Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir?

Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir?
19 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 498 kez okundu.

Hamileyken bırakmanız gereken bir çok alışkanlık ve bağımlılık vardır. Bu bağımlık arasında sigaranın gerçekten listenizin en başında olması gerekir. Maalesef, vazgeçmenin en zor alışkanlıklardan biri olması muhtemeldir.

İlk adım, sigara içmenin kendinize ve bebeğinizin sağlığına yönelik riskler konusunda kendinizi eğitmektir. Gebelik sırasında sigara içmenin güvenli bir düzeyi yoktur.

Bir sigara içtiğinizde 4.000’in üzerinde kimyasal madde soluyorsunuz. Hiçbiri sizi veya bebeğinizi herhangi bir iyilik yapmıyor. Bu kimyasallar akciğerlerinize ve kan dolaşımınıza doğru yol alıyor. Bu kan göbek bağı yoluyla plasentaya ve doğrudan bebeğinizin vücuduna akar.

Bu görsellik tek başına yeterli değilse, sigarayı bırakmanın sizin için ne yapacağını ve bebeğinizin sağlığını nasıl bulacağını keşfetmek için okumalısınız.

Hamilelikte sigara içme sorunu

Sigaranın sağlığınıza verdiği bariz riskler dışında, en büyük endişeleri ortaya çıkaran bebeğin sağlık riskleri ve hamileliğinizdir.

Hamilelik sırasında sigara içerseniz, ciddi komplikasyonlar riski önemli ölçüde artar. Size ve bebeğinize yönelik en ciddi sigara içimi komplikasyonları arasında şunlar bulunur:

 • Düşük ve Ölü Doğum
 • Erken doğum
 • Düşük doğum ağırlığı
 • Ani Bebek Ölüm Sendromu (SIDS) riski artar
 • Solunum (solunum) problemleri riski artar
 • Doğum kusurları riski artar

Sigaranın çoğunlukla sigara içimiyle ilişkili komplikasyonlardan sorumlu olan nikotin ve karbon monoksittir. Bu kimyasallar göbek kordonundaki kan damarlarını daraltarak ve bebeğin oksijen arzını azaltarak birlikte çalışır. Bununla başa çıkabilmek için, doğmamış bebeğin kalbi, vücuda ihtiyaç duydukları oksijeni sağlamak için daha hızlı atmalıdır.

Sigara dumanı da gerekli besin maddelerinin bebeğinize ulaşmasını önleyebilir. Ayrıca, tip 2 diyabet, kalp hastalığı, böbrek hastalığı geliştirme riskini artırabilir ve yetişkinlikte aşırı kilolu veya obezleşebilir.

Sigara içmiyorsanız bile, pasif sigara içme riskinden haberdar olmanız gerekir. Pasif sigara içmek, bir başkasının sigara içmesini ve çevresindeki havayı kirlettiğinde ortaya çıkar. Düzenli sigara içme ile aynı sağlık riskleri taşır; bu nedenle hamile iken insanlar sigara içmekten kaçınmak önemlidir.

Hamilelik için sigarayı bırakmak

İdeal olarak, gebe kalmadan önce sigarayı bırakmanız gerekir.

Gebeliğiniz sürprizse ve doğumdan bu yana sigara içiyorsanız, çok geç değildir. Ama mümkün olan en kısa sürede bırakmalısın. Sigarayı ne kadar erken vazgeçersen, bebeğin o kadar iyi olur. Ve o kadar sağlıklısın ki de öyle olacaksın.

Sigarayı bırakmak zor olabilir. Nikotin inanılmaz derecede bağımlılık yapıcıdır ve bırakmak isteyebilirsiniz, ancak zor olabilir.

Sigarayı bırakmanın tek başına zor olduğunu düşünüyorsanız, bunu kolaylaştıracak yollarla ilgili olarak sağlık uzmanınızla görüşün.

Gebelikte sigarayı bırakmanın faydaları

Hamilelik sırasında herhangi bir zamanda sigarayı bırakmak, sigaranın bebeğiniz üzerindeki zararlı etkilerini azaltacaktır. Ve sağlık faydaları da kazanırsınız.

Sigarayı bırakarak sizsiniz:

 • Dış Gebeliğe sahip olma olasılığı düşüktür
 • Doğumun erken başlaması daha az muhtemel
 • Akciğerinizin kapasitesini ve verimliliğini artırma ihtimaliniz yüksek. Rahim büyüdükçe ve akciğerlerinize karşı dirençli hale geldiğinde bu çok daha önemli hale gelecektir
 • Bebeğinizle daha rahat doğum yapın
 • Sigarayı bırakarak bebeğiniz daha olası hastalıklardan korumuş olursunuz
 • Sağlıklı bir ağırlıkta doğmuş bebek sahibi olabilirsiniz
 • Yarık bir dudak veya çapraz gözler olmaz

Hamile iken sigara içmediğiniz her sigara, bebeğiniz için iyidir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Sauna Ve Hamama Gitmek Bebek İçin Tehlikeli midir. başlıklı makalemizde hamilelikte, hamilelikte banyo ve hamilelikte kaplıca hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir? Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Bebek icin cok zararli

 2. Hülya akçay dedi ki:

  Sigarada gebelikte cok zararli cok eükür iki gebeliyimdede kırıp attım aklıma bile getirmedim

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Hamile olduğunu bilen anne adayı bebeği icin sigarayı bırakması gereklidir…Anne adayları için güzel bilgiler olmuş..

 4. Emek çilingir dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte Sauna Ve Hamama Gitmek Bebek İçin Tehlikeli midir.

Hamilelik sırasında kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri rahatlamak ve gevşemek için yollar bulmaktır. Hamilelik, bir kadın için güzel...

Kapat