Mastitis Meme İltihabı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir.

Mastitis Meme İltihabı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir.
11 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 478 kez okundu.

Mastitis, Meme iltihabı bir kadının göğüs dokusunun ağrılı ve iltihaplanmasına neden olan bir durumdur. Emzirmekten çekinen kadınlarda en yaygın olanıdır, ancak emzirmeyen kadınlar bunu geliştirebilir.

Anne sütü ile emziren 5 kadınlardan neredeyse 1’i mastitten etkilenmektedir. Bu vakalarda genellikle doğumdan sonraki ilk üç ayda gelişir. Doktorlar ona sıklıkla ‘laktasyon mastitisi’ veya ‘puerperal mastitis’ olarak değinirler.

Mastitis genellikle bir memeyi etkiler. Göğüs ağrılı ve şişmiş olmasının yanı sıra, bazı kadınlar da gribe benzer belirtilerler (yüksek ateş, ateşler ve titreme) karşılaşabilirler. Mastitisiniz olduğunu düşünüyorsanız derhal doktorunuza danışmalısınız. Tanı koyabilmeleri gerekir.

Emziriyorsanız, sizden tekniğinizi göstermenizi isteyebilirler. Sanki test edilmiş veya suçlanmış gibi hissetmemeye çalışın; Emzirmenin doğru yapılması zaman alabilir ve uygulayabilir.

Beslemek acı olsa bile, bu ayrılmanın zamanı değil. Göğsünüzü olabildiğince boş tutmanız gerekir ve bebeğinizi emmek bu işi yapmanın en iyi yoludur. Süt, bebeğinizin içmesi için güvenlidir.

Mastitis Meme iltihaplanması neden olur?

Mastitis, meme iltihaplanması süt dokusunda kalan bir enfeksiyon veya sütten (süt stazı) kaynaklanabilen meme dokusunun iltihabıdır (şişme). Süt stasisi, bebeğinizin beslenme sırasında göğsünüze düzgün bir şekilde bağlanmadığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Süt kanallarına bakteriler girerse bulaşıcı mastit gelişebilir. Bunun nedeni süt kanallarının tıkanmasıdır. Tedavi edilmemiş, bulaşıcı olmayan mastitis bulaşıcı mastitis gelişebilir. Bu, meme dokusunda kalmış sütlere bulaşan bakterilere bağlı olabilir.

Bulaşıcı olmayan mastitis

Enfeksiyöz olmayan mastitis vakalarının çoğu, aşağıdaki gibi kendi kendine bakım tekniklerini kullanarak tedavi edilebilir:

 • bol dinlenmeye dikkat ederek
 • bol sıvı içme
 • ağrıyı ve ateşi azaltmak için parasetamol veya ibuprofen gibi tezgah üstü ağrı kesiciler kullanarak; anne sütüne az miktarda parasetamol girebilir, ancak bebeğinize zarar vermek için yeterli değildir (aspirin emzirirken emniyetli değildir)
 • belirtileriniz düzelene kadar sızdırmaz kıyafetler veya sutyen giymeyin
 • donmuş bezelye bir paketin içine sarılı bir paket gibi soğuk bir paket, bir yemekten sonra ağrıyı ve şişmeyi azaltabilir.

Emzirme tavsiyesi

Her beslemeyi boğazında başlatın, her zamankinden daha sık besleyin. Göğsün iyi boşaltıldığından emin olun – ancak diğer göğüsün de dolmadığından emin olun çünkü bu taraftaki mastitis de olabilir.

Aşağıda özetlenen tavsiyeleri takiben belirtilerinizi iyileştirmeniz gerekir.

 • Anne sütü ya da süt sunarak elden tutun veya bir pompa (süt ifade etmenize yardımcı olacak bir cihaz) kullanın. Gerekirse besinler arasında sütü belirtin.
 • Etkilenen göğüsten düzenli olarak besleyin.
 • Kalan sütleri ifade ederek, yemlerden sonra memenizin boş olduğundan emin olun.
 • Engelleri serbest bırakmak için göğsünüzü masaj yapın. Süt akışına yardımcı olmak için topaklardan memenize doğru inme.
 • Bebeğinizin doğru şekilde konumlandırıldığından ve göğsünüze yapıştığından emin olun. Bunun nasıl yapılacağı konusunda ebeniz, emzirme danışmanınız veya çocuk sağlığı hemşiresiniz size bilgi verecektir.
 • Bebeğinizi farklı pozisyonlarda besleyerek, beslenmeyi daha etkili hale getirip getirmediğini deneyin.
 • Göğsünüzü yemden önce ılık suyla ısıtmak yaralanma ile yardımcı olabilir, böylece bebeğinizin beslenmesini kolaylaştırabilir.
 • Tıkanmayı değiştirmek için vites değiştirme yemleme pozisyonları.
 • İyi yemek yediğinizden emin olun ve yeterince dinlenin.

Bulaşıcı mastitis

Bulaşıcı mastit, yukarıdaki teknikler ve antibiyotikler (bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan ilaç) kombinasyonu kullanılarak tedavi edilmelidir. Emziriyorsanız, doktorunuz güvenli bir antibiyotik reçete eder. Bu genellikle oral yoldan aldığınız bir tablet veya kapsül olacaktır (ağız yoluyla).

Çok az miktarda antibiyotik anne sütünüze girebilir ve bebeğinizi sinirli ve huzursuz hale getirebilir veya bebeğinizin tabureleri daha gevşek (daha şiddetli) ve daha sık olabilmektedir. Bu etkiler genellikle geçicidir ve antibiyotiklerin seyrini tamamladığınızda çözülür. Bebeğiniz için risk oluşturmazlar.

Mastitisle hala anne sütü alabilir miyim?

Mastitis semptomları sizi emzirmeyi engelleyebilirse de, devam etmeye çalışmanız önemlidir. Düzenli emzirme yardımcı olacaktır:

 • göğsünden tıkanmış anne sütlerini çıkarın
 • mastitis semptomlarını daha çabuk çözmek
 • mastitin daha ciddi hale gelmesini önlemek.

Etkilenen göğün sütü normalden biraz daha tuzlu olabilir, ancak bebeğinizin içmesi güvenlidir. Sütte bulunan herhangi bir bakteri, bebeğin sindirim sistemi tarafından zararsız bir şekilde emilir ve herhangi bir problem yaratmaz.

Şiddetli veya sürekli mastitisiniz varsa, doktorunuz test için anne sütünden küçük bir numune almaya karar verebilir.

Mastitis komplikasyonları

Mastitis, meme apsesi (ağrılı bir pus koleksiyonu) gibi daha ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemek için derhal tedavi edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Aile İçi Sorunların Çözümünde yapılması Gerekenler Nelerdir. başlıklı makalemizde aile içi sorunlar, aile içi sorunlar nelerdir ve aile içi sorunu çözümleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Mastitis Meme İltihabı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir. Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. Kadriye Çoban dedi ki:

  Çok faydalı bilgileriniz çok teşekkür ederim bu bilgileri öğrettiğiniz için çok şükür böyle bşr sorunla karşılaşmadım

 2. Sevda Kacamak dedi ki:

  Boyle bir sorunla karsilasmadim olanlarada gecmis olsun

 3. hülya akçay dedi ki:

  cevremde bunu yaşayan anneler oldu çok zor ve ağrılı bir durum.

 4. Keziban avcu dedi ki:

  Cok agri verici bir durum bir yakinim yasadi

 5. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Bu konu benimde basima gelmisti cok kotu bir durum hemen elektrikli sut pombasi aldik surekli sagdim kendimi oglumi surekli emzirdim kurtuldum cok sukur…

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklere Yürümeyi Öğretmek İçin Neler Yapılmalıdır?

İlk kez yürümek, çocuğunuzun gelişiminde en heyecan verici ve unutulmaz kilometre taşlarından biridir. Bebeğiniz aslında küçük yaşlardan itibaren yürümeye hazırlanıyordu ve...

Kapat