Magnezyum nedir?

Magnezyum nedir?
10 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 265 kez okundu.

Magnezyum, vücudunuzda bulunan 300’den fazla enzimin önemli bir parçasıdır. Bu enzimler, enerji üretimi, vücut proteini ve kas kasılmaları dahil olmak üzere birçok bedensel işlevin düzenlenmesine yardımcı olan süreçlere katılırlar. Magnezyum ayrıca sağlıklı kemiklerin ve sağlıklı bir kalbin korunmasında rol oynar.

Magnezyum büyük bir mineraldir, yani çinko veya demir gibi iz minerallerine kıyasla daha yüksek miktarlar gereklidir. Günlük olarak istenen magnezyum miktarı bir kişinin yaşına ve cinsiyetine bağlıdır. Örneğin, 19 yaş ve üstü olan (ve hamile değil) günde 310 ila 320 miligrama (mg) ihtiyaç duyan kadınlar; oysa aynı yaştaki erkekler günde 400 ila 420 mg arasında çaba harcamalıdır.

Mümkün olduğunca, magnezyum gibi gıda maddelerini de diğer kaynaklardan temin etmek en iyisidir; zira bunlar başka sağlık yararları da sağlarlar. İyi bir magnezyum kaynağı olan gıdaların birçoğu, çoğu Amerikalı tarafından az tüketilmektedir. Magnezyum bakımından zengin gıdalar arasında yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllar, fasulye ve fıstık bulunur. Süt ve yoğurt, magnezyum sağlamakta ve bazı kahvaltılık tahıllar gibi kuvvetlendirilmiş gıdalar sağlamaktadır.

Magnezyum takviyeleri bazı ilaçlarla etkileşime girebildiğinden, almadan önce bir sağlık uzmanıyla bir diyet takviyesi ihtiyacını tartışmak önemlidir.

Çölyak hastalığı veya tip 2 diyabet gibi bazı sağlık koşullarına sahip insanlar diyetlerinde düşük magnezyum düzeylerine sahip olabilirler. Kayıtlı bir diyetisyen beslenme uzmanı (RDN) ile çalışmak, bu koşulların yönetiminde yardımcı olabilir. Artı, bir RDN besin ihtiyacınızı karşılayan kişiselleştirilmiş bir beslenme planı geliştirebilir.

Bir önceki yazımız olan Yumurtalık Kistleri Tehlikeli mi? başlıklı makalemizde yumurtalık kisti nedir, yumurtalık kistleri nedenleri ve yumurtalık nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
İkiz Doğumda Ne Tür Riskler Vardır?

İkizler, üçüzler, dörtler veya daha fazla bebek taşıyan kadınlar gebeliklerinde bir miktar risk altındadır. İzleme, olası fetüs veya maternal komplikasyonlar, emek...

Kapat