğdu bu kiloda zayıf kucucukken prematüre bebekleri düşünemiyorum.rabbim anne babalara sağlık bebelerimize sağlık versin biran önce büyüsunler ıns.

 3. Kadriye Çoban dedi ki:

  Benim kızım prematüre dopdu sağlıklı oldupu için küveze almadılar yalnız bakımo ve beslenmesi çpk zor oldu şimdi kocaman kız çok şükür rabbim herkeze evlat sevgisini tattırsın

 4. Belinay Nisa tozlu dedi ki:

  Benim kızımda prematüre doğdu 1500 kg idi minicikti elbise içinde kayboluyordu bacakları çatal gibi kafası çay tabağı gibi minikti ama büyüdü çok şükür o büyüyen e kdar da yaşadıklarımı bn blirim annelik çok güzel bi duygu sabır ve fedakarlık işi

 5. Şerife KURT dedi ki:

  Benim oglum 4 gün önce doğdu ama kayıtlara prematüre olarak kayıtlara geçti ilk başta çok üzülmüştüm ama sonrasın da sağlıklı olduğu için rabbime şükrettim erken doğması hem bebek için hemde anne için çok zor gerçekten rabbim sağlıklı dünyaya getirmeyi nasip eylesin

 6. hülya akçay dedi ki:

  Rabbim 9 aylık sonunda sağlıklı yavrular nasip etsin. tüm anne babalara. bebek adı üstünde bakarsan büyür bakmazsan ne karnını doyurabilir nede temizliğini yapabilir. Rabbim tüm bebeklere bilinçli ve merhametli ana baba nasip etsin. Sarılık bilüribin seviyesi üst seviyenin üzerine cıkmadıkça korkulacak bir durum değil bol bol beslemek gerekiyor . Prematüre bebeklerde sağlık ortamında tıbbi önlemlerle birlikte dünyaya geldiğinde korkulmamalı diye düşünüyorum. zira tıp çok ilerledi. iyi bakım tıbbi yardım ile tutunuveriyorlar hayata. ne kadar küçük ve narin olsalarda o kadar çok hayata tutunma konusunda güçlülerki yetişkinlerden daha başarılı oluyorlar diyebilirim. emeğinize sağlık güzel bir yazı olmuş.

 7. Sevda Kacamak dedi ki:

  Erken dogum Allah yardim etsin

 8. Dilek Şimşek dedi ki:

  Benim bebegim de sarılık 3 . Günü başladı. Ve maalesef 3 ay sürdü . O dönemde bende çok yiprandim. Hiç geçmeyecek sandim hergün kan örnekleri alınıp durdu sebebi arastirildi. . En sonunda anne sütü sarılığı olduğunu anladık şükürler olsun geçici bi durumda ama gerçekten zor bi süreçti. Allah her türlü hastalık yaşayan bebeklere acil şifalar versin. Ve inslahh dermansiz hastalık vermesin. Bilgiler harika

 9. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Bu sorun arkadaşımın başına gelmişti 550 gram doğdu cocugu çok sorunlar yaşadı..Mucize bebek diyoruz kuzuyu ? bu kadar detaylı bilgi sahibi değildim makalenizi okuyarak bilgi sahibi oldum

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda Epilepsi (Nöbet Geçirme) Hastalığının Nedenleri

Çocuğunuzun epilepsisi olduğunu öğrenmek sıkıntı vericidir. Nöbetler korkutucu olabilir, ancak tedavide epilepsili çocukların çoğunda nöbetleri azdır veya hiç olmaz ve normal...

Kapat