Hamilelikte B6 Vitamininin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte B6 Vitamininin Faydaları Nelerdir?
1 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 364 kez okundu.

Hamilelikte B6 vitamini, amino asitler üretmek ve karbonhidratlar, proteinler ve yağlar gibi makro besin maddelerini metabolize etmek için vücudunuzdaki 100’den fazla önemli proseste kullanılan suda çözünür bir vitamindir.

Yeterli miktarda B6 vitamini tüketmek, kan hücresi üretiminden beyin fonksiyonuna kadar vücudunuzun ve sağlığınızın neredeyse her yönünün işleyişi için çok önemlidir.

Vücudunuz ayrıca, B6’yı kullanarak aminoasit triptofandan niasini (Vitamin B3) üretebilir. Hamileliğinize ilişkin en erken belirtilerinizden ve semptomlarınızdan bazıları  bu vitaminlerden yeterince hafifletecektir.

İyi yapılandırılmış bir diyetle B vitaminlerinin yeterli bir şekilde alınmasını sağlayarak, siz ve bebeğiniz için daha pürüzsüz, daha sağlıklı bir gebelik sağlayabilirsiniz!

Neden Gebelikte Vitamin B6’Ya İhtiyacınız Var?

B6 vitamini, beynin ve sinir sisteminin sağlıklı işleyişi için çok önemlidir ve bu nedenle bebeğinizin gelişiminde kritik bir rol oynar. Özellikle, temel nörotransmitter olan serotonin ve norepinefrinin sağlıklı üretimi için gereklidir.

B6 vitamini gebelik için ne yapar

 • Bebeğiniz, beyninin ve sinir sisteminin sağlıklı gelişimi için B6 vitamini arzı gerektirir
 • B6 bazı durumlarda sabah hastalığını çözebilir
 • Sağlıklı kan şekeri seviyenizi korumanıza yardımcı olur
 • Yenidoğanlarda egzama ve düşük doğum ağırlığı da dahil olmak üzere birçok sorunu önlemede rol oynar.

B6’nın konuyu önemli ölçüde hafifletebileceğinden, birçok kadın ilk önce gebelik başında bulantı ve kusmanın en kötü olduğu B6 takviyesi önerilir.

Ne Kadar Vitamin B6’Ya İhtiyacım Var?

50 yaş altı yetişkinlerin çoğunun günde ortalama 1.3 mg B6 vitamini almaları gerekir. Hamile bir kadın günde yaklaşık 1.9 mg B6 vitamini hedeflemeli, emziren anneler ise biraz daha fazla yaklaşık 2 mg almalıdır.

Beklenen anneler, çeşitli önerilen m vitamini ve prenatal vitaminlerin yanı sıra çeşitli güçlendirilmiş gıdalarda sıklıkla bulunan B6 vitamini aşırı alım riskleri konusunda uyanık olmalı . Hafif bir aşırı zararsız olmakla birlikte, aşırı miktarda Vitamin B6 alımı sinir hasarına, uyuşukluğa ve diğer koşullara yol açabilir.

Birkaç istisna dışında, doktorunuz B6’yı doğum öncesi takviyenizde olanın ötesine eklemenizi önermez.

B6 Vitamininin Doğal Gıda Kaynakları

Pek çok farklı gıdalar doğal B6 vitamini sunmaktadır; kepekli buğday ve diğer tahıllar, tohumlar ve fındıklar, muz veya papaya gibi meyveler, balıklar ve yağsız etler, doğal olarak B6 vitamini kaynaklarıdır.

Birçok fasulye ve bakliyat özellikle B6 vitamini açısından zengin olup, fasulye, baklagiller, soya fasulyesi ve nohutların hepsi besleyici maddelerin mükemmel doğal kaynakları oluştururlar. Ayrıca B6 vitamini bakımından zengin birkaç gebelik smoothie tarifleri vardır .

Bu gıdalardan herhangi birini yemeklerinizle tek bir porsiyon halinde bile olsa, B6 eksikliğinin yaşanma ihtimalinizi önemli ölçüde azaltır. Ekmek veya kahvaltılık tahıl gibi çeşitli güçlendirilmiş gıdalar da önemli miktarlarda B6 sağlayabilir.

Vitamin B6’Da En Yüksek En İyi 10 Gıdalar

 1. Ayçiçeği tohumları (susam, kabak, keten ve kabak çekirdeği az miktarda)
 2. Antep fıstığı (fındık, ceviz, fıstık, kaju fıstığı)
 3. Güvenli avlanma elit orkinos ve vahşi somon gibi balıklar
 4. Tavuk ve türkiye gibi tavuk eti
 5. Yalın domuz eti
 6. Erik, kuru üzüm veya kayısı gibi kuru meyveler
 7. Yağsız sığır eti
 8. Muz
 9. Avokado
 10. ıspanak

Hamileyken B6’Ya Güvenli Midir?

B6, gebe kadınlar için güvenli, hatta gerekli bir vitamin olmaya karar verildi, ancak dengeli bir diyetle destekleme gereksizdir ve hatta sizi güvensiz alım değerlerine itebilir. Dengeli, sağlıklı bir diyet yemek ve önerilen günlük değerin% 100’ü ile doğum öncesi bir vitamini almak gayet güzel olsa da, kahvaltı mısır gevrekleri, çeşitli buğday ürünleri vb. Pek çok güçlendirilmiş gıdaları yerseniz dikkatli olun.

Çeşitli sağlıklı gıdalar ve enerji içecekleri, enerji arttırıcı özellikleri için yüksek miktarda B6 Vitamini içerir; Bu gıdalardan ne kadar alabileceğinizi tam olarak uyarmalıyız. Ayrıca, bu gıdaların neden olduğu diğer aşırı alım aşırılıkları konusunda da uyanık olmanız gerekir. Pek çok vitamin, önemli ölçüde aşırı olsa da, güvende iken, gebe yan etkiler çok daha kolay ortaya çıktığında dikkatli olmalısınız.

Vitamin B6 Eksikliğinin Belirtileri

Vitamin B6 eksikliği pek çok açıdan ortaya çıkabilir; en basit, elbette yetersiz alım. Diğer nedenler, fazla alkol tüketimi, yüksek şekerli gıdalar ve çeşitli işlenmiş yiyeceklerdir. Belirli hastalıklar ve rahatsızlıklar B6 eksikliğine de katkıda bulunabilir.

Sağlıklı bir kişinin bile hafif B6 eksikliğine, özellikle de gebeliğin artan ihtiyaçlarına rağmen oldukça yaygın, ancak ciddi eksiklikler nadirdir. B6 eksikliğinin en yaygın görülen semptomları depresyon ve dil inflamasyon, yaralar ve ülserler gibi çeşitli ağrı rahatsızlıklarıdır.

B6 eksikliği ciddi şekilde gelişirse, kan hücrelerinin bozulması nedeniyle anemi ortaya çıkabilir. Aşırı anemi vakaları yorulmaya neden olabilir ve aşırı durumlarda aşırı nörolojik semptomlar görülebilir.

Vitamin B6 Eksikliği Belirtileri şunları içerir:

 • Ciltte iltihaplanma, eklemler ve sindirim sistemi
 • Depresyon ve diğer duygudurum belirtileri
 • Anemi
 • Nörolojik dejenerasyon
 • yorgunluk

Siz ya da tanıdığınız biri hamile ve vitamin B6 eksikliği semptomları gösteriyorsa, OBGYN’inizle birlikte bir randevu alın. Ne kadar çabuk yardım alırsan, gelişmekte olan bebeğiniz ve sizin için o kadar iyi olur.

Hamile olmak, gerçek bir nimettir ve anne ve bebeğin sağlığının korunması en önemli hedeftir. Hamileliğiniz hakkında biriyle konuşmak isterseniz veya yanınızda bir sağlayıcı / kaynak bulmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Sırasında Doğal Olarak Eklem Ağrılarını Tedavi Etme başlıklı makalemizde eklem ağrısı neden olur, eklem ağrısı tedavisi ve eklem ağrsı nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Hamilelikte B6 Vitamininin Faydaları Nelerdir? Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. hülya akçay dedi ki:

  B6 vitamini eksikliğinde anemiyi biliyordum ama diğer belirtileri duymamıştım bilgilendirici yazınız için emeğinize sağlık.

 2. Sevda Kacamak dedi ki:

  Tesekkurler sagolun ogrenmis oldum

 3. Seda dedi ki:

  Tskler bilgiler harika

 4. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Vitamin eksikliğini hangi gıdalar yiyerek giderebiliecegimizi anlatan güzel bir makale olmuş teşekkürler ??

 5. emine balcalı dedi ki:

  öğrenmiş oldum

 6. Keziban avcu dedi ki:

  Super bilgiler

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yumurtalık Kanseri Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yumurtalık kanseri, mutasyona uğramış hücrelerin vücutta anormal ve hızla büyüyen ve bir organ veya bölgede diğerine yayılabileceği bir hastalık anlamına...

Kapat