Hamilelikte aspirin almak güvenli midir?

Hamilelikte aspirin almak güvenli midir?
25 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 393 kez okundu.

Hamilelikte düşük doz aspirin kullanmanızın sağlıklıysanız ve bebeğinizde aspirinden etkilenen diğer ilaçları almadığınıza dair bir kanıt bulunmamaktadır. Bununla birlikte, doktorunuz ondan bunu yapmanızı önerirse, gebelik sırasında yalnızca düşük doz aspirini almalısınız.

Standart doz aspirin
30 haftalık gebelik sonrasında standart doz aspirin kullanımı önerilmemektedir. Çoğu kadın için, parasetamol gebelik sırasında ağrı veya ateş kontrolü için önerilen tıp. Paracetamol ağrınızı kontrol altına almazsa, gebeliğin herhangi bir aşamasında standart doz aspirin veya herhangi bir başka NSAID almadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Hamilelik sırasında  aspirin kullandıysam ne olur?

Herhangi bir ilacı aldıysanız veya alıyorsanız, mutlaka doktorunuza hamile olduğunuzu bilmenizi ve böylece bulunduğunuz ilaçlara hala ihtiyacınız olup olmadığına karar vermenizi ve bu ilaçları kullandığınızdan emin olmanız için iyi bir fikirdir. Çalışan en düşük doz.

Düşük doz aspirin
Gebelik herhangi bir aşamasında düşük doz aspirin kullanımı zararlı etkiler ile ilişkili değildir.

Standart doz aspirin
Gebeliğin 30. haftasından sonra standart dozda aspirin kullandıysanız, özellikle de uzun bir süre için bebeğinizin rahmindeki refahın değerlendirilmesi gerekebileceği için doktorunuza veya ebenizin hemen haberdar edilmesine önem verilir.

Hamilelikte aspirin alarak düşük yapabilir mi?

Düşük doz aspirin
Her biri daha küçük çalışmalardan elde edilen verileri birleştiren üç büyük çalışma, gebelik sırasında düşük doz aspirin alan kadınlarda düşük yapma riski olmadığını gösterdi.

Altı çalışmalar erken gebelik sırasında düşük doz aspirin kadın olup olmadığını araştırdık azbir düşük olması muhtemeldir. Bu çalışmaların üçü düşük dozda aspirin kullanan kadınların düşük yapma riski azaldığını, diğer üçü de düşük doz aspirin kullanmanın düşük oranlarına herhangi bir fark etmediğini gösterdi.

Standart doz aspirin Standart doz aspirin
kullanan hamile kadınların düşük yapma riski yüksek olup olmadığı spesifik olarak araştırılmamıştır ve bu konuda daha fazla araştırma yapılması gereklidir.

Hamilelikte aspirin alabilir miyim bebeğim doğum kusurlarıyla mı doğar?

Bir bebeğin vücudu ve çoğu iç organ hamileliğin ilk 12 haftasında oluşur. Çoğunlukla bu süre zarfında bazı ilaçların doğum kusurlarına neden olduğu bilinmektedir.

Bir dizi çalışma, erken gebelikte aspirin almak ile çeşitli spesifik doğum defekti (malformasyonlar) arasında olası bağlantıları önerdi. Bazı durumlarda, aynı doğum kusurunu araştıran diğer çalışmalar hiçbir bağlantı göstermedi. Bu çalışmalar genellikle düşük dozda aspirin alan kadınları ağrı giderme için standart doz alan kadınlardan ayrı olarak analiz etmemiştir.   Çalışmalar aşağıda detaylandırılmıştır:

• Dokuz çalışma, bebekleri gebelik öncesi alınan ilaçları bulmak için bebekleri gastroşiz (bağırsağın bir kısmının karnın düğmesinin yanında bir delik boyunca vücudun dışına çıktığı) ile doğan annelerden bilgi topladı. Altı çalışmada gastroşiz ile aspirin kullanımı arasında olası bir bağlantı gösterilse de, diğer üç çalışmada gösterilemedi. Bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor

• Bir çalışma, gebeliğin erken döneminde aspirin kullanımı ile kalp yetmezliği olan bir bebek sahibi olma arasında olası bir bağlantı gösterdi ancak dört bulgu bu bulgu üzerinde anlaşmaya varılamamıştır.

• İki çalışma, gebeliğin erken döneminde aspirin almak ile dudak yarık ve / veya damak bebek sahibi olmanın olası bir bağlantı olduğunu önerdi; ancak başka iki çalışma, bağ bulamadı.

• Bir çalışma, gebeliğin erken döneminde aspirin kullanımı ile bebeğin erkek bebeklerinde inmemiş testis arasında bağlantı olduğunu gösterdi; ancak başka iki çalışma bu bulgu üzerinde anlaşamamıştı.

• Dört çalışma aspirinin erken hamilelikte alınması ile sinirsel tüp defekti olan bebeğin (omurganın veya başın açılması, örneğin spina bifida, anensefali) bağlantılarını araştırdı. Bir çalışma, gebelikte aspirin kullanımı ile anensefali arasındaki olası bağlantıyı tespit etti (bebeğin beyni ve kafatası düzgün gelişmediği yerde). Bir başka çalışmada herhangi bir nöral tüp defekti ile olası bir bağlantı saptanırken, geriye kalan iki çalışma hiçbir bağlantı bulamadı.

• Bir çalışma, erken gebelikte aspirin kullanımı ile böbrek malformasyonları arasında bir bağlantı olduğunu gösterdi ancak bir başka çalışmada gebelikte aspirin kullanımı ile bazı belirli böbrek malformasyonları arasında bağlantı bulunamadı.

Gastroşizme olası bir bağlantıyı gösteren bir dizi çalışma olmasına rağmen, erken gebelik sırasında aspirinin alınmasının yukarıda listelenen kusurlardan herhangi birine neden olduğunun kanıtı yoktur. Bununla birlikte, bu çalışmaların hiçbiri mükemmel değildir ve özellikle erken gebelikte standart dozlarda aspirinin kullanımı hakkında daha fazla bilgi toplanmalı ve analiz edilmelidir.

Hamilelikte aspirin alarak ölü doğum yapabilir mi?

Düşük doz aspirin
Gebelik sırasında düşük dozda aspirin alan kadınların ölü doğum riski yüksek olduğunu gösteren dört araştırmadan elde edilen kanıt yoktur.

Standart doz aspirin Standart doz aspirin
kullanan hamile kadınların ölü doğum riski yüksek olup olmadığı spesifik olarak incelenmemiştir ve bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Hamilelikte aspirin alımı preterm doğum yapabilir mi?

Düşük doz aspirin
Gebelikte düşük doz aspirinin kullanılması preterm doğum riskini arttırdığına dair bir kanıt bulunmamaktadır. Büyük bir çalışma, gebelik komplikasyonları riski artmış kadınların 22 küçük çalışmasından elde edilen verileri analiz etti. Gebelik sırasında düşük doz aspirin ile tedavi edilen bu yüksek risk grubundaki kadınların düşük doz aspirin kullanmayan yüksek riskli kadınlara göre preterm doğum (gebeliğin 37. haftasından önce) olma ihtimali düşüktür. Bu sonuçlar yalnızca belirli sağlık koşullarına sahip kadınlar için geçerlidir. Doktorunuz bunu önermediği sürece gebelikte düşük aspirin kullanmak önerilmez.

Standart doz aspirin Standart doz aspirin
kullanan hamile kadınların preterm doğum riski yüksek olup olmadığı spesifik olarak araştırılmamıştır ve bu konuda daha fazla araştırma gereklidir.

Hamilelikte aspirin alabilir miyim bebeğimin doğumda küçük olmasına (düşük doğum ağırlığı) neden olur?

Düşük doz aspirin
Yukarıda açıklanan büyük çalışmada, gebelik komplikasyonları riski artmış kadınların 12 çalışmasından doğum ağırlığı bilgileri de analiz edilmiştir. Gebelik sırasında düşük dozda aspirin almak bu kadınların düşük doğum ağırlığı (<2500g) olan bir bebek olma ihtimalini değiştirmemiştir.

Başka bir büyük çalışma, gebelik sırasında aspirin alan kadınların düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olma olasılığının daha fazla olmadığını gösterdi. Bununla birlikte, bu çalışmada kadınların aldıkları aspirinin dozu belirlenmemiştir ve muhtemelen düşük ve standart dozların bir karışımı olarak görülmüştür.

Standart doz aspirin
Hiçbir çalışma spesifik olarak, gebelikte standart dozda aspirin almanın düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olma şansınızı arttırıp arttırmadığını analiz etmemiştir.

30 haftalık gebelik sonrasında standart doz aspirin kullanan ne gibi sorunlar bebeğime neden olabilir?

Doğumdan önce

Duktus arteriosusun erken kapanması Doğmadan
önce bebeğin duktus arteriosus adı verilen bir kan damarı bebeğin rahimdeki besin maddeleri ve oksijenden beslenmesi için açık kalmalıdır. Duktus arteriosus doğumdan hemen sonra, nefes almaya başladıktan sonra bebeğin kanının akciğerlerinden akmasına izin vermek için kapanır. “Duktus arteriozusun erken kapanması”, bu kan damarının kapanışını önermek için kullanılan tıbbi terimdir.

Alarak standart doz aspirin gebeliğin 30. haftasından sonra bebeğin karnında hala iken duktus arteriosus kapatılması neden olabilir ve bebek sonra erken teslim edilmesi gerekebilir. 30 haftalık gebelik sonrasında standart dozda aspirin almanız durumunda, özellikle de birkaç doz veya önerilen dozu aştıktan sonra , doktorunuza veya ebenizle doğrudan iletişime geçmeniz önemlidir .

Hamilelik sırasında düşük dozda aspirin almak ductus arteriosusun erken kapanma riskini arttırdığı düşünülmez.

Oligohidramnios (bebeğin etrafındaki sıvı azaldı ) 30 haftalık gebelik sonrasında
NSAID’lerin kullanımı ( standart doz aspirin dahil ) oligohidramniosa neden olabilir (bebeğin etrafında kutuda çok az miktarda amniyotik sıvı bulunur). Oligohidramnios aşağıdakine neden olabilir:

• Bebeğin ciğerlerinin yetersiz gelişmesi (rahimdeyken amniotik sıvı solunması akciğerlerin gelişmesine ve gelişmesine yardımcı olur).

• Bebeğin mesanesinin yetersiz olması (çünkü idrar genişler ve mesaneyi geliştirir).

• Bebeğin kafatası ve bacak kemikleri bozuk ve bebeğin yüz özelliklerini düzleştiren (bebeği rahimde yastıklamak için yeterli miktarda amniotik sıvı olmadığı için).

• Göbek kordonunun sıkıştırılması (sıkışması), anne karnındaki bebeğe kan akışının azalmasına neden olabilir.

Çektiğiniz takdirde standart doz aspirin gebeliğin 30. haftadan sonra doktorunuz ultrason taraması yaparak amniyotik sıvı seviyelerini kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Düşük doz aspirinin gebelik sırasında alınmasının düşük amniyon sıvısı seviyesine bağlı olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır .

Doğumdan sonra

Yenidoğan kalıcı pulmoner hipertansiyon (PPHN)
PPHN, yenidoğan bebeğinin akciğerleri rahim dışındaki solunuma uyum sağlamadığında ortaya çıkar. PPHN, genel popülasyondaki her 1000 yeni doğmuş bebeğin sadece 1 veya 2’sini etkiliyor, ancak ciddi olabilir. PPHN’nin bazı vakalarda duktus arteriosusun erken kapanmasıyla bağlantılı olduğu düşünülmektedir (bkz. Yukarıdaki bölüm) ve doğum sırasın- da aspirin de dahil olmak üzere NSAID’leri almakla bağlantılıdır.

Bebeğin içindeki kan pıhtılaşması sorunları
Aspirin kanı incelttiğinden bebeklerin rahimdeyken aspirine maruz kaldıkları doğumdan sonra kan pıhtılaşması ile ilgili sorunlara neden olabilir.

Standart doz aspirin
Bir küçük çalışma, doğumdan bir hafta önceki tam günlük bebeklerde kan pıhtılaşma bozuklukları ile standart doz aspirine maruz kalma arasında olası bir bağlantı olduğunu gösterdi.

Düşük doz aspirin
Oniki küçük çalışmada toplanan bilgilerden elde edilen büyük bir çalışma, gebelik sırasında düşük dozda aspirin almak ve kan pıhtılaşma problemleri olan bir bebeği doğurmak arasında bir bağlantı bulamadı.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte antipsikotik ilaçlar bebekleri etkiliyor başlıklı makalemizde antipsikotik ilaçlar, bebekler ve gebelik hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
hamilelikte antipsikotik ilaçlar
Hamilelikte antipsikotik ilaçlar bebekleri etkiliyor

Hamilelikte antipsikotik ilaç kullanan kadınların yedi yıllık bir çalışması bebekleri etkileyebileceğini ispatlıyor. PLOS ONE dergisinde yayınlanan gözlemsel çalışma, çoğu hamilenin sağlıklı bebek...

Kapat