Hamilelikte antipsikotik ilaçlar bebekleri etkiliyor

Hamilelikte antipsikotik ilaçlar bebekleri etkiliyor
13 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 380 kez okundu.

Hamilelikte antipsikotik ilaç kullanan kadınların yedi yıllık bir çalışması bebekleri etkileyebileceğini ispatlıyor.

PLOS ONE dergisinde yayınlanan gözlemsel çalışma, çoğu hamilenin sağlıklı bebek doğurmasına rağmen, gebelik sırasında duygudurum düzenleyicilerin veya yüksek dozda antipsikotiklerin kullanılması, doğumdan sonra özel bakım gereksinimini artırdı; bebeklerin% 43’ü a. Özel Bakım Hemşireliği (SCN) veya Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi (NICU), Avustralya’daki ulusal oranın neredeyse üç katı.

Monash Alfred Psikiyatri Araştırma Merkezi (MAPrc) ve Monash Üniversitesi’nden uzmanlar tarafından yapılan ve dünyada ilk kez yoğun bakım ihtiyacı duyulmasının yanı sıra, antipsikotik ilaçların bebekleri başka şekillerde de etkilediğini gösteriyor; % 18’i erken doğmuş,% 37’sinde solunum sıkıntısı ve% 15’inde de yoksunluk belirtileri görülmüştür.

Baş araştırmacı Profesör Jayashri Kulkarni, MAPrc Direktörü, çalışma, antipsikotik ilaçlar gebelik sırasında alındığında net sağlık kurallarına olan gereksinimi vurguladığını söyledi.

“Gebelikte ve bebekleri etkiliyorsa antipsikotik ilaçlarla ilgili çok az araştırma yapıldı. Veri eksikliği klinisyenlerin bebekler için ne kadar emniyet altına alındığına ilişkin kesin bir şey söylemelerini zorlaştırdı “dedi. Prof. Dr. Kulkarni.

“Bu yeni araştırma, çoğu bebeğin sağlıklı olarak doğduğunu doğruluyor ancak çoğu solunum sıkıntısı gibi yenidoğan sorunlarıyla karşılaşıyor” dedi.

MAPrc, üzerinde çizilecek hiçbir veri bulunmamakla birlikte, dünyadaki ilk Antipsikotik İlaçların Gebelikte Ulusal Kayıt Kuruluşu (NRAMP) ‘nı 2005 yılında kurdu. Gebe kalan ve antipsikotik ilaç kullanan kadınlar, her eyalette ve bölgede klinik ağlar vasıtasıyla Avustralya civarında işe alındı. 147 kadının hepsinde gebelik sırasında altı haftada bir görüşme yapıldı ve bebekleri bir yaşına gelene kadar takip edildi.

Antipsikotik ilaçlar şu anda şizofreni, majör depresyon ve bipolar bozukluk gibi bir dizi psikiyatrik bozukluğun tedavisinde kullanılmaktadır. Avustralyalı kadınların yaklaşık% 20’si yaşamlarının herhangi birinde depresyon yaşar, buna karşın erkeklerin oranı% 10’dur. Avustralya’da kadınların% 25’inde doğum sonrası depresyon görülmekte ve% 20’sinde ciddi menapozal depresyon görülmektedir.

Kadınlarda anksiyete bozukluklarının oranı çok daha yüksektir ve şizofreni hastalarının (% 2) ve bipolar bozukluğun (% 3) eşit yüzdeleri vardır.

Kulkarni, yeni antipsikotik ilaçların ortaya çıkışı, iyi kontrol edilen bir psikiyatrik bozukluğu olan birçok kadının bebek sahibi olmayı düşünebildiğini, ancak tedavinin çocuklarına etkisi hakkında daima endişe yarattığını belirtti.

Gebelikte antipsikotik ilaç kullanmanın potansiyel olarak zararlı etkileri, tedavi edilmeyen psikotik hastalığa karşı dengelenmelidir. İyi haber şu ki, belirli konjenital anormalliklerle ve bu ilaçlarla açık bir ilişkinin olmadığını biliyoruz “dedi. Prof. Dr. Kulkarni.

“Ancak klinisyenler solunum sıkıntısı gibi yenidoğan sorunlarına özellikle dikkat etmelidir, bu nedenle bu bebekler için Yenidoğan Yoğun Bakım Üniteleri veya Özel Bakım Fidanlarının bulunması kritik önem taşıyor”

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Bağışıklık Sistemi, Bebeklerde Cinsiyeti Etkiliyor başlıklı makalemizde bağışıklık sistemi, bebek cinsiyeti ve Hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Hamilelikte antipsikotik ilaçlar bebekleri etkiliyor Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Hamileyken ilaç kullanılması tavsiye edilmiyor bebekten dolayı bu konuda mutlaka doktora danisilmalidir..

 2. Sevda Kacamak dedi ki:

  Hamileyken o tur ilaclarin kullanimi bebekler icin zararli doktora danismak gerekir.

 3. Dilek Şimşek dedi ki:

  Maalesf bazen kullanmak zorundayız bu ilaçlari. Ama sevindim kesin bişey olmamakla beraber pek etkisi olmadığı düşünülüyormus. İnsallh hep sağlıklı bebisler dünyaya gelsin

 4. Hülya akçay dedi ki:

  kesinlikle katılıyorum bu tür ilaçların gebelik sürecince alınması bebek açısından çok sakıncalı.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
bebek cinsiyeti
Hamilelikte Bağışıklık Sistemi, Bebeklerde Cinsiyeti Etkiliyor

Kadınlar yıllarca vücutlarının erkek ya da dişi bir bebeklere hamile olup olmadıklarına farklı tepki verdiğini iddia ettiler. Bazı çalışmalar, bazı kadınların sabah...

Kapat