Hamilelikte Bel Fıtığı

Hamilelikte Bel Fıtığı
2 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 502 kez okundu.

Hamilelikte bel fıtığı bir iç organın parçası kas bir açıklık içinden dıştan çıkıntı ne olur tıbbi bir durum anlamına gelir. Fıtıkların gelişmesi için en yaygın yerler karın ve kasık bölgeleridir. Gebelikte fıtık gelişmesi, ağrılı olmadıkça daima acil bir endişe kaynağı değildir. Bununla birlikte, tedavi edilmezse, sonuçta daha ciddi hale gelebilir ve hatta hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir.

Bel fıtığınız olduğunu ve hamile kalmaya çalıştığınızı veya hamile olduğunuzu biliyorsanız, potansiyel komplikasyonlar veya rahatsızlık için muayene için sizi muayene edebilmeniz için doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Gebe kalmadan önce bir fıtığı da yaşamaktan endişelenmenize gerek kalmadan, gebe kalmadan önce bir fılıkaya katılmanız da gerekebilir.

Bel Fıtığı Nedenleri

Fıtıklar, bir kas veya bir kas duvarındaki bir zayıflığın sonucudur; bu kas asla birlikte gelmez. İnsanların zamanla gelişmek yerine bu zayıflıktan doğmaları daha yaygındır. Bununla birlikte, bazı koşullar ve sağlık faktörleri, fıtığa neden olan doku zayıflığına katkıda bulunabilir. Kaslar gebelik süresince esnetilir, inceltilir ve zayıflamaya eğilim gösterdiğinden, kadınlar gebelik sırasında fıtık gelişmeye daha yatkındır.

Fıtıkları diğer bazı nedenleri şunlardır:

 • Ağırlık kaldırma
 • Karında sıvı
 • Karında artan basınç
 • Bağırsak hareketi veya idrara çıkışı sırasında süzme
 • Fazla ağırlık
 • Kronik hapşırma veya öksürme

Bel Fıtığının Belirtileri

Her kadın hamilelik sırasında fıtık belirtileri veya belirtileri yaşamaz. Diğerleri için, işaretler hem görülebilir hem de hissedilebilir. Bir fıtığın gerçek fiziksel yeri, yere yatarken veya bastığınızda yığın gibi hissedilebilir. Ayrıca fiziksel olarak fıtık yerinde derinin altında bir çıkıntı görebilirsiniz, ancak bazıları o kadar da belirgin değildir.

Sık sık, aktif olduğunuzda, büküldüğünüzde, hapşırırken, öksürürken veya yoğun güldüğünüzde sıklıkla telaşa giren donuk bir ağrı da yaşanabilir. Bazı kadınlar, hamilelik ilerledikçe hareket etmede zorlanırlar ve büyüdükçe daha da zorlanırlar.

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı tedavisinin tek etkili yolu cerrahidir. Kas duvarı organın gelmesini önlemek için ameliyatla tamir edilmelidir. Bununla birlikte, size veya bebeğinize bir tehlike teşkil etmediği sürece gebelik sırasında bu ameliyatın yapılmaması önerilir. Aksi takdirde, doğumdan sonra ve tam iyileşme sonrasında üç ila altı ay arasında sürebilecek kadar ertelenmelidir. Gebelik sırasında cerrahi gerektiren vakalar için ikinci trimestrde ameliyat olması önerilir.

Bel Fıtığını Önleme

Bel fıtığını  önlemek için yapılabilecek çok az şey var. İyi haber, gebelik genellikle fıtığın daha da büyümesine neden olmaz. Bununla birlikte, fıtı yerinde hapşırma, öksürme ve gülerken iyi fiziksel destek sağlanması kederin ve daha fazla rahatsızlığın önüne geçebilir. Bu desteği sağlamak için, yukarıda bahsedilen herhangi bir işlem sırasında elinizi kullanarak ve fıtığın kendisini zorlayabilirsiniz. Fıtığı şiddetlendirebilecek aşırı fiziksel aktiviteyi en aza indirgemek de gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Sinüs Enfeksiyonu Nedenleri başlıklı makalemizde hamilelikte, sinüs enfeksiyonu nedir ve sinüs enfeksiyonun etkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Hamilelikte Bel Fıtığı Konusuna 8 Yorum Yapıldı
 1. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Bilgileriniz için teşekkürler ???

 2. Sevda Kacamak dedi ki:

  Bende yoktu bel fitigi ama belim agriyodu tabi hamileyken doktora gorunmek gerekir

 3. Seda dedi ki:

  Cok tsklerrr

 4. Hülya akçay dedi ki:

  Bel fıtığı normal zamanda bile zor heleki hamilelikte. Cerrahi müdahale gebelikte zor dikkat etmek lazim ani hareket vb.

 5. Esra Aydin dedi ki:

  Cok sukur basima glmdi ama cok zor heleki hamile olnca iki kat fazla agri olur

 6. Dilek Şimşek dedi ki:

  Bel fitihinsandim ama benimde ağrıların magnezyum eksikligindenmis hamileyken çok zor yürüyordum bilimin ağrısına

 7. Keziban avcu dedi ki:

  Cok zor bi durum .

 8. emine balcalı dedi ki:

  Fıtık başlangıcı var bende doğumdan sonra olan çok zor bel ağrısı çeken bilir allah kimsey yaşanmasın insanın yaşam kalitesini düşürüyor

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte Sinüs Enfeksiyonu Nedenleri

Sinüs basıncı, burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı? Hamilelik sırasında bir sinüs enfeksiyonuna hos geldiniz. Sinüs enfeksiyonlarında hamile iken aynı anda hasta olma...

Kapat