Hamilelikte Kabızlık Yaşamamak İçin Öneriler

Hamilelikte Kabızlık Yaşamamak İçin Öneriler
23 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 516 kez okundu.

 Seyrek olarak barsak hareketleri. Karın ağrısı. Sert dışkıların geçişi. Hamileyseniz, muhtemelen bu üç kabızlık belirtisini yaşıyorsunuz demektir. Hormonal değişiklikler, rahim üzerindeki baskı ve doğum öncesi vitaminlerdeki demir sorumlu tutulmalıdır.

Neden kabız Olmuş Olabilirim

Progesteron hormonunun gebelikte artması vücudunuzdaki kasların rahatlamasına neden olur. Bağırsakları da içerir. Ve yavaş yavaş hareket eden bağırsaklar yavaş sindirim demektir. Bu kabızlığa neden olabilir.

Kabızlık hamilelikte sık görülür. Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica’da yayınlanan bir araştırmaya göre, dört gebeden yaklaşık üçü kabızlık ve diğer bağırsak sorunlarıyla karşılaşmaktadır.

Reçetesiz haplardan doğal tedavilere kadar, kabızlığı hafifletmek için kullanılabilecek bütün ilaçlar vardır.

Ancak gebelik söz konusu olduğunda, çözüm sayısı küçülür.

 Bu beş ilaç hamilelik güvencesi altındadır.

Lifli bir diyet, kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca hamile kadınlara vitamin ve antioksidan da sağlar.Hamile kadınlar düzenli ve sağlıklı kalmak için her gün 25 ila 30 gram diyet lifi tüketmelidirler.

İyi seçenekler arasında taze meyveler, sebzeler, fasulye, bezelye, mercimek, kepek tahılları, kuru erik ve tahıl ekmeği sayılabilir.

Serinletici bir meyve salatası için ahududular, elmalar, muzlar, incirler ve çilekleri kesmeyi deneyin. Ya da hoş bir garnitür için bazı tatlı mısır, Brüksel lahanası ve havuç kızartın.Hamilelik sırasında susuz kalmak önemlidir. Bu, su alımınızın iki katına çıkması anlamına gelebilir.

Hamile kadınlar, günde en az sekiz on iki onsluk bardak su içmelidir. Bu bağırsaklarınızın yumuşak kalmasına ve sindirim sisteminizde sorunsuz hareket etmenize yardımcı olur.

Kabızlığı hafifletmeye yardımcı olmak için günlük besin alımınızı beş ya da altı küçük yemekten ayırmayı deneyin. Bu mide, fazla mesai yapmaya gerek kalmadan gıdaları sindirmeyi ve gıdayı bağırsaklara ve kolonlara düzgün bir şekilde aktarmasına izin verecektir.

Ağır yemek yemek midenizi aşırı yükleyebilir ve sindirim sisteminiz tükettiğiniz şeyi işlemek için daha zorlaşabilir.

Düzenli fiziksel aktivite kabızlığın azalmasına yardımcı olabilir. Egzersiz bağırsaklarınızı uyarır. Hamile kadınlar her biri 20 ila 30 dakika boyunca haftada üç kez egzersiz yapmalıdır.

Egzersiz seçenekleri sonsuzdur. En sevdiğiniz yürüyüş yolunu yürümeyi, yerel spor salonunda yüzmeyi veya dinlendirici bir öğleden sonra prenatal yogayı deneyin.

Egzersizlerin sizin için ve bebeğiniz için güvenli olduğunu doktorunuza danışın.

Diğer doğal seçenekler başarısız olursa, doktorlar bazen kabızlığı olan hamile kadınlara yardımcı olmak için kısa süreli olarak Colace gibi dışkı yumuşatıcıları reçete eder (uzun süreli kullanım dehidrasyona neden olabilir veya elektrolit dengenizi değiştirir ).

Müshil Alabilir Miyim?
Doktorlar genellikle hamile kadınların kabızlık için müshil kullanmalarını önermezler. Dehidrasyona neden olabilirler ve uterus kasılmalarını uyarabilirler.

Tabur yumuşatıcılar bağırsaklarınızı nemlendirmeye yardımcı olur, böylece geçmek daha kolaydır. Kabızlık nedenli demir takviyeleri kullanan hamile kadınlar için özellikle yararlıdırlar. Doktorlar genellikle yumuşatıcıları demir haplarıyla birlikte reçete eder.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Diyetiniz Bebeğinizin Geleceğini Etkileyebilir mi? başlıklı makalemizde bebek emzirmesi ve ITF hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Hamilelikte Kabızlık Yaşamamak İçin Öneriler Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Ben kan hapindan kabiz oluyordum tek

 2. hülya akçay dedi ki:

  diyetimize dikkat etmeliyiz ve egrezsizle bu işi halletmeliyiz bencede. ama hamilelikte kabızlık için ilaç kullanmak doğru olmaz bencede.

 3. hülya akçay dedi ki:

  bol su tüketip posalı yiyeceklerlede takviye yapılabilir.

 4. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Hemen hemen her hamilenin başına gelen bir olaydır makalenizi okuyarak bilgi sahibi olabilmek çok güzel

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelik Döneminde Beslenme İhtiyaçları

Vücudunuz hamilelik süresince sayısız fiziksel ve hormonal değişikliklerden geçer. Bu süre boyunca vücudunuza beslenme şekli, sağlığınızı ve bebeğinizi etkileyecektir. Hamilelik boyunca sağlıklı...

Kapat