Hamilelikte Alkol Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Hamilelikte Alkol Kullanmanın Zararları Nelerdir?
19 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 339 kez okundu.

Hamilelikte  1 yudum alkol almam hamileliğim için risk oluşturur mu?”

Hamile kadınların merak ettiği en büyük sorulardan biridir ve yanıtların belirsiz olmasına yardımcı değildir. Bazı sağlık mesleği mensupları size içki içmeyi tamamen bırakmayı ve diğerleri hafif içeceğin bebeğinize zarar vermeyeceğini önerebilir.

Hamilelikte alkol sorunu

Şu anda, hamilelik süresince kanıtlanmış güvenli bir alkol tüketimi miktarı yok. Bunun nedeni, plasentanın alkolü tamamen filtrelemediği anlamına gelmektedir, yani bir yüzde hala bebeğe yol açmaktadır.

Alkol, doğmamış bebeklerde sorunlara neden olabilir. Fetal Alkol Spektrum Bozukluğuna (FASD) duyarlı olan bebekler, rahimde alkole maruz kaldıklarında bebeklerde alkol ile ilgili birçok rahatsızlığın geniş bir terimidir:

 • Fetal Alkol Sendromu (FAS)
 • Kısmi Fetal Alkol Sendromu (pFAS)
 • Alkolle İlişkili Neurodevelopmental Disorders (ARND)
 • Alkol Bağımlı Doğum Defectleri (ARBD)

Alkol, doğmamış bebeklerde de dahil olmak üzere çeşitli kusurlara neden olabilir:

 • Düşük IQ
 • Düşük doğum
 • Spontan düşük
 • Dikkat ve öğrenme güçlükleri

Alkol bebeğinize geldiğinde de emilimini durdurur folik asit ve demir içerir, ayrıca kemiklerin ve bebeğinizin kalsiyum düzeylerini düşürür. Folik asit, bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve büyümesi için ihtiyaç duyduğu en önemli besin öğelerinden biridir.

En güvenli seçenek

Hamileyken veya hamile kalmayı planladığınızda en güvenli seçenek, hiç alkol tüketmemektir.

Sabah hastalığı sizi neredeyse her şeye kapattığında, alkol önleme, ilk üç aylık dönemde kolay görünebilir. Bununla birlikte, ikinci trimesterinize girerken kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve sinsice bir içki içmek isteyeceksinizdir.

İlk üç aylık döneminizden sonra içki içerseniz kendinizi cezalandırmayın ya da fazla endişelenmeyin. Tekrar yapmamaya ve gebeliğinizin geri kalanı için alkolden kaçınmaya çalışın.

Sahip olmadığınız her içki, doğmamış bebeğiniz için iyidir.

Bir bardak alkolü taze limon veya kireç ve nane yapraklarıyla bir bardak su ile değiştirmeyi deneyin. Ayrıca, Cuma akşamı içkinizi başka bir stres giderici etkinlikle değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Güzel bir sıcak banyo, spa tedavisi veya doğada uzun bir yürüyüş, hepsi iyi fikirlerdir.

Eşinizin hamilelik boyunca sizi desteklemeyi düşünüp gözlemlemeyeceğini görmek iyi bir fikir olabilir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir? başlıklı makalemizde garanın zararları, Hamilelik ve hamilelikte sigaranın bebeğe zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Hamilelikte Alkol Kullanmanın Zararları Nelerdir? Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Sigara ve alkol zararli

 2. Hülya akçay dedi ki:

  Bu kadar zarari olan maddelerden uzak duramiyorsa anne adayi gebelik düşünmesin bence. Cok fazla zarari var.

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Alkol ve sigaranın bebeğe zararı olduğunu bilmeyen yoktur…Eger anne adayı ise bu konuya cok önem vermesi lazım kendini düşünmuyorsa bebeğini düşünmesi gerek

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir?

Hamileyken bırakmanız gereken bir çok alışkanlık ve bağımlılık vardır. Bu bağımlık arasında sigaranın gerçekten listenizin en başında olması gerekir. Maalesef, vazgeçmenin en...

Kapat