Mevsimler Doğum Sonrası Depresyonu Etkiler mi?

Mevsimler Doğum Sonrası Depresyonu Etkiler mi?
30 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 399 kez okundu.

Kışın veya ilkbaharda doğum yapan kadınlar postnatal depresyon yaşamaya daha az muhtemel olabilir, doğum sonrası depresyonun gelişme risk faktörleri konusunda yeni bir çalışma bulunuyor.

Anesteziyoloji 2017 yıllık toplantısında sunulacak olan araştırmada, postnatal depresyon riskinin düşük olması ile ilişkili bir dizi başka faktör ortaya çıkarıldı: daha yüksek bir gebelik yaşı (daha ileri bir gebelikte doğum) ve anestezi uygulanması, örneğin epidural, doğum sırasında.

Brigham Kadın Hastalıkları Araştırma Merkezi’nden sorumlu baş yazarı Jie Zhou, “Kadının sağlığını hem fiziksel hem de zihinsel olarak iyileştirmekten kaçınılabilecek postpartum depresyon gelişme riskini etkileyen bazı faktörlerin olup olmadığını öğrenmek istedik” dedi.

Bunu yapmak için, Zhou ve ekibi Haziran 2015 ile Ağustos 2017 arasında doğum yapan 20.169 kadının tıbbi kayıtlarını inceledi. Bu annelerin 817 ya da yüzde 4 civarında doğum sonrası depresyon tanısı aldı.

Kış ve ilkbaharda doğum sonrası annelerde  kaydedilen daha az PND olgusunun yanı sıra, sonuçlar vücut kitle indeksi daha yüksek olan kadınların depresyon tanısı alması daha olası olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, beyaz ırktan kadınlar, diğer ırklardan kadınlara kıyasla, PND riski daha düşüktü.

Kadınların doğum şekli ve zihinsel sağlık durumunun gelişme olasılığı arasında bir bağ yoktur.

Çalışma anlaşılması için yola vermemekle birlikte neden bazı faktörler doğum sonrası depresyon ile ilişkili olabilir Dr Zhou sonuçlarını açıklamak için teorileri bir numarası vardır.

“Kafkasya ve diğer nüfus arasında PPD geliştirme riski arasındaki önemli fark, bu etnik gruplar arasındaki sosyoekonomik statü farklılıklarına bağlı olabilir” diye belirtiyor. BMI artışı olan kadınlar, hastaneye dayanan daha fazla annelik polikliniğine ihtiyaç duyarken ve anne görünümünü etkileyebilecek daha fazla gebelikle ilgili komplikasyona ihtiyaç duydu. ”

Çocuğun gebelik yaşının koruyucu etkisi ile ilgili olarak Dr. Zhou, “Olgun ve sağlıklı bir bebek doğurduğunda annenin daha iyi yapacağı ve zihinsel olarak daha az vurgu yapması bekleniyor” açıklamasını yaptı.

Ancak neden kış aylarında ve ilkbaharda doğum yapması doğum sonrası depresyonun gelişmesinden “koruyucu bir mekanizma” olabilir? Yazarlar kesin sebeplerin belli olmamasına rağmen, bulguların “annelerin yenidoğanlarda yaşadığı kapalı alan etkinliklerinin mevsimlik keyfi” nden kaynaklanabileceğini belirtti.

Araştırmacılar, yeni yumurtalıkların sert hava koşullarında diğer insanlardan daha iyi bakım ve daha psikolojik destek alabileceğini de belirtiyor.

Bulgular ilginç olmakla birlikte, PND üzerinde mevsimsel etkileri hakkında yapılan araştırmalar kesin değildir. American Journal of Obstetrics and Gynaecology’de yayınlanan bir 2011 İsveç çalışmasında,  soğuk sonbahar ve kış aylarında doğum yapan kadınların ilkbaharda doğum yapanlara kıyasla PND deneyimi daha yüksekti.

Araştırmanın yazarlarından Jennifer Jewell Reuters Sağlık’a verdiği demeçte  “Bulguların kadınlar için geçerli olmayacağına dikkat çekerek , karmaşık sonuçlar çıkıyor, bence bunun anlamaya çalıştığımız şey hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacımız var” dedi.

PND  bebeklerinin doğumunu takiben annelerin yaklaşık yüzde 15’ini etkiliyor. Kadınlar, gözle görülür bir “tetikleyici” tanımlayamadan, gözyaşı dökük, endişeli, üzüntü ve suçluluk duygularını sık sık raporlarlar. Fiziksel belirtiler iştah değişikliği, uyku düzeninin bozulması ve “beyin sisi” ya da “beyin sis” inin yoğunlaşması gibi zorlukları içerir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Doğum Öncesi Yapılması Gereken Bakım Ve Testler Nelerdir? başlıklı makalemizde doğum, doğum önces bakımlar ve doğum öncesi testler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Mevsimler Doğum Sonrası Depresyonu Etkiler mi? Konusuna 9 Yorum Yapıldı
 1. Zübeyda dedi ki:

  Bence mevsimler doğum sonrası depresyonu tetiklemez çünkü yeni doğum yapan bir anne zate bebeğime zarar gelmesin diye bir süre evde oturmayı göze almıştır ?

 2. Şeker melek dedi ki:

  Stres anneye çok zarar verir ve en çok bundan bebek etkilenir çünkü anne strese girdikçe sütü azalır bu durumda hiç hoş olma

 3. Seda dedi ki:

  Etkilr bncee stres vs

 4. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Doğum sonrası anne ister istemez strese giriyor bebeği için kendi hayatı için etrafında ki ınsanlar destek olarak atlatır bu sorunu..Mevsim ne olursa olsun anne bebeği için endişelendigi için sorun olacağını sanmıyorum..

 5. Kadriye Çoban dedi ki:

  Doğum sonrası anneler ister ister strese giriyor mevsimlerle alakalı değil bence

 6. Esra aydın dedi ki:

  Bnum mevsimle alakasi yok bnce cevre de etkili oluyor yeni dgm yapmis bir anne zate. Stresli oluyor birde etrafndakiler bos bos konusark iyice ruh sagligini bozuyorlar

 7. Sevda Kacamak dedi ki:

  Etkiler benim hep uykum geliyodu. ?

 8. hülya akçay dedi ki:

  bilemiyorum pekte doğru gibi gelmedi mevsimlerin etkilemesi.

 9. Zöhre topçu dedi ki:

  Mevsimlerinde Annelik heyecanının da illaki etkisi oluyor hem sevinç hem koruma iç güdüsü oluşuyor.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Doğum Öncesi Yapılması Gereken Bakım Ve Testler Nelerdir?

Hamile olduğunuzu ilk öğrenirken, doğum öncesi (gebelik) bakıma başlayabilmeniz için bir an önce ebe veya doktor ile temasa geçin. Bu aynı...

Kapat