Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelikte Cinsel İlişki
13 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 553 kez okundu.

Pek çok kadın ve partneri, cinsel ilişkiye girerek bebeğine zarar verebileceğinden endişe etmektedir., ancak durum böyle değildir.. Gebelikle ilgili herhangi bir hastalık ve rahatsızlık  olmadığı sürece  hamile kalırken cinsel ilişkiye girmeye  devam edebilirsiniz.

Bebeğiniz, rahmin boynunun (serviks) çok ötesinde bir sıvı kesesi tarafından iyi emilir. Gebelikte cinsel ilişkinin bebeğe zarar verdiğini gösteren tıbbi bir kanıt bulunmamaktadır.

Sevecen bir fiziksel ilişki, gebelik sırasında sağlığınız için önemlidir ve cinsel ilişki aslında vücudunuzun emek hazırlamasına yardımcı olabilir. Eşinizin penisi vajinanızın ötesine geçemez ve bebek neler olup bittiğini anlayamaz.

Yine de, cinsel ilişki gebelik sırasında değişmesi normaldir. Bu konuda endişelenmeyin, ancak eşinizle konuşmalısınız.

Daha sonra hamilelikte bir orgazm veya hatta cinsel ilişki kasılmaları (Braxton Hicks kasılmaları olarak bilinir) başlatabilir. Bu olur ise, rahmin kaslarınızın zorlaştığını hissedersiniz. Bu tamamen normaldir ve alarma gerek yoktur. Rahatsız hissediyorsanız, gevşeme tekniklerinizi deneyin veya kasılmalar gelene kadar devam edin.

Hamilelikte herhangi bir ağır kanama yaşarsanız ebeniz veya doktorunuz muhtemelen cinsel ilişkiden kaçınmanızı önerir ; bebeğinizde enfeksiyon riskine neden olur. Özellikle sularınız kesilmişse.

Bazı çiftler, gebelik sırasında seks yapmaktan çok keyif alırlarken diğerleri cinsel ilişkiye girmek  istemediklerini düşünürler. Sevmek veya sevişmek için diğer yollarını bulabilirsiniz. En önemli şey, duygularınızı birbirleriyle konuşmaktır.

Farklı pozisyonlar

Cinsiyet gebelikte çoğu çift için güvenlidir, ancak bu kadar kolay olmayabilir. Muhtemelen farklı pozisyonlar bulmanız gerekecektir. Bunu, keşfetmek ve birlikte denemek için bir zaman olabilir. Üstünüzdeki eşinizle olan cinsiyet hamilelikte çok daha rahatsız olabilir, sadece yumruk yüzünden değil, göğüsleriniz ihale edilebilir. Eşiniz size çok fazla nüfuz ederse, rahatsız edici olabilir. Bu yüzden, taraflarınıza ya birbirinize ya da eşinizle arkasına uzanmanız daha iyi olabilir.

Bir önceki yazımız olan Erken Gebelik Testi başlıklı makalemizde erken gebelik testi, erken gebelik testi nasıl yapılır ve erken gebelik testi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Hamilelikte Cinsel İlişki Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Dikkat etmek lazim

 2. Hülya akçay dedi ki:

  Yinede dikkat etmek lazim. Düşük tehtidi varsa özellikle.

 3. Kübra Dombay dedi ki:

  dikkatli olunması gereken bi konu

 4. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Anne adaylarının dikkat etmesi gereken konu makalenizi okuyarak kendilerine bilinçlendirebilirler…

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Erken Gebelik Testi

Erken Hamilelik İçin Yapmanız Gereken Tek Şey Hamile olabileceğini düşünüyorsan, hemen bilmek istiyorsunuzdur. Ancak vücudunuzda ne olup bittiğini ne gibi değişiklikler...

Kapat