Hamilelikte Baş Ağrısı Ve Hazımsızlığın Nedenleri

Hamilelikte Baş Ağrısı Ve Hazımsızlığın Nedenleri
16 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 395 kez okundu.

Birçok kadın hamileliklerinin çeşitli evrelerinde baş ağrısı ve hazımsızlık hissi yaşadıklarını keşfederler. Yaşam tarzınızı değiştirirken, bol dinlenmek ve sağlıklı bir diyet yapmak gibi bazı semptomların iyileşmesine yardımcı olabilir.

Baş ağrısı

Gebelik, baş ağrısı için potansiyel bir tetikleyicidir. Bazı hamile kadınlar çok fazla baş ağrısı buluyor. Baş ağrısı, gebeliğin ilk birkaç haftasında daha kötü olabilir, ancak genellikle son altı ayda iyileşir veya tamamen durur (yaklaşık 17 hafta hamile olduğunda). Bebeğe zarar vermezler, ancak sizin için rahatsız olabilirler.

Yaşam tarzınızdaki değişiklikler baş ağrılarını önlemeye yardımcı olabilir. Daha düzenli dinlenme ve rahatlama elde etmeye çalışın ya da bir hamilelik yoga sınıfı deneyebilirsiniz.

Önerilen dozda parasetamol almak gebe kadınlar için genellikle güvenli kabul edilir. Paracetamol miktarınızı ve ne kadar süreyle kaldığını eczacınıza, ebenize, doktorunuza veya hemşirenizle konuşun.

Bununla birlikte, gebelikte kaçınmanız gereken bazı ağrı kesiciler var; örneğin, ibuprofen gibi kodein ve anti-inflamatuar içeren ilaçlar.

Hamileliğinizin ikinci yarısında, başınızın ön kısmında olan ve parasetamol ile rahatlamayan bir baş ağrısı geliştirirseniz, pre-eklampsi (gebelikten kaynaklanan) gibi daha ciddi bir şey geliştirdiğinizin işareti olabilir yüksek tansiyon). Bu yeni baş ağrısını doktorunuz veya ebenizle konuşmak önemlidir.

Hazımsızlık

Hazımsızlık, aynı zamanda ‘dispepsi’ olarak da bilinir, üst karında (karın) ağrı veya rahatsızlıktır. Hazımsızlık varsa, aşağıdakiler de dahil bir dizi belirtiyle karşılaşabilirsiniz:

 • mide yanması – mideden yemek borusuna (yemek borusu) geçen asidin neden olduğu yanma hissi
 • yetersizlik (mideden geri gelen gıda)
 • şişkinlik
 • mide bulantısı
 • kusma (hasta olma).

Çoğu insan zaman zaman hazımsızlıktan etkilenir, ancak kadınlar hamile kaldıklarında genellikle hazımdan etkilenirler. 10 kadından 8’i gebelik süresince bir noktada hazımsızlık yaşar. Hazımsızlık, bebek geliştikçe daha yaygın hale gelir. Gebelikte hazımsızlık, vücutta meydana gelen değişikliklerden, örneğin artan hormon seviyeleri ve midede artan basınçtan (karnı) kaynaklanmaktadır. Bu değişiklikler çoğunlukla hazımsızlık en yaygın nedeni olan asit reflüsü ile sonuçlanabilir. Asit reflü, mide asidi mideden özofagusa geri döndüğünde (yemek borusu) ortaya çıkar ve astarı (mukoza) tahriş eder.

Birkaç yaşam tarzı değişikliği, küçük yemek yiyip veya belirli gıdaları kesmek gibi hazımsızlık belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Gebelikte hazımsızlığı tedavi etmek için güvenli bir şekilde alınabilen antasitler gibi ilaçlar da vardır – bunları alabileceğiniz doktor veya yerel eczacınıza danışın. Bazı kadınlar gebelik ilerledikçe hazımsızlıklarının daha da kötüleştiğini görebilirler. Bununla birlikte, çoğu durumda doğumdan sonra belirtiler kaybolur.

Gebelikte hazımsızlık nadiren komplikasyonlara neden olur.

Bununla birlikte, hazımsızlığa benzer şekilde, üst karında antasitler veya yaşam tarzı değişiklikleri tarafından rahatlamayan yeni tutarlı bir ağrı, preeklampsiyi (gebeliğe bağlı yüksek tansiyon) geliştirdiğinize işaret edebilir. Bunu doktorunuzla veya ebenizle konuşmanız önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Mesane ve Bağırsak Problemleri başlıklı makalemizde hemoroid, idrar kaçırma ve mesane problemleri bağırsak problemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Hamilelikte Baş Ağrısı Ve Hazımsızlığın Nedenleri Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Ole sorun yasamadim yasayanlar var ama

 2. Hülya akçay dedi ki:

  İkiside oluyordu ama yediyime dikkat edip sessiz ortamda dinlenince ikiside geciyordu cok şükü komplikasyonlar oluşmadı.

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Hamile olduğum zaman bazı aylar bu sıkıntıları Ben de yaşadım güzel bir makale olmuş Karanlık odada biraz dinlenmek ve yediklerimize dikkat ederek bu sıkıntıları çözebiliriz??

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte Mesane ve Bağırsak Problemleri

Hamilelik süresince, birçok kadın kabızlık, daha sık idrara çıkma ihtiyacı olan kadınlar, idrar kaçırma ve hemoroid (yığınlar) gibi bazı hoş...

Kapat