Hamilelikte Sindirim Problemleri

Hamilelikte Sindirim Problemleri
5 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 324 kez okundu.

Çoğu hamile kadın, yan etkiler olarak sindirim problemleri yaşar. Gebelikte sorunlar ve mide bulantısı, kusma, gastroenterit, hazımsızlık, mide ekşimesi, kabızlık ve hemoroit nedenleri ve rahatlama için en iyi ipuçlarını edinin.

Mide bulantısı ve kusma

Kadınların yaklaşık yüzde 80’i, gebeliğin erken dönemindeki mide bulantısı ve kusma semptomlarından rahatsızlık duymaktadır. Bu dönemde büyük yemekler yemek zor olabilir ve güçlü kokular ve tatlar dayanılmaz hale gelebilir. Birçok kadın aynı zamanda sindirimi güç ve genel olarak sağlıklı beslenme kalıplarının bozulduğundan endişelenen bazı sebze ve asitli gıdalar buluyor. Erken gebelik bulantısı ve kusma genellikle 12 ila 20 hafta arasında azalır; Ancak, hamileliğin son döneminde bu sorunlardan bir miktar geri dönüş yapmak nadir değildir.

Nedenler

Gebeliğin başlarında gebelik hormonları, diğer vücut sistemlerini kontrol eden hormonlarla, özellikle kan şekeri regülasyonunda bulunan hormonlarla etkileşime girer ve bulantı ve kusma hissi uyandırır. Gebelikte geç olduğunda, uterus karnınızdaki alanın çoğunu kapladığı için bağırsaklarınızı ve midenizi yerinden oynatarak ve büyük miktarda gıdaların sindirimi için küçük bir oda bırakarak sindirim problemleri ortaya çıkabilir.

Neler Yapmalıyız

Gebeliğin mide bulantısını ve kusmasını gidermenin en iyi yolu, gün boyunca bol miktarda su içmek ve düzenli olarak yemeklerden az miktarda yemek yemenizdir; bu, yemekler arasındaki uzun süre boşlukları önlemeye ve tüm karmaşık karbonhidratları atıştırmaya yardımcı olacaktır. Ham ve tahıl ürünleri, tahıl gevreği ve kahverengi pirinç yemekleri. Yüksek şeker içeriği olan atıştırmalıklardan kaçının çünkü bunlar hızlı bir artış sağlayacak olsa da, kan şekeriniz düştüğü için kısa süre önce eskisinden daha kötü hissedeceksiniz. Şekerli, kekli, kurabiyeli ve şekerli içeceklerde bulunan rafine edilmiş şeker alımını azaltmak, mide bulantısı ve kusma semptomlarını azaltmanıza yardımcı olur ve aynı zamanda gestasyonel diyabet geliştirme riskinizi azaltır.

Sağlıklı atıştırmalıklar ile birlikte “küçük ve sıklıkla” prensibi, gebeliğin geç evresi için de aynı derecede iyi bir tavsiyedir.

Gastroenterit

Bu, enfeksiyona bağlı olarak, midenin ve bağırsağın astarının iltihabıdır. Genellikle aniden ortaya çıkan kusma ve ishale neden olur. Çoğu durumda, durum kendi kendine temizlenir ve endişe kaynağı değildir. Bununla birlikte, şiddetli ise, kurutulabilir ve bebeğinize plasenta kan akışını etkileyebilir. Listerya bakterileri ile enfeksiyon düşük nadiren düşük yol açabilir.

Nedenler

Gastroenterit, enfeksiyon kapmış bir kişiyle temas veya kontamine yiyecek veya içecek (gıda zehirlenmesi) tüketilmesi sonucu enfeksiyona neden olur. Gıda zehirlenmesi genellikle gıda hijyeninin yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.

Ne yapalım

Bol su içirin ve hane halkının diğer üyeleriyle çapraz enfeksiyon önlemeye çalışın (bkz . Gastroenteritten Kaçının ). Küçük su içirirseniz bile ya da kusma ve ishaliniz 24 saat sürdüyse doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuza ulaşamıyorsanız, en yakın hastane acil servisine gidiniz. Diyabet gibi önceden var olan bir tıbbi durumunuz varsa derhal yardım almalısınız. Eğer dehidrate iseniz damar içi sıvılarla tedavi edilebilir ve bebeğinizin sağlığını kontrol etmek için fetüs izlemesi yapılabilir. Listeria ile enfeksiyon antibiyotiklerle tedavi edilir.

Bir önceki yazımız olan Miyomlar gebelikte sorunlara neden olabilir mi? başlıklı makalemizde miyom ve miyom gebelik sorunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Gebelikteki Diyabet Bebeğin Kalbini Nasıl Etkiler

Eli ve Edythe Geniş Rejeneratif Tıp Merkezi'nde ve UCLA'daki Kök Hücre Araştırmacılarında araştırmacılar, diyabet veya diğer faktörlerden kaynaklanan yüksek glikoz...

Kapat