Hamilelikte Anemi

Hamilelikte Anemi
9 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 385 kez okundu.

Hamilelik sırasında, bazı kadınlar anemik hale gelir, bu da vücutlarında çok az kırmızı kan hücresi bulunduğudur. Bu genellikle anne veya bebeğe zarar vermeden yönetilir.

Kırmızı kan hücreleri nedir?

Kırmızı kan hücreleri kanınızdaki hücrelerdir. Ana rolü, kalbinizden vücudunuzun geri kalanına oksijen taşımaktır – beyniniz, kaslarınız, cildiniz, böbrekleriniz ve diğer her şey. Kırmızı kan hücreleri kemik iliğinde üretilir. Hemoglobin olarak bilinen, oksijen taşımak için hayati önem taşıyan bir protein içerirler.

İhtiyacımız olan tüm hemoglobinleri üretmek için yeterli demir , vitamin B12 ve folate ihtiyaç duyuyoruz.

Anemi nedir?

Anemi, kanında yeterince kırmızı kan hücresi olmadığında ortaya çıkan durumdur. Bu, anemi bulunan kişinin beynine, kaslarına ve başka yerlere gidecek çok az oksijene sahip olmasına yol açar.

Hafif anemi olan birisi biraz yorgun hissedecektir.

Ağır anemi olan bir kişi sürekli nefes darlığı hissediyor ve zayıf, baş dönmesi, sinirli hissediyor ve konsantre olmayı zor buluyor. Kalpleri yarışıyor olacak.

Birçok gebe hafif dereceli anemi geliştirecektir.

Neden hamile kadınlar anemik hale geliyor?

Ana sebep, kadının vücudunun büyüyen çocuğa bakmak için gebelik boyunca değişmesidir.

Bir değişiklik, kadın hamile olduklarında daha fazla kan yapmasıdır. Ortalama bir kadının hamile olmadığı zaman yaklaşık beş litre kana sahip olmasına karşın, yakınlarına geldiğinde vücudunda yedi ila sekiz litre kan var demektir.

Ekstra kan hücrelerini hazırlamak, ihtiyaç duyulan ekstra hemoglobin yapmak için bol miktarda demir, vitamin B12 ve folat gerektirir. Maalesef, demir absorbe etmek zordur ve bu da hemoglobinin sertleşmesini sağlar. Pek çok kadın demir takviyesi almadıkça gebelik sırasında anemik hale gelir.

Anemi testleri nelerdir?

Hamileliğiniz hakkında bir doktor veya ebeniz ilk gördüğünüzde genellikle kan sayınıza sahip olursunuz. Bu kan sayımı, yeterli hemoglobin ve yeterli kan hücresi olup olmadığını gösterir. Bu testlerdeki herhangi bir anormallik doktorunuzu aşağıdaki gibi diğer testlere yönlendirir:

 • demir seviyeleri
 • vitamin B12 ve folat seviyeleri
 • talasemi gibi kalıtsal bozukluklar için genetik testler.

Hamile bir kadın anemik ise riskler nelerdir?

Bir kadın hamile iken anemik hale gelirse, onu beklenenden daha fazla yorar.

Anemi şiddetliyse, bebek çevresinde amniotik sıvı miktarı azalabilir. Ayrıca, düşük doğum yapma ihtimali var , bebek çok erken doğum yapıyor veya düşük doğum ağırlığına sahip oluyor. Anemik annelerden doğan bebekler de anemik olabilir.

Eğer bir kadın gebelik boyunca anemikse ve doğum sırasında kan kaybediyorsa doğum sırasında kan nakline ihtiyaç duyulabilir.

Hamilelikte anemi kaçınılmalıdır?

Hamile kalırken anemik olmamayı önlemek için üç iyi yol vardır. Onlar:

 • Hamileliğinizi sağlıklı bir şekilde başlatın
 • hamile iken iyi yiyin
 • takviyeleri al

Sağlıklı gebeliğe başlama

Hamile kalmayı düşünüyorsanız, doktorunuzu görüp bir check-up yaptırmalısınız . Şu anda, anemi ve diğer durumlarla ilgili ve özellikle de folat takviyeleri hakkında tavsiyeler alacaksınız.

 • Kadınların gebe kalmadan önce en az bir ay folik asit takviyesi almaları ve bunu en azından ilk üç ay boyunca devam ettirmeleri önerilir. Bu, anemi önlemeye yardımcı olur ve aynı zamanda spina bifida gibi nöral tüp defektiriskini de azaltır . Standart doz günde 0.5 mg folik asittir, ancak diyabet , epilepsi, aşırı kilolu veya sinirsel tüp defekti olan bir çocuğa sahip olan kadınlar için doz daha yüksek olabilir . Bu, bir doktorla tartışılmalıdır.

Hamile kalırken iyi yemek

Sağlıklı bir diyet yemek, kansızlığa karşı korur. Demir etlerde, demir destekli ekmek ve tahıllarda, yumurta, ıspanakta ve kurutulmuş meyve bulunur. Vitamin B12 et, balık, kabuklu deniz hayvanları, yumurta ve süt ürünlerinde bulunur. Yüksek düzeyde folat yeşil yapraklı sebzelerde, fasulye, müsli, brokoli, sığır eti, Brüksel lahanası ve kuşkonmazda bulunur. Bu gıdalardan zengin bir diyet yemek, anemiyi önlemeye yardımcı olacaktır.

Vejetaryen olan kadınlar hayvansal gıdaları mercimek, bakla, tofu, yumurta ve soya sütü ile değiştirebilir. Bir doktor veya diyetisyenden gelen tavsiyeler önerilir ve vitamin B12 takviyeleri önerilebilir.

Bol narenciye yemek yemek ve çay veya kahve ile yemekten sonra yemekten kaçınarak, yiyeceklerinizdeki demir emilmenize yardımcı olabilir ve anemi önlemeye yardımcı olabilir.

Takviyeler

Tüm kadınlara folat bakımından zengin besinler yemenin yanı sıra folat takviyeleri de almaları önerilir. Birçok kadından demir takviyeleri alması önerilir. Vejetaryenlerden vitamin B12 takviyeleri almaları önerilebilir. Takviye almanız önerilirse, bunları almanın en iyi yolları hakkında doktorunuzla konuşun ve olası yan etkileri nasıl önleyeceğiniz konusunda konuşun.

Bir önceki yazımız olan Özel Sağlık Sigortası Ve Hamilelik başlıklı makalemizde Hamilelik ve özel sağlık sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Hamilelikte Anemi Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Hamileyken bende vardi su an yok

 2. Hülya akçay dedi ki:

  Gebelik düşunen bayan önce kontrolden gecerse bu arada kansizlik varsa cikar tedsvi olur ve gebe kalir. Hamileyken cok zor oluyor

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Hamilelikte dikkat edilmesi gereken bir konu..Makalenizde detaylı bilgi vererek bilgi sahibi olabilmemiz çok güzel..??

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kürtaj

Bir fesih (veya kürtaj), bir bebeğin doğumuyla sonuçlanmaması için gebeliği sona erdirmek için tıbbi süreçtir. Hamileliğiniz kaç haftaya bağlı olduğunuza bağlı...

Kapat