Hamilelikte (Gebelikte) Oluşan Varislerin Tedavisi

Hamilelikte (Gebelikte) Oluşan Varislerin Tedavisi
27 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 292 kez okundu.

Variköz (varis) damarları daima büyük annenizle kendinizle ilişkilendirmiş sinizdir. Yani hamile kalana dek. Bilmek istemezseniz bile, çoğu kadın için gebelik, yepyeni bir sağlıkla ilgili konuların çok fazla aşina olabileceği bir zamandır.

Ancak henüz umutsuzluğa kapılmayın. Gebelikte varis damarlar ve örümcek damarları “normal” kabul edilir ve çok keskin olmamanıza rağmen, hamilelik olarak bilinen bütün harika işlemin sadece bir parçasıdır.

Variköz (Varisli) Damar Nedir?
Variköz (Varisli) damarlar cilt yüzeyinin hemen altında bulunan dilate damarlardır. Kanları bir yönde harekete geçirmeye teşvik etmek için tasarlanan valfler baş edemeyecekleri için şekil verdikleri için hatalı ve etkisiz hale gelirler. Çoğunlukla bacaklarda görülürler, ancak resmi olarak hemoroit olarak bilinen anal bölgede veya “yığın” olarak da bulunurlar.

Gebelik sırasında varis ile damarlar üçüncü ve son üç ayda en yaygındır .

Bebeğin ağırlığı, uterusun büyüklüğü ve annenin dolaşımdaki kan hacmindeki artış en yüksek seviyededir. Variköz damarların oluşumunu sorumlu tutan bu katkıda bulunan faktörlerdir.

Variköz (varisli) damarları neye benziyor?
Variköz damarlar oldukça farklı bir görünüşe sahiptir. Şahsen onlara yabancı olmanız durumunda, bunları başkaları üzerinde görmeniz gerekir.

Variköz damarlar genellikle mavimsi / mor renktedir, topaklı veya buruşuktur ve genişlemiş damar tıkanıklığı kümeleri gibi görünür. Her zaman eşit dağılmış değildir. Hamile kadınlar da dahil olmak üzere çoğu insan varikoz damarlarının bir bacakta diğerinden daha fazla göründüğünü bulur; veya bacaklarının bir bölümünde diğerinden daha fazla görülebilirler. Genellikle, bir büyük damarın bir kısmı bacağın altında “iz” görülebilir.

Variköz damarlar yatarken, otururken veya bacaklar yükseldiğinde neredeyse görünmez olabilir, ancak dururken hemen ortaya çıkarlar. Bunlar her zaman acı verici değildir ve yalnızca olumsuz yön onların çekiciliği olabilir. Ancak çoğu kadın, varikoz damarları ne kadar büyük olursa, rahatsız olurlar.

Ağrlık hissi, ağrıyan, zonklama ve varikoz damarları olan genel ağrı olabilir.

Varis oluşumunda Herhangi Bir Risk Var Mı?

Variköz damarlar, egzama gibi cildin kızarıklığa maruz kalma ihtimalini artırabilir. Kılcalların kopması sonucunda cilde kahverengimsi bir renk değişimi olabilir. Deri ülseri de oluşabilir ve alt ekstremitelere kan akışında azalma nedeniyle iyileşmesi uzun zaman alabilir.

Derin ten trombozu ( DVT ) olarak bilinen , bacaklarda ve / veya vulvada şiddetli varikoz damarları olan kadınlarda daha sık görülen bir durum da vardır .

Varis Oluşumunun Nedenleri

Variköz damarlar mekanik ile ilgilidir ve doğrudan kontrolünüz altında değildir. Gitmesini isteyen veya umut eden miktarda hiçbir etkisi olmayacaktır.

Hamilelik döneminde büyümekte olan uterus bir annenin pelvisindeki ana damarları bastırır. Bu damarlar, kalbe ve akciğerlere geri beslenen ve annenin yaşamı için hayati önem taşıyan birincil arterlerdir. Hamilelik sırasında bu kan damarlarının genel kan hacminde belirgin bir artış ile baş etmesi gerekir.

Uterus ağırlığı ve büyüklüğünden ötürü, ana organlara kan dönüşü kolay değildir ve bir arka kanatta kan, annenin kasık ve bacaklarındaki daha küçük damarlarda toplanmaya veya toplanmaya zorlar.

Bir diğer katkıda bulunan faktör, gebelik hormonlarının kan damarlarının daha genişlemesine ve kan akışına karşı daha az dayanıklı olmasına izin vermesidir. Bu, ekstra kan hacmi, hamile olmadığınız zamanlara kıyasla% 30 daha fazla uğraşmaya yardımcı olmak ve aynı zamanda bir annenin kan basıncını güvenli bir seviyede tutmaktır. Ancak bu damarların gevşemesi, damarların ve valflerin olağan verimleri ve direncinin olmadığı anlamına gelir.

Variköz damarlar da vulvada ve çevresinde görülür. Bunlar, özellikle ayakta duran veya dolaşan uzun bir günün sonunda rahatsız edicidir. Cinsel ilişkiden sonra da ortaya çıkabilirler. Serin pullar, destekleyici iç çamaşırı ve dinlenmek için uzanarak yardım edebilirsiniz.

Kadınların çoğunda, vulval varikoz damarları bebek doğduktan sonra düzelir. Hamilelik sırasında özellikle kötülerse, bir anne, bebeği doğurduğu zaman epizyotomi önlemek için sağlık uzmanı tarafından tavsiye edilebilir. Bunun nedeni, vulval varikoz koparsa, kanama riskinin artması olabilir.

Genel konsensüs, cerrahi olarak kesilmek yerine gözyaşının kontrol altına alınması ve annenin perineum olması daha iyi olmasıdır.

Gebelikte Variköz Damarları Önlemek İçin Ne Yapabilirim?

Genetik, varikoz gelişimi açısından artmış bir risk oluşturmaktadır.

Ancak biyoloji kader değildir – siz de olmanın olasılığını azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Çok fazla kilo almaktan kaçının. İdeal olarak, gebelik kilo alımı, 10-12 kg’lık bir bölgede olmalıdır veya sağlıklı bir Bazal Metabolik İndeks temel alınmalıdır.
İyi, destekleyici külotlu çorap satın alın. Destek hortum söz konusu olduğunda fiyat gerçekten bir göstergedir; bu nedenle denye mukavemetini ve Lycra ile naylon arasındaki oranı kontrol edin. Bu size destek özellikleri hakkında daha net bir fikir verecektir.
Destek pantolon giymeyi düşünün. Ancak çok sıkı olursanız, rahatsız olur ve önemlisi, kasık bölgenizde daha fazla sıkıntı yaratarak kaçınılması gerekir.
Daha yüksek derecede destek sağlayan kompresyon çorapları giymeniz gerekebilir. Bununla birlikte, sizin için doğru olduğundan emin olmak için öncelikle doğum öncesi bakım sağlayıcınıza danışmak akıllıca olacaktır.
Ayağınızı yukarı kaldırın. Mümkünse bacaklarınızı ve ayaklarınızı yere indirerek kaldırın. Uzun bir günün sonunda yatağınıza veya zemine düz durun ve bacaklarınızı dik olarak duvara yerleştirin. Bu, kanın bacaklarından boşalmasına yardımcı olacaktır. Sadece çok çabuk kalkma; ayakta durma pozisyonuna geçerken (postüral hipotansiyon) kan basıncında geçici bir düşüş görülür.
Bacaklar biraz yükselterek uyuyun. Ayakların altına bir yastık veya minder yerleştirmeyi deneyebilirsiniz.
Yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaçının. Bunlar baldır kaslarının doğru hareketine ve daha büyük damarların çalışmasına müdahale eder.
Her gün egzersizi hedefleyin. Sert, tekrarlayan “basamaklı” egzersizlerden kaçının; bunun yerine gebelik yogasına, aqua aerobik ve Pilates’e bakın.
Yürürken, tempoyu yükseltin ve hızlı yürüyün. Bunu yapmak bacaklarındaki büyük kasları harekete geçirir ve kasıklarınızdan yüreğinize kan dolaşımına yardımcı olur.
Oturduğunuzda bacaklarınızın hareketsiz kalmasından kaçının. Bu özellikle dizlerin ardındaki kan akışını engelliyor.
Bir noktada uzun süre durmaktan kaçının. Bunun yerine, ağırlıkları bir bacaktan diğerine dağıtarak vücut ağırlığınızı değiştirin. Yerinde küçük yürüyüşler yapın, bir bacakta durun ve diğerine geçin ve kısa, tempolu yürüyüşler yapın. Taşınacak sebepleri araştırın.
Bol sıvı için ve dolaşımdaki kan hacmi sağlıklı bir seviyede tutun. Susuzluktan  kaçının. Susuzluk erken dehidrasyon belirtisi olduğundan su şişenizi kullanışlı tutun.

Gebelikte Variköz Damarların Tedavisinde Neler Yapabilirim?

Sürekli tedavi açısından yapabileceğiniz çok az şey var. En iyi tavsiye, ilk etapta varikoz almamaktır; çok fazla kilo almama ve uzun süre ayakta kalmamaya özen göstererek.

Varikoz damarlarının semptomları genellikle bebek doğduktan sonraki ilk birkaç hafta içinde düzelir; Ancak, bazı kadınlar için gebelik süresince gelişen varis gözleri kalıcıdır. Benzer şekilde örümcek damarları kalabilir.

Variköz damarlarınızı tedavi etmeye karar verirseniz, size açık birkaç seçenek vardır. Vasküler cerrah olarak bilinen, damarlarda uzmanlaşmış bir doktora görünmeniz gerekecektir. Size en iyi tedavi seçeneklerini göstereceklerdir. Damarları çıkarmanız, genel anestezi gerektiren veya damarları kapatan sklerozan (kimyasal) bir madde enjekte edilmeniz gerekebilir. Alternatif olarak lazer tedavisi sizin için bir seçenek olabilir. Bu sadece böyle büyük bir kan akışı taşımayan küçük “yüzey” tipi damarlarda yapılır.

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Yogası Nedir Ne Zaman Başlanmalıdır? başlıklı makalemizde faydaları nelerdir, hamilelik yogası nedir ve ne zaman başlamalıyım hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Hamilelikte (Gebelikte) Oluşan Varislerin Tedavisi Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. Sevda Kacamak dedi ki:

    Hic varisim olmadi sukur

  2. Hülya akçay dedi ki:

    Cok sükür olmadi bendede ama normal sişlikler coktu onuda yazilanlardaki gibi fazla ayakta kalmayip , ayklari yüksek yastiğa kaldirarak atlattik şükür

  3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

    Çok şükür hamileligimde varis yaşamadım…Anne adayları için güzel bir makale???

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Çölyak Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir

Çölyak Hastalığı Bazı insanlar tahıllarda gluten adı verilen bir proteine ​​duyarlıdır. Ne zaman yerseniz, gluten bağırsağın üst kısmının astarında değişikliklere neden...

Kapat