Kısırlığın Başlıca Nedenleri

Kısırlığın Başlıca Nedenleri
18 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 388 kez okundu.

Kimileri, kaç çocuğun güçlük çektiğini kesinlikle bilmiyor çünkü bazıları tıbbi yardım aramaya karşı karar verecek. Ancak İngiltere’de yaklaşık yedi yaşındaki bir çift hamile kalmaya yardımcı olmak için doktorlara yöneliyor .

Gebe kalmayı ilk aradığınızda doktorunuza çift olarak gitmek mantıklıdır. İkinizden biri doğurganlık probleminiz olabilir. Bazen, ikinizin de farkında olmadan bir sorunu olabilir.

İngiltere’de infertilitenin başlıca nedenleri şunlardır:

 • Erkek faktörleri, örneğin kalitesiz sperm veya boşalım problemleri (yüzde 30).
 • Kadınlarda yumurtalık sorunları (yüzde 25).
 • Kadında tubal hasar (yüzde 20) .

Endometrioz , vakaların yaklaşık yüzde beşinde kadın infertilitesinin nedenidir, çünkü ovülasyon problemlerine ve tüp hasarına neden olabilir. Uterus anomalileri ve uterusun astarıyla ilgili problemler gibi daha az yaygın olan diğer problemler doğurganlığı da etkileyebilir. Bazen döllenme aşamasında veya çiftleri çocuksuz bırakan embriyo ile tekrarlanan problemler vardır.

Olguların yaklaşık yüzde 40’ında hem erkek hem de kadınlarda sorunlar görülür . Çiftlerin yaklaşık yüzde 25’inde kısırlığın nedeni açıklanamıyor .

Yumurtlama ve yumurta sorunlarına ne sebep olur?

Birkaç farklı yumurtlama problemi vardır . En yaygın olanı polisistik över sendromu (PCOS) tarafından tetiklenir ve bu da düzensiz ovulasyona veya hatta ovülasyona neden olabilir . Durum hormonal dengesizliklerden kaynaklanır.

Olası semptomlar

 • Eksik veya nadir dönemler
 • Anormal derecede hafif veya ağır kanama
 • Kilo alımı ve ekstra vücut tüyleri artışı

 

Yumurtlama ve yumurta üretimi, hipofiz beziyle ilgili sorunlardan kaynaklanabilir ve yaşınıza göre de etkilenebilir . Yumurta kalitesiniz 30 yaşından itibaren bozulmaya başlar ve 35 yaşından itibaren daha belirgin hale gelir .

Muhtemel çözümler

 • Doğurganlık ilaçları
 • In vitro fertilizasyon (IVF)
 • Verici yumurta kullanımı

Bloke fallop tüplerine neden olabilir?

İki fallop tüpünüz, yumurtalarınızın yumurtalıklarınızdan rahminize ulaşması için güvenli bir geçiş sağlar. Aşağıdakiler fallop tüplerindeki tıkanıklığa neden olabilir:

 • Pelvik inflamatuvar hastalık (PID)
 • endometriyozis
 • Yara dokusu, yapışıklıklar ve hasar görmüş boru uçları (fimbria)

Düzenli olarak yumurtlamış olsanız bile, tüpleri tıkadığınızda yumurta rahminize ulaşamaz ve eşinizin spermleri yumurtanıza giremez.

Olası semptomlar

Hiç belirtisi olmayabilir. Veya nedene bağlı olarak, ağrılı dönemler, cinsel ilişki sırasında derin ağrı ve pelvisinizde genel ağrı olabilir.

Olası çözümler

Ana tedavi genellikle İVF’dir . Bununla birlikte, tıkanıklık sadece küçük bir alandaysa, hafif bir işlemle temizlemek mümkün olabilir. Chlamydia

gibi enfeksiyonlar tüpün tüm uzunluğuna zarar verir. Bu ameliyatla onarılmasının zor olduğu anlamına gelir. Doktorunuz, pelvik bölgenize ve fallop tüplerinize bakmak için anahtar deliği operasyonu olan bir laparoskopi gerçekleştirebilir. Bu, doktorunuza tedavinin en iyi yolunu söylemesine yardımcı olacaktır.

Doğurganlık problemlerinin daha seyrek bir nedeni myomdur. 30 yaşın altındaysanız hiç belirtiniz olmayabilir. Aksi takdirde, ağrılı ve ağır dönemler ve karnında dolgunluk hissi olabilir. Gebe kalmanıza yardımcı olacak tedavilere daima ihtiyaç duyulmaz, ancak hormonları ( gonadotropinler ) veya fibroyu çıkarma ameliyatını içerir .

Erkekler için sorunlara neden olabilir?

İnfertilite, erkeklerde tıkanıklığın bir sonucu olabilir:

 • Testislerden (epididimis) spermi depolayan ve taşıyan sargılı tüpler
 • Ejakülasyona hazır epididimden sperm taşıyan iki tüp (vaz deferens)

Diğer nedenler şunlardır:

 • Zavallı sperm kalitesi
 • Sperm iyi hareket etmiyor (zayıf motilite)
 • Başlamak için yeterli (veya herhangi) bir sperm olmaz

Olası belirtiler

Açık bir şey değilse, ereksiyon veya boşalma problemi gibi, hiç semptom olmayabilir. Bazı yaralanmalar testislerde ağrıya neden olabilir. Ve skrotumdaki (varikoseller) şişmiş damarlar veya işlenmemiş inmemiş testisler gibi bazı koşullar, bir sorun olduğuna dair bir ipucu verebilir.

Olası Çözümler

Kadınlar tıkanmış fallop tüplerini açmaya yönelik cerrahi girişimlerde bulunabilirler gibi, erkeklerin tıkanmış tüplerini temizleme işlemi de olabilir . Soruna bağlı olarak doğurganlık ilaçları sperm üretimini artırabilir. Diğer ilaçlar, penisin yerine erkek mesanesine sperm çekildiğinde gerileme ejekülasyonuna yardımcı olabilir. Veya sağlıklı bir sperm intra-uterin tohumlama işlemi için seçilebilir(IUI).

Bununla birlikte, erkek fertilite problemlerinin tedavisinde en popüler hale gelen seçenek, intrasitoplazmik sperm enjeksiyonudur (ICSI) .

ICSI, IVF tedavisinin bir parçası olarak doğrudan yumurta içine sperm enjekte etmeyi içerir . Donör sperm kullanımı bazı çiftler için en iyi çözüm olmaya devam etmektedir. Bununla birlikte, ICSI tedavilerinin sayısı donör tohumlama tedavilerini geçmektedir .

Nedeni nasıl tespit edebiliriz?

Bir çift olarak, hormon testleri de dahil olmak üzere tam bir değerlendirmeye sahip olmanız gerekir . Bu testler umarım size neden gebe olmadığınızı gösteren cevaplar verecektir. Sonuçlar ayrıca, uzmanınızın en iyi tedavi sürecini öğrenecek şekilde yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Erken Doğum İçin Alınacak Tedbirler başlıklı makalemizde doğum, erken doğum ve Hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Kısırlığın Başlıca Nedenleri Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Sohbet dedi ki:

  erkeklerdeki kısırlığın en baştaki neden varikoseldir bir çoğusu bunun farkına zamanında varmıyor birde üstüne geç evlendimi hastalık dahada ilerliyor spem sayısı düşüyor erken farkına varsa ufak bir ameliyatla eski sperm kalitesine kavuşur ama geç ameliyat olanların eski sperm kalitesine kavuşmama riski var o yüzden erkeklerin kasıklarında ve testislerinde hafif ağrı varsa hemen üroloji doktoruna görülmesini tavsiye ederim. verdiğiniz bilgi içinde teşekkürler.

 2. hülya akçay dedi ki:

  hımmmm baya sebep var çok zor bir süreç. daha doğrusu hangisinden kaynaklı olduğunu bulma sürece cok zor. Rabbim kimseyi kucağında evlat özlemi vermisin. herkese bir sürü cocuk versin. sağlıklı. bilgilendirici bir yazı olmuş.

 3. Sevda Kacamak dedi ki:

  Genetik diye biliyorum ama arastirmak sart

 4. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Kısırlığın ismini duyuyordum fakat bu kadar detaylı bilgi sahibi değildim ama tip ilerlede Allah’in izniyle çözülemeyecek sorun yoktur…

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Erken Doğum İçin Alınacak Tedbirler

Hamile kadınlarda erken doğum riskini ortadan kaldırmak için hamileliğin başlangıcından itibaren sağlıklı beslenmeye çok dikkat ediyor olması ve sağlık kontrollerini...

Kapat