Hamilelik (Gebelik) Pelvik Ağrılar

Hamilelik (Gebelik) Pelvik Ağrılar
3 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 510 kez okundu.

Hamilelik sırasında pelvik ağrıların nedenlerini ve semptomlarını öğrenin ve hissettiğiniz şeyin normal olup olmadığını veya doktorunuzun derhal dikkat etmesini isteyip istemediğinizi öğrenin.

Hamilelikte pelvik ağrı veya rahatsızlık yaygındır. Sonuçta, bağlar geriliyor, hormon seviyeleri değişiyor ve büyüyen rahminiz için yer açmak için organlar dolaşıyor. Ancak bazen acı, daha ciddi bir şeylerin yanlış olduğunu gösteren kırmızı bir bayraktır.

Gevşek pelvik eklemlerden büyüyen bebeğinizin ağırlığına baskıya kadar, gebelik sırasında benign pelvik ağrıların ortak suçluları. Karşılaştığınız ağrı kaybolmazsa ya da kanama, alışılmadık bir deşarj ya da kuvvetli kramp gibi belirtiler varsa, objynini arayın.

Konaklama ağrısı
Gebeliğin 8 ila 12 haftasından itibaren döneminizdeki gibi hissedilen kramp benzeri bir ağrı hissedebilirsiniz. Kanama olmadığı sürece, muhtemelen sadece rahmin patlak verir. Greenspan, sonraki gebeliklerden daha ilk hamilelikte bunu hissetmenin daha az olası olduğunu söylüyor.

Yumurtalık kistleri Yumurtalıkların
yumurta yapma ya da bırakma biçimindeki değişikliklerden dolayı oluşan işlevsel yumurtalık kistleri çok yaygın, kanserli değildir ve genellikle zararsızdır. Gebelik sırasında büyürler ve büyüyen rahmin yumurtalıklarınıza baskı yapması kalıcı ağrıya neden olabilir. Kist patlarsa, ağrı aniden daha da kötüleşebilir. Yumurtalık kistleri öyküsü olup olmadığını veya gebelik süresince bunları geliştirdiğini düşünüyorsanız objyn’e söyleyin. Kistlerin fazla büyümediğinden emin olmak için ultrason da yapabilir.

 Nadiren de olsa, bir kist bükülebilir (torsiyon denir) – genellikle bir otobüsü yakalamak veya ilişki kurmak gibi koşmak gibi ani veya titiz aktivitelerden sonra ortaya çıkan ciddi bir durum. Greenspan “Burulma geçiren bir hasta genellikle düşüncesizdir” dedi. “Ağrı çok keskin, şiddetli ve sürekli, bulantı, kusma ve terleme olabilir.”

Yuvarlak bağ ağrısı
İkinci trimesterinizi başlattıkça, uterusun üstünden kasık şeridine kadar uzanan bağ gibi yanınızda ağrı hissetmeye başlayabilirsiniz. San Diego’daki bir doğum uzmanı olan Suzanne Merrill-Nach, “Kadınlar yürürken ya da bir sandalyeden kalkarken bunu hissetmeye eğilimlidir” diyor. “Rahman yatıyor ve bağları çekiyor.” Seni rahatsız eden tarafa uzanarak ağrının kaybolması sağlanır – ve yaklaşık 24 hafta boyunca kaybolur.

Bebeğinizin ağırlığından gelen basınç
Üçüncü üç ayda bir olduğunuzda, hızla büyüyen fetüsünüzün ağırlığı, vajinanızdan bacaklarınıza geçen sinirlerin üzerine bastığı için, pelvik bölgenizde baskı görmeye başlayabilirsiniz. Merrill-Nach, “Bu ağrı tipik olarak, bir arabada yürürken veya binerken olduğu gibi hareketle oluşur, çünkü bebek sıçrar” dedi. Rahatsızlığı gidermek için bir yana yatın ve dinlenin.

Braxton Hicks kasılmaları 
Gelen ve çıkan pelvisteki basınç veya sıkma kasılmaları olabilir, ancak sporadik ve genelde ağrılı değillerse, gerçek emek kasılmaları yerine Braxton Hicks olarak adlandırılan pratik kasılmalardır. Bu “uygulama” kasılmaları yaklaşık 20 hafta içinde ortaya çıkma eğilimindedir ve dehidratasyon ile tetiklenebilir, bu yüzden bol miktarda su içmeyi unutmayın. (Yatarsanız ve karnınızı hissederseniz bunun bir daralma olduğunu bilirsiniz, rahmin zorlaşır ve rahatlar.) Kendi kendine yok olmalı, ancak iki saat boyunca bir saatte dört kasılma varsa, doktor. “37 haftadan önce preterm doğumdan bahsedecek olursak, boşalmış bir mesane bile yatmış olsa bile iki saatte bir devam eden her 15 dakikada bir kasılmaları arıyoruz”

Rahat pelvik eklemler
Gebeliğinizin sonuna doğru, ligamanların doğum için gerginleşmesine yardımcı olan hormona relaksin artışı yaşarsınız. Relaxin de pelvik ekleminizi gevşetebilir ve hatta biraz ayrılmasına neden olabilir. Kasık kemanızın yakınında ağrı hissetmek çok yaygındır ve bacaklarınız kararsız gibi hissedebilirsiniz. Bazı kadınlar bölgenin stabilize edilmesine yardımcı olan pelvik destek kemerlerini kullanmak ister.

Kabızlık
Kabızlık, hamilelikte sık görülen bir şikayet, bazı pelvik ağrılara veya rahatsızlığa neden olabilir. (Hormonlar sindirim sistemini yavaşlatır, çünkü ob-gyn’in tavsiye edebileceği demir takviyeleri gibi). Bol su içirin ve çiğ meyve ve sebzeler gibi lif bakımından zengin gıdaları tüketin. Greenspan, bunun yardımı olmazsa, bir dışkı yumuşatıcısı ya da bir gliserin süpozituvarını deneyebilirseniz objyn’e sorun.

Üriner Enfeksiyon Enfeksiyonu (İYE)
Dimes Mart ayına göre, hamilelik döneminde, beklenen annelerin yüzde 10’una kadar bir noktada bir noktada bir İYE alınır. Tipik belirtiler arasında idrara çıkma ani bir dürtü, idrara çıkma ile ağrı ya da yanma ve kanlı idrara çıkma sayılabilir; ancak İYE olan bazı hastalar da karın ağrısına maruz kalırlar. Dr. Chambliss. “Gebelikte İYE’lerle ilgili endişeler, böbreklerinizde preterm doğum riskinizi artıracak bir enfeksiyona ilerleyebilmenizdir” diye ekliyor. Objenizin üriner üremeye neden olabilecek bakteri bulgularını kontrol etmek için her ziyaretinizde idrarınızı test etmesinin bir nedeni de budur. İyi haber; bir İYE’nin erken yakalanması durumunda, antibiyotik tedavisi kolay olmalı.

Hamilelik sırasında pelvik ağrı ciddi olabilir mi?

Bazı kadınlar gebelik sırasında farklı ağrı türlerine yol açan ciddi komplikasyonlar gelişir. Ateş ve kanama gibi belirli semptomlarla birleşen pelvik ağrılarınız varsa, derhal doktorunuzu arayın. İşte gebelik sırasında pelvik ağrının daha ciddi nedenleri.


Düşükler İlk üç ayda kadınlar karın ağrısına maruz kaldıklarında “düşükten endişelenmelisiniz,” diyor Dr. Duff, talihsiz gerçek şu ki gebeliklerin yüzde 15 ila 20’si düşük yapmakla sonuçlanıyor. Düşük yapma belirtileri kanamayı ve krampı ritmik veya menstruel kramplara benzeyebilir.

Dış gebelik
Dimes Mart ayına göre, yumurta uterusdan başka bir yere, en sık fallop tüpüne yerleştirilen ektopik veya tubal gebelikler, 50 gebelikte 1’inde görülür. Muhtemel olmayan bir durumda, ektopik hamileliğiniz varsa, boru şiştiğiniz için 6. ve 10. gebelik haftalarınızda yoğun ağrı ve kanamalar olabilir. Ektopik gebelik riski yüksek olan kadınlar arasında geçmişte ektopik hamilelik yaşanmış veya pelvik, abdominal, fallop tüpü ameliyatı geçirenler ve endometriozis, tubal ligasyon, yerinde intrauterin cihaz (RİA) geçirmiş olanlar bulunur Konsept sırasında veya pelvik bir enfeksiyon. Anormal şekilde şekillendirilmiş rahim ve suni üreme tekniklerinin kullanımı da riski artırıyor gibi görünmektedir.

Ektopik gebelikler devam edemez ve acil tedavi uygulanmasını gerektirmez. Pozitif bir gebelik testiniz olmasına rağmen, gebeliğiniz tıbbi bir muayene ile teyit edilmediğinde ve karın ağrısı yaşarsanız, St Joseph’s doğum hekimi Linda Chambliss, MD, baş doktoru Ob-gyn tarafından derhal değerlendirilmelidir. Phoenix Hastanesi ve Tıp Merkezi. Objyn veya ebe, yumurtanın uterusa implante edilip edilmediğini doğrulamak için bir ultrason yapabilir.

Erken doğum
Eğer kalıcı bir sırt ağrısı ve pelvik baskı geliyor ve gidiyorsa, emekte olabilirsiniz. Merrill-Nach “Benim kuralım, bir saatte dört veya daha fazla kasılma varsa ve iki saat boyunca devam ediyorsa, idrar yapmadan ve yatırdıktan sonra da kontrol edilmek için girmelisin” diyor. Bu belirtiler 37 haftadan önce görülürse preterm doğum olarak kabul edilir.

Preeclamspia
Preeklampsia Foundation of America’ya göre preeklampsi ve diğer hipertansif hastalıklar tüm hamile kadınların yüzde 5 ila 8’inde görülür. Preeklampsi, gebeliğin 20. haftasından sonra her zaman gelişebilir; bu da doktorunuzun her randevudaki tansiyonunuzu kontrol etmesinin bir nedeni olup, idrarda yüksek tansiyon ve protein ile karakterizedir. Yüksek tansiyon fetusa oksijen ve besin sağlayan rahimdeki damarları sıkıştırdığından bebeğin büyümesi yavaşlayabilir. Preeklampsi, doğumdan önce plasentanın uterus duvarından ayrıldığı plasental ani kalma riskini de arttırır. Preeklampsi şiddetli olduğunda, karın sağ üst kısmında ağrı eşliğinde bulantı, baş ağrısı, şişme ve yanıp sönen ışıklar gibi görme bozuklukları eşlik edebilir.

Plasental yineleme
Plasenta bebeğiniz için oksijen ve besin kaynağıdır. Genellikle uterus duvarında yüksek implantlar ve bebeğiniz doğuncaya kadar ayrışmaz. Nadir durumlarda (her 200 doğumdan 1’inde), plasenta uterus duvarından ayrılabilir, bu üçüncü trimesterde en yaygın olan tehlikeli bir komplikasyondur. Duff, plasental yinelemenin ağrısını “şiddetli, sürekli, kademeli olarak alt karın ağrısını kötüleştiriyor” olarak tanımlıyor. Uğrunuz kaya gibi sertleşebilir (karın üzerine basarsanız tıkanmaz) ve pıhtısı olmayan koyu kırmızı kan da bulaştırabilir. Bazı durumlarda, plasenta ayrılırken bir kadın emek verebilir; bu durumda objyn genellikle bebeği acil sezaryenle doğurur. Eğer koparma hafifse, Bir doktor hamileliğin devam etmesine izin verebilir veya doğum eylemi başlatabilir ve vajinal doğum yapabilir. Bu duruma yakalanma riski altındaki kadınlar arasında plasental ani ölüm öyküsü olan veya yüksek tansiyonu olan, preeklampsi ve abdominal travma geçirenler

Uterin fibroid
Uterin myomlar rahim dışı kanserli büyümelerdir. Doğum öncesi yıllarda en yaygın olanıdır ve gebelik fibroidleri büyütebilir; onlar zarar görmüş olabilir ya da olmayabilir. Greenspan, “Bir fibroid hızla büyüdüğünde kan dolaşımının artmasına ve dejenerasyona uğrayarak ağrıya neden olabilir” diyor. “Çoğu zaman, sadece gebelikte gözlemliyoruz, ancak bir süre arada bir gebeliğin devam etmesine izin vermek için cerrahi olarak eksize edilmeleri gerekiyor.”

Uterus rüptürü Nadirdir
Ancak özellikle önceki sezaryen veya diğer abdominal ameliyatlardan iziniz varsa uterusun gözyaşı açması ümkündür. Greenspan, gerçekleşirse “orta çizgide ani şiddetli yırtılma ağrısı var, önceki skarın bulunduğu yerde” ve anne ve çocuk için felaket ve ölümcül olabilir gibi görünüyor. Doğum dışına çıkan rüptürler genellikle karın için bir tür travmayı takip eder. Greenspan “Uterusun rüptürünü önlemenin hiçbir yolu yok” dedi. “Ancak, hastanın rüptür için bir risk faktörü varsa, o zaman onun sağlayıcı tarafından yakından takip edilmeli ve belirtiler ciddiye alınmalı, özellikle ağrı hamilelikte ilerledikçe kötüleşiyor ise.”

Yumurtalık torsiyonu
Başka muhtemel fakat ciddi bir ağrı nedeni: Yumurtalıkları bükülmüş hale gelebilir. Bu herhangi bir noktada olabilir, ancak gebeliğin erken evreleri sırasında ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir. Greenspan, “Yumurta bir hamak veya iğ gibi, bu yüzden kendiliğinden dönüp kendi kan akışını kesebilir” diyor. Yumurtlama burulması için bir risk faktörü, yumurtalık büyümesine neden olabileceği için, ovulasyonu indüklemektir. Belirtiler alt karın ağrısı, mide bulantısı ve ateş içerir.

Apandisit
Hamiliyseniz bile apendiksin iltihabı yaşayabilirsiniz. Genellikle karnınızın sağ alt kısmında ağrı hissedersiniz. Merrill-Nach, “Apandisit gebelik sırasında gizli olabilir, çünkü daha fazla ilerledikçe, apandiks karında daha yukarı doğru itilir,” diyor Dr. Merrill-Nach. Apandisit, patlama riskinden kaçınmak için apandisitin çıkarılması için acil ameliyatı gerektirir.

Böbrek taşları
Şiddetli mumlar hissediyorsanız ve yanınızda ilerleyen ağrı kesici iseniz, bir böbrek taşınız olabilir. Merrill-Nach, “Genellikle kadınları daha rahat hale getirir ve taşın geçmesini bekleriz” diyor. Böbrek taşlarınız olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuzla konuşun.

Ağrılı belirtilerin kendim rahatabilmesi için ne yapabilirim?

Değirmen pelvik rahatsızlığının çalışması için şu ipuçlarını deneyin.

 • Sıcak, asla sıcak bir banyo alın ya da duşta durun ve suyun arkasından vurun.
 • Pelvis üzerinde uterusun bastırılmasını önleyen pelvik destek giysisi deneyin.
 • Kemer desteğine sahip düşük topuklu ayakkabılar giyin.
 • Hızlı hareketlerden ve beldeki keskin dönüşlerden kaçının.
 • Doğum öncesi masaj yapın.
 • Düzenli egzersiz yapın – ilk etapta ağrıyı önlemeye yardımcı olabilir.

Objynimi ne zaman aramam gerekiyor?

Bir şeylerin doğru olmadığını düşünüyorsanız doktorunuzu aramaktan çekinmeyin. Greenspan, “Herhangi bir endişeyle hasta çağrısı yapmayı tercih ederim, çünkü aramamasını ve daha sonradan önemli bir şey olduğunu bulmamı istemem” dedi. Şu belirtilerden herhangi birisine sahipseniz hemen arayın:

 • Yürümeyeceğiniz veya konuşamadığınız pelvik ağrı
 • Herhangi bir kanama
 • Ateş ve / veya titreme
 • Şiddetli başağrısı
 • Baş dönmesi
 • Yüz, eller ve / veya ayaklarda aniden şişme
 • Sürekli mide bulantısı ve / veya kusma
 • Bir saat içinde 10’dan az fetal tekme, 28 hafta ila doğuma kadar
 • İki saat boyunca bir saat içinde dörtten fazla kasılma
 • Sulu, yeşilimsi veya kanlı akıntı

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Döneminde Hangi İlaçlar Güvenli? başlıklı makalemizde hamilelikte ilaç kullanımı güvenlimi ve hangi ilaçlar kullanılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Hamilelik (Gebelik) Pelvik Ağrılar Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. hülya akçay dedi ki:

  bu ağrıların bebeğin büyümesine yada kalsiyum ve magnesyum eksikliğine bağlı olduğunu sanıyordum ne kadar cok sebepten dolayı olabiliyormuş.

 2. Sevda Kacamak dedi ki:

  Ben ole bir sorun yasamadim

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Anne adayları için açıklayıcı bir makale olmuş Emeğinize sağlık????

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelik Döneminde Hangi İlaçlar Güvenli?

Çoğu ilaçları hamilelik süresince kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. İşte o gebelik ağrılarını hafifletmek için bazı sağlıklı alternatifler...

Kapat