Hamilelik Döneminde Şişkinlik Ve Gaz Sancısının Nedenleri

Hamilelik Döneminde Şişkinlik Ve Gaz Sancısının Nedenleri
3 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 311 kez okundu.

Erken gebelik belirtilerinin tümünde şişkinlik çok garip olabilir.

Bu semptomlar genellikle erken gebelik sırasında progesteron ve diğer hormon düzeylerinde artışa bağlıdır.

Progesteron, sağlıklı bir gebeliğin devamı için hayati önem taşırken, sindirim problemlerine de neden olabilir. Progesteron sindirim sistemindeki doku da dahil olmak üzere vücudunuzdaki düz kas dokusunu rahatlatır. Bu sindirimi yavaşlatır ve tükettiğiniz besinlerin kan dolaşımınıza girmesi ve bebeğinize ulaşması için bol miktarda zaman olmasını sağlar.

Ne yazık ki, yavaş sindirim genellikle daha büyük çok yemek yedikten sonra bağırsakta daha fazla hava ve rahatsızlık ile sonuçlanır. Sindirimi zor baharatlı gıdalardan uzak durmak gerekir.

Erken gebelikte şişkinlik sebepleri

Hava birkaç nedenden dolayı vücudunuzda birikebilir.

Erken gebelikte yüksek progesteron düzeylerine ek olarak, yutma, mide bulantısı, intoleranslar ve bazı gıdalar gibi basit şeyler hava ve şişkinliğe neden olabilir.

Hava çok çabuk yemeye yutarsanız, hava sindirim sisteminize yakalanabilir, böylece yanmaya başlarsınız. Benzer şekilde, bağırsaklarınızdaki bakteri gıdaları parçaladığında, vücudunuz bir ucunda ya da diğer ucundan salınması gereken bir gaz üretir.

Bazı hamile kadınlar ayrıca hoşgörüsüz veya hassas oldukları belli gıdaları yemesinden çok fazla hava alabilirler. Örneğin, laktozunuza tolere edici değilseniz ve süt içiyorsanız veya diğer süt gıdaları yerseniz, çok şişmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, vücudunuzun süt ürünlerinde laktozu (şeker) parçalamak için doğal olarak yeterli miktarda laktaz üretmediğidir.

Bazı gıdalar birçok insanın sindirebilmesi zordur. Bu gıdaları yedikten sonra, vücudu sindirim yoluyla yüksek düzeyde gaz üretebilir. Bu gıdalar şunları içerir:

 • Enginar
 • Brokoli
 • Lahana
 • Karnıbahar
 • Baklagiller ve fasulye
 • Soğanlar
 • Buğday ve yulaf kepeği

Hamileliğin erken dönemlerinde şişkinliği giderme

Şişkinlikten kaçınmanın bir yolu, yediğinizi izlemektir.

Belli bir yiyecek veya yiyecek grubunu yedikten sonra aşırı hava oluştuğunu fark ederseniz, yediğiniz miktarı azaltın. Bununla birlikte, sebzelerinizi diyetinizden tamamen kesmeyin. Sebzeler, sağlıklı bir gebelik diyetini korumanın çok önemli bir parçasıdır.

Aşağıdaki talimatları izleyerek şişkinlik yaşınızı hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz:

 • Daha hafif yemekleri daha sık yiyin. Daha hafif yemekler, bir seferde midenizden çıkan yiyecek miktarını düşürür. Bu, sindirim sisteminizin aşırı yüklenmesini önlemeye yardımcı olur ve ürettiğiniz gaz miktarını en aza indirmeye yardımcı olabilir.
 • Yemek yiyip çiğnemek için zaman ayırın . Yemeğinizi yutmaktan kaçının ve dikkatle çiğnemeyi unutmayın. Bu, yutkunan havanın miktarını azaltarak vücudunuz için sindirimi kolaylaştıracaktır. Bu, daha az gaz üretmeye yardımcı olacaktır.
 • Harekete geç. Hamilelik sırasında egzersiz, sindirim sistemine enerji vermek ve sindirmek için mükemmel bir yoldur. Etkili bir sindirim sistemi daha az gaz üretir.
 • Fasulye ve baklagiller alımı azaltın. Fasulye ve bakliyat, protein ve diğer besin maddelerinin mükemmel bir kaynağıdır, ancak aşırı dozda tüketmemeye çalışın. Vücudunuzun sindirimi makul derecede zordur ve karnında biriken gaza neden olabilir.
 • Sakız çiğnemek. Bu çiğneme ile aynı zamanda yutma havasından kaynaklı rahatsızlıklara yol açar.

Şişirmenize ek olarak şiddetli ağrı ya da kramp yaşıyorsanız, sağlık uzmanınıza söyleyin. Sebep olan daha ciddi bir komplikasyonu ortadan kaldırmak önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Gebelik Rahatsızlığı Ve Sancıların Artması başlıklı makalemizde gebelik ağrıları, gebelik samcıları ve hamilelik ağrıları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Hamilelik Döneminde Şişkinlik Ve Gaz Sancısının Nedenleri Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. hülya akçay dedi ki:

  Haliyle olacak o kadar sorun ama yazdıklarınızda belirittiğiniz gibi yiyecek ve içicek , biraz hareket üstesinde gelinemeyecek bir durum değil

 2. Sevda Kacamak dedi ki:

  Bende ara ara oluyodu hamileyken sonra geciyodu

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Anne adayları icin çok güzel bir makale olmuş okuyup bilgi sahibi olmak çok güzel ???

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeğiniz Çok mu Ağlıyor? O Zaman Dikkat

Kolik, başka türlü sağlıklı ve iyi beslenmiş gibi görünen bir bebekte aşırı, sık sık ağlamanın tıbbi terimidir. Kolik çok yaygındır ve...

Kapat