Hamilelikte Oruç Tutmak

Hamilelikte Oruç Tutmak
4 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 424 kez okundu.

Hamilelik sırasında hızlı kalmak istiyorsanız, şu gibi bir çok sorunuz olabilir: Bebek için güvenli mi? Oruç tutmak benim için güvenli mi? Açlık çekerken ben mümkün olduğunca sağlıklı kalabilir miyim? Bu makale mümkün olduğunca bu soruları cevaplamayı amaçlıyor, ancak sonuç olarak bu, ebe ya da doktorunuzla kişisel sağlığınıza dayalı olarak yapmanız gereken bir karardır.

Hamilelik sırasında oruç tutma bebeğim için güvenli mi?

Çalışmalar, oruç tutmanın gebelik sırasında güvenli olup olmadığının kesin olarak kanıtlanamamıştır.

Araştırmalar, gebelik sırasında oruç tutan annelerin bebeklerinin Apgar Puanının, oruç tutmayan meslektaşlarından farklı olmadığını buldukları halde, bazı çalışmalar, açlıktan ölme oruç tutarsa ​​özellikle oruç tutan annelerin bebeklerinin (biraz) daha düşük doğum ağırlıklarına sahip olduğunu gösterdi.

Açlık anneler tarafından doğan bebeklerin açlıktan yoksun annelerinkinden daha kısa ve daha ince büyüdüklerini gösteren bir araştırma da vardır, ancak bu fark küçüktür. Bazı çalışmalar, gebelik sırasında oruç tutmanın çocuğun akademik yeteneğini etkileyebileceğini ve sonraki yaşamda sağlık sorunlarına neden olabileceğini ve bazıları ise  neden olduğu az ya da hiç etkinin olmadığını ileri sürmektedir.

Hamilelikte oruç tutmak benim için güvende mi?

Hamilelikte oruç tutmak güvenli olabilir, ancak sizi gebelikte görülen diyabet ve anemi gibi gebelik sağlığı sorunlarına daha yatkın hale getirebilir , bu nedenle ebe ile temasa geçtiğinizi ve başlamadan önce hızlı olabilmenizi sağladığını önemsiyor.

Özellikle de günlerin daha uzun ve sıcak olduğu yaz aylarında oruç tutmanız durumunda susuz kalmanın farkında olmalısınız. Yosun renk ve kokusunu takip edin, çünkü bu renkler dehidrasyon bulguları olduğu için koyu renk veya güçlü kokmaya dönüşmemesine dikkat edin.

Kilo almazsanız, ateş gelişirse, kusmaya başlıyorsa veya baş dönmesi ve zayıf hissettiğinizde derhal doktorunuza başvurun.

Hamilelik sırasında hızlı olup olmamaya karar verirken göz önüne alınması gereken en önemli şey, sizin ve gelişim halinde olan bebeğinizin sağlığıdır. Ebenizle ya da doktorunuzla hızlı ilişki kurmaya yetecek kadar sağlıklı olup olmadığınız konusunda karar vermelisiniz.

Birçok kadın hamileliklerinde hızlı davranmaya karar verirken, İslam gibi dinler daha sonra cevapsız oruçları telafi ederek veya fidyeyi ödeyerek oruç tutmaktan muaftır. Hamilelikte kendinizi iyi hissetmiyorsanız, oruç tutmamanız önerilir.

Ben oruç tutarken en iyi tecrübeye nasıl sahip olabilirim?

 Oruç, zaten yorgun vücudunuzu stres altına alabilir, bu nedenle oruç tutarken oruç tutmak, çok fazla dinlenmek ve yorgun aktivitelerden ve durumunuzdan kurutulabileceğiniz durumlardan kaçınmak önemlidir.

Hızlı tükenmeniz açısından şekerli yiyeceklerden kaçının, ki bu da kan şekerinizi hızla artıracak ve daha sonra bir enerji kazasına neden olacak. Bunun yerine bol miktarda kepekli tahıl ve sebze, bakliyat ve kurutulmuş meyve gibi yüksek lifli gıdalar, ayrıca et, yumurta ve fındıktan çok sayıda protein tüketin. Açlık dönemlerinin dışında 1.5 ila 2 litre su içmeye çalışın, ancak kafein kullanmaktan kaçının; bu bir diüretiktir ve sizi susuz hale getirebilir.

Hamilelik sırasında oruç tutmak için hala tutup tutamayacağınızdan  emin değilseniz, o zaman  nasıl olabileceğini görmek için bir deneme süresi ile oruç tutabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hamileyken Parfüm Kullanmak Güvenli mi? başlıklı makalemizde Hamilelik, parfüm ve parfüm kullanmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Hamilelikte Oruç Tutmak Konusuna 11 Yorum Yapıldı
 1. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Anne adayları için çok güzel makale her hamile ramazan ayında oruç ile aklında sorular oluşur açıklayıcı makale için teşekkürler ??

 2. Sevda Kacamak dedi ki:

  Hamileyken oruc tutulmaz zaten dogum yaptiktan sonra tutulabilir

  1. Zeynep AKIN dedi ki:

   Herhangi Bir Sağlık Problemi Yoksa Tutulabilir Efendim

 3. Hülya Akçay dedi ki:

  Bende deneme süreciyle üç gün tuttum ama bebeğin vsuyu azaldi geri bıraktim 🙁

 4. Seda dedi ki:

  Doktorum bana tutmami soylemisti bebek acikmazmi suyu azalabilir bebek i cin amino sivisi cok onemli

 5. Emine boran dedi ki:

  Bende tutmadım zararlı diye biliyorum

 6. Esra Aydin dedi ki:

  Bn tutmadm once bebgimi dusnmem lazm cnku

 7. Dilek Şimşek dedi ki:

  GebeliğiM Roman ayına denk gelmişti ben tutmayı çok istedim ama düşük riski vardı . Dr önermedi. Ama benim sağlık problemim den dolayi ilaç kullanmam gerektiği için . Eğer 2. Hamileligim de sağlıklı bi gebelik yaşarsam ve buda ramazan ayına denk gelirse tutmak isterim

 8. Keziban avcu dedi ki:

  Ben 2 aylik hamileyken oruç tuttum hicbir sorun yasamadim

 9. emine balcalı dedi ki:

  Oruć tutmadığım halde bebeğim küçük doğdu bir sıkıntı olmazsa bebek ve anne için problem yoksa tutmak iyi olur bence.

 10. ZEYNEP sezer dedi ki:

  ilk once bebegin sagligi bence dinde zorlama yok dogumdan sonrada tutulabilir oyle kolaylik varken o kadar uzun saat hamileyken cok zor bence ben dayanamadim tutmsya çalıştım rabbim hepimize yardim etsin

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamileyken Parfüm Kullanmak Güvenli mi?

Hamilelik size doğal bir parlaklık kazandırdı. Şimdi güzel, hamile olan SİZ'i yansıtan bir koku bulmak için zamanı geldi! Hamilelik sırasında parfümü kullanmanız güvende...

Kapat