Kürtaj

Kürtaj
9 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 57 kez okundu.

Bir fesih (veya kürtaj), bir bebeğin doğumuyla sonuçlanmaması için gebeliği sona erdirmek için tıbbi süreçtir. Hamileliğiniz kaç haftaya bağlı olduğunuza bağlı olarak, gebelik ya ilaç alarak ya da cerrahi bir prosedür geçirerek sona erer.

Fesih, tıbbi müdahale olmaksızın hamileliğin sona erdiği bir düşükle aynı değildir (düşükten sonra tıbbi tedavi gerekebilir).

İstenmeyen bir gebelik veya gebelik komplikasyonunuz varsa, tüm seçeneklerinize bakmanız önemlidir. Hamilelik evreninize göre farklı kürtaj türleri keşfedebilirsiniz, ancak daha fazla bilgi için güvenilir ve tarafsız bir kaynaktan konuşmaya değer.

Bir kadının kürtaj yapmaya karar vermesinin pek çok nedeni vardır:

  • kişisel durumlar
  • anneye sağlık riski
  • bebeğin tıbbi bir duruma gelme ihtimali yüksektir.

Avustralya’da kürtaj yasası, eyalet ve bölge yargı bölgelerinde değişiklik göstermektedir. Bazı eyaletler ve bölgeler kürtajı reforme etmiş ya da decriminalized, diğerleri ise kadınların kürtaja erişimini kısıtlamaya devam ediyor. Daha fazla bilgi için, bu makale her Eyalet ve Bölgede kürtaj yasasını ayrıntılarıyla anlatmaktadır.

Seçenekler

En yaygın kürtaj şekli ‘emme küreti‘ olarak adlandırılan bir cerrahi prosedürdür. Bu, küçük bir plastik tüp ile uterusun iç kısmına nazik emme uygulayarak astarın ve rahim içeriğinin giderilmesini içerir. Bu, gebeliğin 7-12. Haftasında yapıldığında, güvenli, basit ve düşük riskli bir prosedürdür. İşlem yaklaşık 15 dakika sürer, ancak yaklaşık 4 saat boyunca klinikte veya hastanede bulunmanız gerekir.

9 haftadan daha erken gebelikleri sona erdirmek için kullanılan, cerrahiye göre düşük riskli bir alternatif (kliniğe bağlı olarak), RU486 (mifepriston) adı verilen bir ilaçtır. Bazen ‘kürtaj hapı‘ denir ve bu prosedür için en çok bilinen ilaçtır. Avustralya’daki bazı kliniklerinde mevcuttur ve gebeliğin ilk 9 haftasında kullanıldığında% 98’e kadar etkili olur.

Güvenilir tavsiye almak için gidebileceğiniz bazı güvenli ve destekleyici düşük ve aile planlaması klinikleri bulunmaktadır.

Eyaletteki veya bölgenizdeki kürtaj hakkında güvenilir, tarafsız bilgiler edinmek için şu kişi ile iletişime geçebilirsiniz:

Bir önceki yazımız olan Doğumdan Sonra Kilo Verme başlıklı makalemizde dogum sonrasi kilo, Hamilelik ve hamilelik sonrası kilo hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
hiperaktif bozukluğu olan bir çocuğun bakımı

Dikkat eksikliği hiperaktif bozukluğu (DEHB) olan çocuklar konsantre olmakta zorlanırlar, çok aktiftirler ve şu an ani şeyler yaparlar. Davranışları evde ve...

Özel Sağlık Sigortası Ve Hamilelik

Avustralya'da bir kamu hastanesi, doğum merkezi veya kamu tarafından finanse edilen bir ev, evden bakımı programı ücretsizdir; çünkü Medicare tarafından...

Kapat