Hamilelikte Bağışıklık Sistemi, Bebeklerde Cinsiyeti Etkiliyor

Hamilelikte Bağışıklık Sistemi, Bebeklerde Cinsiyeti Etkiliyor
12 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 440 kez okundu.

Kadınlar yıllarca vücutlarının erkek ya da dişi bir bebeklere hamile olup olmadıklarına farklı tepki verdiğini iddia ettiler. Bazı çalışmalar, bazı kadınların sabah bulantısı, isteği ve bebeklerinin cinsiyetine dayalı diğer belirtilerler neden farklılık gösterdiklerinde bir bebeğin cinsiyetinin rol oynayabileceğini ileri sürmektedir.

Şimdi Brain, Davranış ve Bağışıklık adlı derginin Şubat sayısında yayınlanan kanıtlar,  bir bebeğin cinsiyetinin hamile kadınların bağışıklık yanıtlarıyla ilişkili olduğunu göstermektedir.

Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nden araştırmacılar, gebelik boyunca 80 hamile bayanı takip ettiler ve kadınların fetal cinsiyete dayalı sitokinler denilen farklı immün belirteç seviyeleri sergilediklerini inceledi. Analizler, kandaki sitokin seviyeleri ve laboratuarda bakterilere maruz kalmış bir bağışıklık hücresi örneği tarafından üretilen seviyeler üzerinde yürütülmüştür.

“Kadınlar fetal  temelinde kan sitokin düzeylerinde farklılıklar göstermezken, kadın fetüs taşıyan kadınların bağışıklık hücrelerinin bakterilere maruz kaldığında daha pro-inflamatuar sitokinler ürettiğini bulduk. Bu, kadın fetüs taşıyan kadınların, bağışıklık sistemine meydan okuduklarında, erkek fetus taşıyan kadınlara kıyasla, artmış bir inflamatuvar yanıt sergilediği anlamına geliyor “dedi. Ohio Devletinin Wexner Tıp Merkezi’nde Davranışsal Tıp Araştırmaları Enstitüsünde doktora sonrası araştırmacı ve temel araştırmacı Amanda Mitchell Çalışmanın.

İnflamasyon, yara iyileşmesinde ve virüslere, bakterilere ve kronik hastalıklara verilen cevaplarda yer alan bağışıklık tepkisinin kritik bir parçasıdır. Bununla birlikte, aşırı inflamasyon vücuda stres verici olup, achiness ve yorgunluk gibi hastalıkla ilgili semptomlara katkıda bulunabilir. Daha fazla araştırma gerek duyulmasına rağmen, kadın fetüsleri taşıyan kadınlar arasında gözlenen artmış iltihaplanma, kadınların neden astım da dahil olmak üzere bazı tıbbi durumların şiddetli semptomlarını, erkek fetusa karşı bir kadın taşıdığında eğilimli rol oynayabilir.

“Bu araştırma, kadınlara ve doğum uzmanlarına, fetüsün cinsiyetinin bir kadının vücudunun günlük bağışıklık sorunlarına nasıl tepki verdiğini etkileyebilecek ve bağışıklık işlevindeki farklılıkların bir kadının farklı virüslere, enfeksiyonlara nasıl tepki verdiğini nasıl etkilediğine ilişkin daha fazla araştırmaya neden olabilecek faktörlerin farkında olmasına yardımcı oluyor. ya da kronik sağlık koşulları (astım gibi), bu yanıtların fetüsün sağlığını etkileyip etkilemediği de dahil olmak üzere “Mitchell” dedi.

Anne iltihabı, doğumun zamanlaması gibi fetusa ilişkin sonuçları etkileyebilirken, fetal seksin maternal inflamasyon ile nasıl ilişkili olduğunu anlamak için daha fazla araştırma gereklidir. Mitchell, plasentadaki cinsiyet hormonlarının veya diğer hormonların maternal inflamasyon düzeylerini etkilemesi olası olduğunu belirtti.

“Sağlıklı bağışıklık işlevini destekleme hakkında düşünmek önemlidir, bu da onu artırmak anlamına gelmez – çok az veya çok fazla bir bağışıklık tepkisi olması sorunludur. Bununla birlikte, araştırmalar, egzersizin yapraklı yeşiller gibi bazı yiyecekleri yiyip de meditasyon gibi faaliyetlerle rahatlamanın yanı sıra sağlıklı bağışıklık işlevini desteklediğini gösteriyor. Tabi ki, rutininizde veya diyetinizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce sağlık uzmanınıza danışmak önem taşır .

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Sırasında Sifiliz(Frengi) Hastalığı başlıklı makalemizde frengi hastalığı, frengi nedir ve sifiliz hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Hamilelikte Bağışıklık Sistemi, Bebeklerde Cinsiyeti Etkiliyor Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. Belinay Nisa tozlu dedi ki:

  En önemli konulardan birisi de bu ama ne yazıktır ki kimse bnun blincnde deil aile sağlık mezkezlerinde de bu anlatlmali ki anneye yaklaşım dha iyi olmali

 2. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Bağışıklık sisteminin bebeğin cinsiyetini etkilediğini bilmiyordum…Anne adaylarının bu konulara dikkat etmesi gerekmektedir..

 3. Sevda Kacamak dedi ki:

  Cok ilginc bir konu ilk defa duydum bilgi icin tesekkurler

 4. Hülya Akçay dedi ki:

  Yani kız bebekte bağisıklik farkti tepki veriyor erkek gebelikte farkli. İlğinc bir calisma yapmislar

 5. Dilek Şimşek dedi ki:

  Kız ve erkek bebek olup olmadığı anlasilabilirse bu süper bişeymis 🙂 önceden bilmek güzel. Ben öğrenmek için 6 ayrı doktora gitmiştim. Erkek veya kız önemli değil ama insan merak ediyor. 🙂 Önce sağlıklı olsunlar da

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
frengi hastalığı
Hamilelik Sırasında Sifiliz(Frengi) Hastalığı

Hamilelik, anneleri ve aileleri beklemek için çok eğlenceli ve heyecanlı bir zaman olabilir, ancak bu heyecanın yanı sıra kendi sağlık durumunuz...

Kapat