Hamilelik Sırasında Kanamanın Nedenleri

Hamilelik Sırasında Kanamanın Nedenleri
25 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 236 kez okundu.

Hamilelik sırasında kanama meydana gelmesi korkutucu olabilir. Bununla birlikte, kan kaybı daima düşük yapmaktan kaynaklanmadığı anlamına gelmez. Hamilelik sırasında, özellikle ilk üç ayda kanama, düşünebileceğinizden daha yaygın.

Bir çalışmaya göre, katılımcıların yaklaşık% 25’i gebelik sırasında kanama bildirdi ve kadınların% 8’i ağır kanama bildirdi. Çoğu vakalar beşinci ve sekizinci haftalar arasında gerçekleşti ve çoğu durumda üç günden uzun sürmedi.

Kanama geçiren kadınların% 12’sinde düşük,% 13’ünde kanaması olmayan kadınlar vardır. Çoğu kadın bir kanama sıklığı yaşar, ancak az sayıda kadın gebelik boyunca kan kaybeder. Lekeleme, çizgi çizme veya dönem benzeri kan kaybı şeklinde olabilir.

Gebelikte Kanama

İşte gebelik sırasında kanama hakkında bilmeniz gereken her şey var.

Doktorumun veya Ebenin Herhangi Kan Kaybı İle İlgili Olarak Söylemem Gerekiyor mu? Evet. Hamilelik sırasında ortaya çıkan kanamalar doktorunuza veya ebenize bildirilmelidir.

24 haftalık gebeliğin öncesinde vajinadan herhangi bir kan akışı, tehdit altındaki düşük veya tehdit kürtajı olarak adlandırılır . 24 hafta sonra ante-partum hemoraji olarak adlandırılır.

Rhesus negatif kan grubunuz varsa (örneğin O-, A-) herhangi bir kanamanın 72 saat içinde özellikle bir doktor veya ebe görmeniz gerekir. Bunun nedeni, bebeğinizin kanı ile kendinizinkini karıştırıp karıştırmadığınızı kontrol etmektir. Kan karışık olursa, vücudun pozitif kanlara karşı antikor üretmesine neden olabilir.

Olumlu bir kan grubu, negatif bir kan grubundan daha baskındır. Büyük olasılıkla bebeğiniz pozitif bir kan grubuna sahip olacak, ancak doğumdan önce bunu bilmeyeceksiniz. Kan emiliminin ilk hamileliğiniz üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Ancak daha sonraki gebeliklerde, pozitif kanlı başka bir bebeğiniz varsa, antikorlarınız yabancı madde olduğunu düşündüğü yere saldıracaktır.

Aşağıda, gebelik sırasında kanamanın daha yaygın nedenlerinden bazılarının bir açıklaması bulunmaktadır.

İmplantasyon Kanama veya Şeritlenme

Döllenmiş bir yumurta uterin astarına bağlandığında hafif lekelenme veya çizgi oluşturmaya (kan çizgileri) neden olabilir. Genellikle yalnızca bir veya iki gün sürer ve implantasyon zamanında veya vaktinizin gelmesi durumunda ortaya çıkar.

Bazı kadınlar, yanlışlıkla yalnızca hafif bir dönem geçirdiğini düşünüyorlar ve hamile olduklarının farkında değiller.

Büyüyen Kanama Bazı kadınlar, bir dönemin normalde gerçekleşeceği zamanlarda, “patlak kanaması” olarak bilinen olayı yaşarlar. Bu nedenle, gebeliğin yaklaşık 4, 8 ve 12. haftalarda kanaması gözükecektir. Genellikle döneminizin yakınında olması, yani sırt ağrısı, kramp, pelviste ağır bir his oluşması, şişkinlik hissi ve ‘kapalı’ hissi eşlik eder.

Elbette, aslında hamile olduğunuz için döneminiz gelmiyor (kendiniz de hissedeceksiniz). Hamilelik döneminde, hormonlar döneminizin oluşmasını engeller. Bazen, eğer hormon seviyeleri henüz döneminizi durduracak kadar yüksek değilse sonuç kanama olur. Yaklaşık üç ay sürebilir; Bu süre sonra plasenta yumurtalıklardan hormon üretimine geçmeye başlar.

Bazı kadınlar gebelik boyunca kanama geçirirler ve bakım verenlerinin yakın izleminde sağlıklı bebekleri olur.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte En İyi Kahvaltı Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde hamilelikte sabah kahvaltısı ve hamilelikte sabah kahvaltısı nasıl olmalıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte En İyi Kahvaltı Nasıl Olmalıdır?

Kahvaltı yemek yiyenlerin kilolu olması daha az olası olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca, daha dengeli beslenme eğilimi gösterirler, kilo verme (kilolu olursa)...

Kapat