Hamilelikte Gaz Sebepler Ve Tedavi Yöntemleri

Hamilelikte Gaz Sebepler Ve Tedavi Yöntemleri
29 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 263 kez okundu.

Hamilelik sırasında gaz sık görülür, bu da gebelik sırasında bu gazın ortak bir endişe kaynağı olduğu anlamına gelir. Tipik bir kişi günde yaklaşık 18 kez gaz aktaracaktır . Bunun nedeni, ortalama bir insanın günlük 4 pint gazı üretmesi . Bazıları için gaz, bazen hazımsızlık olarak adlandırılan şişme hissi. Bununla birlikte, çoğu için gazın geçmesidir.

Hamilelik esnasında gaza neden olan şey nedir?

Gazın birikmesi, ister hamile olsun ya da olmasın gerçekleşir. Bununla birlikte, hamile olduğunuzu keşfettikten sonra gazla ilgili daha fazla sorun yaşayabilirsiniz. Hamilelik sırasında daha fazla gaz yaşamanın en önemli faktörlerinden biri progesteron düzeyinin yükselmesidir. Progesteron, vücudunuzdaki kasların rahatlamasına neden olan bir hormondur.

Sonuç olarak bağırsak kaslarınız gevşer, bu da sindiriminizin yavaşlamasına neden olur. Bağırsaktan geçen geçici süre % 30 oranında artabilir . Bu, gazın daha kolay birikmesini sağlar ve şişkinlik, burping ve tabii ki gaz oluşturur. Hamilelik sırasında gaz, büyümekte olan uterus karın boşluğunuza baskı uyguladığında hamilelikte daha da artabilir. Bu basınç aynı zamanda sindirimi yavaşlatarak gaz oluşmasını sağlar.

Ne yazık ki, progesteron ile uyarılan kas gevşemesi, gaz salınımını kontrol etmeyi zorlaştırıyor. Eğer biraz garip bir durumla gaz karıştıysanız, şaşkınlık yaratmazsınız. Sadece güldür ve bebeğin suçunu.

Hamilelik sırasında gazı nasıl önleyebilirsin

Hamilelik esnasında gaz önlemek mümkün değildir. Bununla birlikte, yaşadığınız gazı yönetmek için alabileceğiniz adımlar vardır. Birincil hedefiniz, bunu daha az sıklıkla yapmaktır. Bazı gıdalar hamilelik sırasında gaz yaşamak için tetikleyiciler olabilir.

Eğer sizi gerçekten rahatsız ediyorsa, günlük yediğiniz yiyecekleri takip eden bir günlüğü başlatmak isteyebilirsiniz. Bu, sizin için daha fazla gaz oluşturan gıdaları tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Sık sık gaz oluşturan şüpheli yiyecekler fasulye, bezelye ve tahıl içerir. Malesef, gazınızın sebebi olabilecek diğer sağlıklı gıdalar var. Bunlara brokoli, kuşkonmaz, lahana ve Brüksel lahanası dahildir. En iyi etki şekli diyetinizi izlemek ve artan gaz ile yediğiniz şey arasında herhangi bir ilişki kurmaktır. Artan gaz, farklı insanlar için farklı gıdalar tarafından tetiklenir.

Gebelik sırasında ekstra gazın önlenmesi, azaltılması ve azaltılması için aşağıdaki önerileri sunar.

 • Karbonhidrat içeceklerden kaçının veya azaltın
 • Yağlı kızartılmış gıdalardan kaçının
 • Bir saman kullanmadan bir bardaktan iç
 • Gün boyunca küçük yemeklere odaklanın
 • Sindirimi teşvik etmeye yardımcı olacak egzersiz
 • Belinizin etrafında sıkı kıyafetler kaçının
 • Suni tatlandırıcıların sınırlandırılması veya önlenmesi
 • Kabızlığı önlemeye yardımcı olacak bol su içirin.
 • Yavaş yiyip iyice çiğnemek

ıdalarınızı çiğnemek, gaz azaltmanın en iyi yollarından biridir. Çoğu gazı, midesindeki enzimler tarafından sindirilemeyen gıdaları parçalamaya çalışan ince bağırsaktaki bakteriler neden olur. Gaz da kabız ile ilgilidir, bu nedenle kabızlığı önlemeyle ilgili daha fazla bilgi edinmek yararlı olacaktır.

Gebelik sırasında gaz ve güvenlik önlemleri

Diyetinizden gazınızı artırabilecek her şeyi ortadan kaldırmamanız önemlidir. Sizin ve bebeğinizin sağlıklı gelişim için ihtiyaç duyduğu besin maddelerini alıp almadığınızdan emin olmak daha önemlidir.

Hamilelik sırasında gaz konusunda çocuğunuz için hiçbir kaygı yoktur. Havayı atıp atmaktan hoşlanmıyor dunuz, ancak bebeğiniz bir bit umurumda değil. Yukarıda belirtildiği gibi, en önemli şey, bebeğinizin büyüdükçe ihtiyaç duyduğu besinleri sunmak için gerekli gıdaları yedirmektir.

Bir önceki yazımız olan Beta HCG Nedir, Beta HCG Değeri Kaç Olmalı Ve Sonuçları başlıklı makalemizde Beta HCG Değeri ve Beta HCG nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Hamilelikte Gaz Sebepler Ve Tedavi Yöntemleri Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. hülya akçay dedi ki:

  Karbonhidrat içeceklerden kaçının veya azaltın
  Yağlı kızartılmış gıdalardan kaçının
  Bir saman kullanmadan bir bardaktan iç
  Gün boyunca küçük yemeklere odaklanın
  Sindirimi teşvik etmeye yardımcı olacak egzersiz
  Belinizin etrafında sıkı kıyafetler kaçının
  Suni tatlandırıcıların sınırlandırılması veya önlenmesi
  Kabızlığı önlemeye yardımcı olacak bol su içirin.
  Yavaş yiyip iyice çiğnemek
  yazdığınız bu maddelere dikkat etmek anne adayını yeterince rahatlatıcaktır. çok yararlı bir yazı olmuş 🙂

 2. Sevda Kacamak dedi ki:

  Fazla bir sorunum olmado o sekilde

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Hamilelikte gaz sorunu olanları için detaylı bir şekilde makalenizde yer verilmesi ne güzel emeginize saglik??

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Trend: Statement Manto

"O da ne yahu, manto dediğin şeyin 'Statement'ı mı olurmuş!" demeyin. Soğuk havalarda şıklığınızı konuşturacağınız yıldız parça 2017-2018 sonbahar/kış sezonunda...

Kapat