Menopoz Aşamaları Nelerdir?

Menopoz Aşamaları Nelerdir?
5 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 386 kez okundu.

Menapoz bir hastalık değil, daha doğrusu bereketli olmadığı bir kadının yaşamında menstrüel dönemlerin sona ermesidir. Bu süre zarfında yumurtlama durur ve östrojen hormonları düşer. Menopoz, sıcak basması veya gece terlemesi gibi bazı kadınlarda fiziksel belirtilere eşlik edebilir. Menapoz, bir kadının 12 ay boyunca menstrüel dönemi olmadığı zaman noktasıdır. Perimenopoz, menopoza kadar geçen zamandır ve geçiş belirtileri iki ila on yıl alabilir. Menopoz, yaşamın yeni bir evresinin olumlu bir başlangıcı, büyük sağlık risklerine karşı önleyici girişimde bulunma fırsatları ile görülebilir.

Menapoz Nedenleri

Yaş, menopozu etkileyen en yaygın faktördür. Yumurtalıklar, ilerleyen yaşla hormon üretme ve yumurtlama yeteneklerini yavaş yavaş kaybeder. Bazı ameliyatlar ve medikal tedaviler menopozu etkileyebileceğinden menopozun diğer nedenleri de vardır. Bu nedenler, yumurtalıkların çıkarılması, kanser için kemoterapi ve pelviste radyoterapi içerir.

Premenopozal bir kadında yumurtalıkları çıkarmadan uterus çıkarılırsa (histerektomi) menstrüel dönemler meydana gelmez, ancak menopozun karakteristik hormonal değişiklikleri olmaz.

Menapoz Ne Zaman Başlar?

Doğal menopoz yaş ortalaması 51’dir, ancak erken veya sonra ortaya çıkabilir. Nadiren, kadınlar menopoz dönemine kadar 40 ya da 60 yaşında geç ulaşabilir. Sigara içen kadınlar, daha erken menopoza sahip olma eğilimi içilmemektedir. Belli bir kadının menopoza ne zaman erişeceğini tam olarak önceden tahmin etmenin hiçbir yolu yoktur. Menapoz, bir kadın 12 ay üst üste adet dönemleri olmadığında onaylanır.

Perimenopoz Nedir?

Menopoz geçiş ve menopoz yaklaşan zamana perimenopoz denir. Perimenopoz “menopozdaki zaman” anlamına gelir. Bu süre boyunca yumurtalıklar hala çalışmaya devam ediyor, ancak işlevleri azalmaya başladı. Halen yumurtlayabileceği için perimenopoz belirtileri gösteriyor olsa bile, bir kadının hamile kalması hala mümkündür. Östrojen seviyeleri aynı zamanda yükselir ve düşer.

Perimenopoz Belirtileri

Perimenopoz belirtileri kadından kadına değişir. Adet düzensizliği(düzensiz dönemler) kadınların perimenopoz sırasında karşılaşabileceği yaygın bir semptomdur.

Perimenopoz Belirtileri

 • Kendini çok sıcak hissetmek
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Adet öncesi sendromun kötüleşmesi
 • Daha düşük cinsel ilişki
 • yorgunluk
 • Düzensiz dönemler
 • Vajinal kuruluk
 • Öksürürken veya hapşırırken idrar sızıntısı
 • Üriner aciliyet
 • Ruh hali
 • Uyku problemi

Aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız, perimenopozun nedeni olmayabileceğinden doktorunuza danışın:

 • Dönemler çok ağır veya kan pıhtılaşması var
 • Süreler, her zamankinden birkaç gün daha uzar
 • Periyotlar arası spotlaşma
 • Cinsel ilişki sonrası lekelenme
 • Dönemler birbirine daha yakın olur

Bir önceki yazımız olan Turner Sendromu Nedir? başlıklı makalemizde Turner sendromu belirtileri nelerdir, Turner sendromu nasıl teşhis edilir ve Turner sendromu nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Menopoz Aşamaları Nelerdir? Konusuna 7 Yorum Yapıldı
 1. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Güzel bir makale olmuş menopoz hakkında tecrübe sahibi oldum teşekkürler ???

 2. Sevda Kacamak dedi ki:

  Ilerki yaslarda bizimde basimiza gelecek ?

 3. hülya akçay dedi ki:

  yaş ilerledikçe elinde sonunda başımıza gelicek, belirtiler baş gösterince tıbbi destek alınabilir.

 4. Seda dedi ki:

  Bircok belirtiler oluyorr ?

 5. Esra Aydin dedi ki:

  Hamilelik belirtileriyle karistiriliyr bazen menopzda onemli olan kolay bir seklde atlatabilmek

 6. Dilek Şimşek dedi ki:

  Annem 45 yaşında menopoza girdi ve maalesefki erken menopoza girdiği için kemik erimesi başladı. 🙁 dr sebebi erken menopoz dedi. Kesinlikle toplam içinde duramaz sıkılır ve kızarır. Keşke erken teşhis konulsaydi. Maalesef kemik erimesi ilerliyor. Yani erken menopoza girenler dikkatli olmali. Makalenizde herseyi yazmışsınız. Bunları dikkatli okumak lazım. Hem kendimize hem çevremizdekilere bilgi vermek bilinçlendirmek icin

 7. Keziban avcu dedi ki:

  Ates basmalari en sıkintili durum.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte Nasıl Sağlıklı Bir Diyet Yapabilirim?

Hamilelik, diyetinize bakmak ve sizi ve büyüyen bebeğinizi besleyen şeyleri düşünmek için harika bir zamandır. Ancak hastalık sizi bazı şeylerin...

Kapat