Prematüre Doğum İle Bağlantılı Uyku Bozuklukları

Prematüre Doğum İle Bağlantılı Uyku Bozuklukları
22 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 531 kez okundu.

UC San Francisco’daki araştırmacılar tarafından California doğumlarının analizine göre, uyku apnesi ve uykusuzluk gibi uyku bozuklukları tanısı konan gebe kadınlar bebeklerini tam süreliğine verme riski altında görünüyor.

Çalışma, prematüre doğum prevalansını 37 haftalık gebelik öncesi – gebelik sırasında uyku bozukluğu tanısı alan kadınlarda% 14.6, olmayan kadınlarda% 10.9 olarak bulmuştur. 34 haftalık öncesi erken prematüre doğum olasılığı uyku apneli kadınlar için iki katından fazla ve uykusuzluk kadınları için neredeyse iki kat daha fazladır. Yazarlar, erken prematüre doğumlarda komplikasyonların daha şiddetli olduğunu ve bu nedenle bu son bulgunun önemli olduğunu belirtti.

Yeni çalışma normalde gebelik sırasında ortaya çıkan normal uyku değişikliklerinin aksine, bozulma ihtimali bulunan büyük aksaklıklara odaklandı. Bu hastalıkların gerçek prevalansı bilinmemektedir çünkü hamile kadınlar genellikle tanı konulamamaktadır. Gebelikte uyku bozukluklarının tedavisi, preterm hızını azaltmanın bir yolu olabilir; ABD’de yaklaşık% 10 olan prematüre oranı diğer gelişmiş ülkelerden daha fazladır.

Gebelikte Uykusuzluğa İlk İnceleme

8 Ağustos tarihinde Obstetrik ve Jinekoloji’de yayınlanan çalışma, gebelik sırasında uykusuzluğun etkilerini ilk kez araştıran çalışma . Yazarlar, büyük bir örneklem boyutu nedeniyle farklı uyku bozuklukları türleri ve preterm doğum alt tipleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi başardı (örneğin erken veya geç erken doğum veya sağlayıcılar tarafından başlatılan erken doğumlar ile kendiliğinden preterm doğumlar arasında) annelerin sağlık sorunları nedeniyle).

Zavallı uykunun, preterm doğum riskine katkıda bulunan diğer faktörlerden ayırmak için araştırmacılar bir vaka kontrol tasarımı kullandı: Gebelik sırasında uyku bozukluğu tanısı olan 2,265 kadın bu tür bir tanı almayan kontrollere, ancak doğum öncesi doğumda, preterm doğum, gebelik sırasında sigara içilmesi veya hipertansiyon gibi erken doğum için aynı annelik risk faktörlerine sahipti.

Doktora sonrasında doktora tezi yapan Jennifer Felder, “Bu, bozuk uykulu kadınlar arasında erken doğum bulgumuzun gerçekten uyku bozukluğundan kaynaklandığına ve bu rahatsızlıkları olan ve olmayan kadınların arasındaki farklılıklara atfedilmemize olan güveni verdi” UCSF Psikiyatri Bölümü ve araştırmanın baş yazarı.

Birkaç Kadın da Teşhis Edildi

Araştırmacılar, veri kümesindeki kadınların (% 1’in çok altında) bir uyku bozukluğu tanısı geçirdiğinden şaşkına döndüler ve yalnızca en ciddi vakaların tespit edildiğinden şüpheleniliyorlardı.

UCSF’deki psikiyatri asistanı Prof. Dr. Aric Prather ve araştırmanın kıdemli yazarı “Bir uyku hastalığı tanısı alan kadınların tıbbi kayıtları büyük olasılıkla daha ciddi sunumlara sahipti” dedi. “Gebelik sırasında uyku bozukluklarına daha fazla kadın taranırsa prevelansın daha yüksek olacağı muhtemeldir”.

Bilişsel davranış terapisinin genel popülasyonda etkili olduğu gösterilmiştir ve birçok gebe kadından kaçınılması gereken ilaçları almayı gerektirmez. Felder ve arkadaşları, uykusuzluk olan gebelerde bu terapinin etkili olup olmadığını ve sonuçta doğum sonuçlarını iyileştirip iyileştiremeyeceğini öğrenmek için UCSF Anneleri Bekleme ve Uyku Terapisi Araştırması’na (REST) ​​Çalışmaya katılanları araştırıyor.

Klinik psikoloji eğitimi alan Felder, “Bu çalışma hakkında bu kadar heyecan verici olan şey, bir uyku bozukluğunun potansiyel olarak değiştirilebilir bir risk faktörü olmasıdır” dedi.

Bir önceki yazımız olan Yapay rahim prematüre bebeklere umut oldu başlıklı makalemizde gebelik, prematüre ve preterm hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Prematüre Doğum İle Bağlantılı Uyku Bozuklukları Konusuna 15 Yorum Yapıldı
 1. Kadriye Çoban dedi ki:

  Bendede kızıma hamileyken uyku bozukluğu vardı belkşde bu yüzden kızımı erken doğum yaptım çok teşekkür ederim bu bilgileri öğrettiğiniz için çok saolun artık biz kadınkar bu bilgiler sayesinde biliçli annekeriz???

 2. Gülşah Özer Evgün dedi ki:

  Bu bilgiler icin cok tesekurler ayni sekilde bendede uyku bzuklugu vardi kizim erken dogdu kizim bilgiler icin tesekurler

 3. Servet polat dedi ki:

  Verdiniz bu bilgiler için çok teşekkür ediyorum çok eğitici ve öğretici bilgiler ablam 24 haziran 2017 de 31 haftalıkken erken doğum yaptı sezaryenle bebeği 1 aydan uzun yeni doğan da köveste kaldı ablamın da hamilelikte uyku problemi çoktu 1 saat uykuyla gûnlerini geçirdi

 4. Nazmiye katar dedi ki:

  Faydali bilgileriniz için çok teşekkürler

 5. Fatma Erdoğan dedi ki:

  Teşekkür ederiz bilgilendirdiginiz için.

 6. Seda dedi ki:

  Uyku bozuklugu hamilelikte her insanda olabiliyor. Insallah saglikli bebekler olur. 32 haftalik olduk bilgileriniz icin tsk ederiz ?

 7. Dilek Şimşek dedi ki:

  Ogluma hamileligin de bu sorunu çok yaşadım ama dikkate almamıştim . Ve hamilelige bağlı normal bişey olduğunu sanıyordum. Erken doğum olmasın diye serum larla durduruldu ve iğneyle belkide sebebi buydu . Şimdi bu konu hakkında bilgi sahibi oldum. Teşekkürler.

 8. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Erken doğum yapmaktan korkan hamile arkadaşlar vermiş olduğunuz bilgiler sayesinde dikkat ederek risklerini azaltabilirler..Tum anne ve anne adaylarına şiddetle tavsiye ettiğim site???

 9. Esra aydın dedi ki:

  Bndede uyku bozuklugu vardi cok sukur erken dogum yapmadm boyle guzel bilgiler icn cok saolun bilincli olmak herzamn iyidir

 10. Sevda Kacamak dedi ki:

  Hamilelikte bende yasadim sonra gecti bukonuyu acikladiginiz icin tesekkurler

 11. Müşerref Turut dedi ki:

  3 gebelik geçirdim ve allaha şükürler olsun ki hiç böyle problem yaşamadım RABBIM yaşayanların yardımcısı olsun

 12. Müşerref Turut dedi ki:

  Bu bilgiler gerçekten çok faydalı hamile olan arkadaşlara çok faydalı bilgiler

 13. Müşerref Turut dedi ki:

  Hamile olduğumda çok şey araştırmıştı ama ilk defa böyle birsey duyuyorum

 14. İlkay yavaşci dedi ki:

  Bende bır prematüre kız bebek annesiyim 15 haziran 2017 doğum yaptım. Kızım 34 haftalik dünyaya geldi.Uykusuzluk tansiyon sonucunda help sendromu ve erken doğum ama şimdi iyiyiz şükürler olsun rabbime

 15. hülya akçay dedi ki:

  Hamileliğin son aylarında uyku sorunu oluyor normal diyordum, yazınız faydalı oldu teşekkür ederim

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yapay rahim prematüre bebeklere umut oldu

Yapay bir rahim, sağlıklı koyun kuzularını bir hafta süreyle kuluçka yapmak için başarıyla kullanıldı ve araştırmacılar, teknolojinin bir gün aynı...

Kapat