Hamilelikte Koşu Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Koşu Yapmanın Faydaları Nelerdir?
13 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 328 kez okundu.

Açık yola, rotaya veya koşu bandına basmayı seviyorsanız, hamilelik sırasında koşmaya devam edebilmenin iyi bir şansı var. Koşu, zinde kalmak ve aynı anda temizlemek için etkili, kalp-sağlıklı bir yoldur. Koşu veya deneyimli biriysen yeni olun, ne düşünülmesi gerektiği ve hamile kaldığınızda nasıl güvende kalmanız konusunda bazı ipuçları edinin.

Koşu yapmadan önce bilmeniz gerekenler

Acemi ya da profesyonel, yapmak isteyeceğiniz ilk şey egzersiz planlarınızı doktorunuzla görüşmenizdir. Hamilelik sırasında koşmak birçok kadın için güvenli olabilir, ancak sağlayıcı tarafından bilinmesini isteyecek bir kaç dün ve dont gerekli şeyler vardır.

Yapmanız Gerekenler:

  • Susun kalın.
  • Gevşek ayakabılargiyin.
  • Her zaman önce ısın ve gerin.
  • Kasa, aydınlık ve nüfuslu bir alanda çalıştırın. Olası bir durumda yardıma ihtiyacınız olan diğer insanların olmasını istersiniz.
  • Telefonunuzu her zaman taşıyın.
  • Eşsiz kalori ihtiyaçlarınız hakkında doktorunuzla konuşun. Koşmak çok kalori yakar ve ikiniz yiyorsanız telafi etmeniz gerekebilir.

Yapmamanız Gerekenler:

  • Isı veya nem içinde yavaş yavaş ilerleyin.
  • Kendinizi çok uzakta veya nefes darlığı noktasına itin.
  • Eklem ağrısı, göğüs ağrısı veya baş dönmesi varsa devam edin.
  • Atıştırmak – yemekleri küçük ve sık sık saklayın.

Gebelik Trimesterinde Koşu

İlk üç aylık dönem:

Ayak bileğinize ve kemerlerinize iyi uyan yüksek kaliteli, şok emici koşu ayakkabıları olduğundan emin olun. Ayrıca iyi destek ve göğüsleriniz büyüdükçe ayarlama imkânı olan bir spor sutyen isteyeceksiniz. Koşu öncesi, sırasında ve sonrasında hidratlamayı unutmayın.

İkinci üç aylık dönem:

Vücudunuz değiştikçe, ağırlık merkeziniz ve denge duygusu da değişir. Açma tehlikesi verebilecek patikalar üzerinde hareket etmemeye çalışın; bunun yerine izlere ve döşeli yollara yapışın. Büyüyen bebeğiniz mesane üzerinde daha fazla baskı uyguladığından rotanızdaki tuvaleti de düşünebilirsiniz. Birçok kadın, hamile iken koşu yapmak için yararlı destekleyici karın bantları bulurlar.

Üçüncü trimester:

Şimdi vücudunuzu gerçekten dinleme zamanı. Herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissederseniz, durun. Eklem ve dolaşımda daha az stres olduğu için, bu noktada hızlı bir yürüyüşe geçmeyi düşünebilirsiniz.

Düşük etkili bir egzersiz biçimi için doğum öncesi yogayı düşünün . Vücudunuzu doğum için hazırlamak için Kegel egzersizlerini deneyin .

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Maden Suyu (Soda) İçmek Faydalı mı? başlıklı makalemizde Hamilelik, maden suyu ve soda hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
hamilelikte maden suyu
Hamilelikte Maden Suyu (Soda) İçmek Faydalı mı?

Hamilelikte sıvı alımı önemlidir ve hamile kadınlar günde yaklaşık 8 bardak sıvı içmelidir. Su içmek için en iyi sıvı, çünkü vücudunuzdaki...

Kapat