İkiz Doğumda Ne Tür Riskler Vardır?

İkiz Doğumda Ne Tür Riskler Vardır?
6 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 299 kez okundu.

İkizler, üçüzler, dörtler veya daha fazla bebek taşıyan kadınlar gebeliklerinde bir miktar risk altındadır. İzleme, olası fetüs veya maternal komplikasyonlar, emek ve katların doğumları hakkında bilgi edinin.

İkiz gebelikler 53 kadından yaklaşık 1’de doğal olarak gerçekleşir, ancak bazı faktörler bazı doğurganlık tedavilerinin kullanımı, yaşlandıkça hamile kalma, zaten çocuk sahibi olma ve aile öyküsü olma gibi ikizleri veya daha fazlasını düşünme şansınızı arttırmaktadır.

Hamilelik sırasında gözlem

Çoğul gebelikler yüksek risk taşıdığından ekstra izlem alırsınız; doğum şekli ikizlerin durumuna ve diğer komplikasyonlara bağlıdır. Bir endişe, ikizlerin erken bir doğum ağırlığı ile doğup büyümeyeceği ile ilgilidir; bu da, bir yenidoğan yoğun bakım biriminde vakit geçirmek anlamına gelebilir.

Hamileliğin sonuna doğru, plasentanın oksijen verme yeteneği, ikiz bir gebelikte azaltılabileceğinden, bebeklerin büyümesini izlemek için ek taramalara sahip olabilirsiniz. Her bir bebeğin etrafındaki sıvının hacmi ve kalp atış hızı onların refahını kontrol etmek için ölçülebilir.

Olası komplikasyonlar

Bebekler veya anne ile ilgili bazı komplikasyonlar doğumları etkileyebilir ve bir sezeryanın planlandığı anlamına gelir.

Fetal komplikasyonlar

İkizden İkize Transfüzyon Sendromu (TTTS), plasenta paylaşan ikiz ikizlerin benzersiz bir koşulu (bkz . İkizlerin nasıl kullanıldığı konusuna bakın ). Bebekler arasında kan dolaşımında doğrudan bir bağ varsa ve her ikisinin hayatını tehlikeye atabilirse oluşur. TTTS’li bebekler, bir bebeğin etrafındaki sıvıyı azaltmayı veya dolaşımları ayırmak için bir lazer kullanarak gerekli tedaviyi gerektirir.

Nadiren, monoamniotik ikizler olarak bilinen aynı kutuda ikizler gelişebilir. Bu durumun başlıca riski kordların karışık hale gelmesi, oksijen arzını etkilemesi. İkizler gebeliğin sonunda kalp izine sahip olabilir ve erken sezaryende doğum yapar.

Anne komplikasyonları

İkizler taşıyorsanız, preeklampsi gibi komplikasyon riski yüksektir; muhtemelen böbrekler üzerindeki ek gerginlik yüzünden; Karanlık durum kolestazı, belirsiz olan sebeplerden dolayı; ve tromboz, çünkü dolaşımınızda ek bir zorlanma var. Bu koşullar, erken bir sezaryen önerildiği anlamına da gelebilir.

Erken doğum vermeniz daha olasıdır ve bebekler ortalamadan daha hafif olabilir. İkizler ile, muhtemelen 37 hafta boyunca doğum yaparsınız; 33 hafta civarında üçüzlerle; ve dörtlü yaklaşık 30 hafta ile. İkizlerin ortalama doğum ağırlığı 5.5 lb (2.5 kg) ‘dır; üçüzler ve dörtlüler hemen hemen her zaman düşük doğum ağırlığı vardır.

 

Bir önceki yazımız olan Doğurganlık diyetleri işe yarar mı? başlıklı makalemizde doğurganlık diyeti işe yarıyormu, doğurganlık diyeti nedir ve doğurganlık diyetinin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte Sindirim Problemleri

Çoğu hamile kadın, yan etkiler olarak sindirim problemleri yaşar. Gebelikte sorunlar ve mide bulantısı, kusma, gastroenterit, hazımsızlık, mide ekşimesi, kabızlık ve...

Kapat