Hamilelikte Grup B Streptokok Enfeksiyonu Nedir?

Hamilelikte Grup B Streptokok Enfeksiyonu Nedir?
3 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 412 kez okundu.

Grup B nedir?

Strep B genelde daha ciddidir.

Vücutlarımızda yaygın olarak görülen ve nadiren zararlı bakterilerdir ve Türkiye’de her beş kadından biri herhangi bir belirti olmadan kendi sistemine sahiptir.

Çoğu zaman doğum öncesi veya doğum sırasında grup B’ye maruz kalan bebekler (tıbbi adı Grup B streptokokdur) herhangi bir komplikasyon olmaksızın doğarlar. Bununla birlikte, bazı kadınlarda grup B, yeni doğan bebeklerde ciddi hastalıklara ve bazen ölümüne neden olabilir.

Bu vakalar nadirdir ancak tedavi edilmediği takdirde Streptokok B enfeksiyonu geçiren yeni doğan bebekleri ciddi hastalıklarla karşılaşabilirler, örneğin:

 • Menenjit
 • zatürree
 • Pyelonefritler
 • Gastroenterit

Neyse ki grup B’den gelen yeni doğan ölüm oranı, grup B önleyici taramalardan dolayı Türkiye doğum hastanelerinde düşüş göstermektedir.

Hamilelikte Grup B Enfeksiyonu Belirtileri

Bakteriler genellikle belirgin semptomlara neden olmadığından, grup B olup olmadığınızı bilmek zor.

Ayrıca, sisteminizde grup B’nin hamileliğinizin başında olduğunu keşfederseniz bile, doğum yapmaya hazır olduğunuz zamana kadar bakterilerin kaybolabileceği ihtimali yüksektir.

36. haftada, doktorunuz, doğum uzmanınız veya ebe sizin için vajinada Vajinal veya anal sürüntü kullanarak grup B’nin olup olmadığını test etmeniz yaygın bir durumdur.

Olumsuz bir test sonucu elde ederseniz, panik yapmaya çalışmayın. Doğum sırasında intravenöz antibiyotiklerle idare edilebilir. Bu, bebeğinizegrupB enfeksiyonu riskini azaltacaktır.

Yenidoğanlarda streptom B enfeksiyonunun risk faktörleri

Herhangi bir bebeğin strep B enfeksiyonu ile mücadele edip etmeyeceğini kesin olarak bilmek mümkün değildir. Bununla birlikte, doktorunuzun veya ebeğinizin strep B enfeksiyonu için aşağıdakileri test etmesini sağlayabilecek bazı ortak faktörler vardır:

 • Geçmişteki 36 haftalık gebelik sonrasında strept B için pozitif test yaptınız.
 • Doğumunuza zamanından önce başlıyorsunuz ya da doğumun çok uzun sürmesi
 • Doğum sırasında veya doğum sırasında enfeksiyon belirtileri gösteriyorsa
 • Sularınız doğumdan önce 18 saat veya daha fazla ara verirse

Yukarıdaki durumlardan hiçbiri sizin için geçerli değilse, bebeğiniz strep B enfeksiyonu geliştirme ihtimali çok düşüktür.

Strep B enfeksiyonu tedavisi

Strep B enfeksiyonlarını tedavi etmek için çoğu anneye ve bebeğe güvenle penisilin veya başka bir antibiyotik verilebilir.

Bu kadar genç bir yaşta antibiyotikler Bununla birlikte, yeni doğan bebekler, çok düşük bağışıklık sistemlerine sahip olabilir Pamukçuk veya ishal gibi yan etkilere neden olur. Doktorunuz ya da ebeniz yeni doğan bebeğinizin grup B ile enfekte olduğundan şüphelenirse, yeni doğan bebeğinizi 48 saatlik bir süre boyunca düzenli testler yaparak, antibiyotik vermeden önce doğal olarak gelişip iyileşmediğini kontrol etmenizi tavsiye edebilirler.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Rhesus Hastalığı - Kan Uyuşmazlığı Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde Anti-D enjeksiyonu nedir, bebeklerde kan uyuşmazlığı ve bebeklerde kan uyuşmazlığının tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Hamilelikte Grup B Streptokok Enfeksiyonu Nedir? Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. hülya akçay dedi ki:

  Yararlı bilgileriniz için emeğinize sağlık.

 2. Sevda Kacamak dedi ki:

  Ilk defaduydum tesskkurler

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Ilk defa makalenizi okuyarak bilgi sahibi oldum..

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte Rhesus Hastalığı – Kan Uyuşmazlığı Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır

Rhesus hastalığı (kan uyuşmazlığı), kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde bulunan özel bir antijen veya proteindir. Bu, vücudun kendi kanı tanımasına yardımcı olan...

Kapat