Hamilelikte Sırt Ağrılarını Hafifletmenin Yolları

Hamilelikte Sırt Ağrılarını Hafifletmenin Yolları
20 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 487 kez okundu.

Her şeyden önce ebenizi, doğum uzmanınızı veya doktorunuzu ne yapabileceğiniz konusunda kontrol edin. Bel ağrısı için altta yatan herhangi bir nedeni ortadan kaldırmak önemlidir. Acıyı tek başına idare etmek, yaraya bir bant koymak gibidir. Başta ağrıya neden olan altta yatan konuları ele almaz.

 • Ayakta dururken, yürürken ve otururken dik durun. Göğsünüzün ortasında, yere inmekten ziyade önünüzde bir ışık patlayan göğüsünüzün ortasında bir meşale kiriş düşünün.
 • Omuzlarınızı geriye doğru tutun, aynı zamanda onlara rahatça odaklanın. Bunun için iyi bir destekleyici sutyen yardımcı olabilir.
 • Uzun süre ayakta durmaktan kaçının, ancak gerekirse dizlerinizi “kilitlemeyin”.
 • Ayakta dururken, ayaklarınızı biraz uzak tutun, böylece sizi topraklamak için daha geniş bir tabana sahip olursunuz.
 • Bilgisayarınızda otururken ağırlığınızı kalçanıza eşit şekilde dağıtan destekleyici bir sandalyeye sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Kalkın ve sık sık dolaşın ve bir seferde 30 dakikadan fazla oturmayınız. Gebelik ilerledikçe oturma pozisyonunuzu ve sandalyenizin yüksekliğini ayarlamanız gerekecektir.
 • Bilgisayarınızda otururken ayağınızı desteklemek için düşük tabure kullanın.
 • Hamileliğiniz boyunca bir egzersiz programı uygulayın. Yürüyüş, yüzme, yoga, su aerobiği tüm mükemmel doğum öncesi egzersiz formlarıdır. Eskinize alıştığınız egzersizin rahatsızlığa neden olduğunu düşünüyorsanız, durun ve başka bir şey arayın.
 • Bazı egzersiz seçeneklerinin, işleri daha iyi yapmak yerine ağrıyı kötüleştirebileceğini akılda tutmak gerekir.
 • Kas gerginliğine neden olabilecek kaldırma ve tekrarlı, sarsıntı hareketlerinden kaçının. Bükülme öne eğilmek ve bükülmek sırt ve pelvik eklemler üzerinde aşırı gerginliğe neden olabilir.
 • Bir şeyleri almak için üzerine eğilmeniz gerekiyorsa, bükülmek yerine çömelin. Bacaklarınızdaki daha büyük, daha güçlü kasları yere indirmek ve daha sonra tekrar yedeklemek için kullanın. Ayrıca bir şeyler tutun, böylece ekstra yardım için en az bir kol da kullanabilirsiniz.
 • Bir gebelik kemeri, iyileşme şortu veya göbek bandı / sutyen gibi bir destek giymeyi düşünün. Bunlar ön panelde bebeğin ağırlığını desteklemeye yardımcı olurken arka paneller omurgayı destekler ve duruş geliştirir. Halen karın bantlarının etkili olduğunu kanıtlayan herhangi bir araştırma yapılmamıştır, ancak bazı kadınlar hala onları yararlı buluyor.
 • Yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaçının. Bunlar yürümekte olan bir yürüyüşü düzenler ve pelvisi en uygun konumundan daha ileriye doğru eğirir. Topuklu ve iyi ark destekli ayakkabılar idealdir.
 • Spinal gerginliği gidermek için ısı veya buz paketleri kullanılabilir. Ancak öncelikle doğum öncesi bakım sağlayıcınız ile hangi seçeneği seçmeniz gerektiğini kontrol edin.
 • Masaj kafasına sahip sıcak banyolar ve duşlar yararlı olabilir.
 • Uyurken ve dinlenirken sırt üstü yatmadan kaçının ve bunun yerine yalan söylemeyi deneyin. Yataktayken dizlerinizi bükmek ve sağlam, yassı bir yastık veya gebelik destek yastığı kullanmak çok yardımcı olabilir.
 • Sol tarafında yatmak, kendi dolaşımınız ve bebeğinizin kan akışı için daha iyidir.
 • Üst raflarda olan şeylere ulaşmak için başınızın üstünden yukarıya doğru uzanmaktan kaçının. Sizi ihtiyaç duyduğunuz seviyeye yakınlaştırmak için sağlam ayaklık kullanın.
 • Gebelik masajı, hedefli fizyoterapi, gevşeme ve germe egzersiz seçeneklerini uzman bir obstetrik fizyoterapist aracılığıyla araştırın. Daha geriye doğru gerilmelerin nasıl yapılacağı ve ekstra kas yığını eklemeden bunları yapmanın doğru yolunu sorun.
 • Mümkün olduğu kadar çok dinlen ve uyu. Uyurken vücudunuz enerji depoları iyileşiyor ve yeniliyor. Uyku sorunlarınız varsa, uykunuzu gidermek için gevşeme tekniklerini kullanın.
 • Yatağınızın ne kadar destekleyici olduğunu incelemeniz gerekebilir. Eğer sarkma ve omurga uyumda kalmıyorsa, yenisini almak için zamanı geldi. Aksi halde, şilte alt kısmı ile yatak çerçevesi arasında sağlam ahşap bir taban tahtası yerleştirebilirsiniz.
 • Bazen ağrı kesici ilaçlar gereklidir. Ancak önce gebelik sırasında bunları almanın güvenli olduğundan emin olmak için doğum öncesi bakım sağlayıcınıza danışın.
 • Anti inflamatuar losyonlar, kremler ve jeller de yardımcı olabilir. Ancak yine de, kullanmanızın güvenli olduğundan emin olmak için doktorunuza danışın.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Rahat Bir Uyku İçin Uyku Pozisyonları başlıklı makalemizde hamilelikte rahat uyku, hamilelikte sağ tarafa yatmayın ve hamilelikte uyku pozisyonları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Hamilelikte Sırt Ağrılarını Hafifletmenin Yolları Konusuna 12 Yorum Yapıldı
 1. Fatma Erdoğan dedi ki:

  Bende suan bel agrilari sıkıntım yok ama uyku problemim var en çok rüya cok görüyorum ordan oraya baska rüyalara geciom korkutuyorlar bazen

 2. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Siteniz keşke hamileyken bulup takip etseymisim verdiğiniz doğru bilgiler sayesinde neyi nasıl yapacağımızı öğreniyoruz…Bundan sonra sürekli takipteyim..

 3. Reyhan sarıkaya dedi ki:

  Teşekkür bu bilginiz için ilk hamilelik te çok zor günler yaşadım inşallah ikinci hamileligimde daha bilgili hamilelik geçirecegim

 4. Kadriye Çoban dedi ki:

  Ayy hiçç sormayın en çok çektiğim ağrılardan bşrşydi keşke öncedende bu bşlgileri öğrenmiş olsaydım bütün a ne adaylarına tavsiye ederim çok faydalı bilgiler çok teşekkür ederim

 5. Seda dedi ki:

  Uzun sure ayakta durmaktan kacinmak .gerekiyor….

 6. Gülser Sarıkaya dedi ki:

  Sırt ağrısı kötü olur hamilelikte çok iyi bilirim oğluma hamileyken çok çektim bilgiler için teşekkürler

 7. Esra aydın dedi ki:

  Sirtimizi destekleyn yastiklardan kullaniyordm ben bide cok ayakta kalmamya dkkat etmek gerek

 8. Dilek Şimşek dedi ki:

  Ah bu bol ağrısı com cekmistim hamileyken ve bi dr bil bunları soylemedi 🙁

 9. Esra Halit Aladağ dedi ki:

  Çok doğru bilgiler veriyorsunuz bel ağrısına masaj çok iyi geliyor bir de ağır olmayan egzersiz

 10. Dilek Şimşek dedi ki:

  Bilgi için teşekkürler 2. Hamileligimde kesinlikle bu bilgileri tekrar tekrar okuyacağım.

 11. Sevda Kacamak dedi ki:

  Ayyy hamileyken bende cok cektim bebegin agirligindan ileri geliyomys

 12. hülya akçay dedi ki:

  hemen hemen coğu anne adayı bunu yaşıyor ama yazdıklarınıza birazcık olsu uygulamayla hafifletilebilir.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bebek Masajının Yararları Nelerdir?

Bebek masajı çok sayıda avantaja sahiptir ve bazıları tamamen kendinize ve bebeğinize benzersiz olacaktır. Düşünmek isteyebileceğiniz bazı bilgiler var. Her iki ebeveyn...

Kapat