Hamilelik Döneminde Bağışıklık Sisteminin Azalması

Hamilelik Döneminde Bağışıklık Sisteminin Azalması
20 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 271 kez okundu.

Hamilelik döneminde, bağışıklık sistemi normalden zayıf olur. Bu, size ve gelişim gösteren bebeğinize zararlı olabilecek bazı enfeksiyonlara ve hastalıklara daha yatkın olduğunuz anlamına gelir.

Bazı basit önlemlerin ardından, sizin ve bebeğinizin bu sağlık sorunlarını geliştirme riskini en aza indirebilirsiniz.

Bağışıklık, kendinizi ve bebeğinizi belirli enfeksiyonlardan korumanın basit ve etkili bir yoludur. Hamile kalmadan önce, sizin veya doğmamış bebeğinizin hastalığına neden olabilecek hastalıklara karşı korunmanız gerektiğini kontrol edin.

Hamileler, tetanoz ve çocuk felci gibi rutin aşıların yanı sıra, kızamık, kabakulak, kızamıkçık, suçiçeği, boğmaca ve influenza karşı da bağışıklık sahibi olmalıdırlar.

Tüm kadınların hamilelik öncesi aşı yaptırmaları teşvik edilir, çünkü bu aşıların hepsi hamilelik sırasında önerilmemektedir.

Ancak, bu aşıları hamilelik öncesi alamadıysanız, bebeğiniz doğduktan sonra mümkün olan en kısa sürede almanızı öneririz. Bütün aşı emziren annelere yapılabilir ve bağışıklık olması bu hastalıkların bebeğinize geçme olasılığını azaltır.

Hamilelik öncesi aşılar

Kızamık, kabakulak ve kızamık

Rubella enfeksiyonu, gebelik sırasında ciddi doğum kusurlarına neden olabilir. 1966’dan sonra doğduysanız, tam koruma sağlamak için bir rapel aşıya ihtiyacınız olabilir. Bu, doktorunuza danışarak yapılmalıdır. Hamile kalmaya çalışmadan önce bu aşı aldıktan sonra dört hafta beklemeniz önerilir.

Su çiçeği (varicella)

Hamilelik sırasında su çiçeği enfeksiyonu sizde ve doğmamış bebeğinizde ağır hastalığa neden olabilir. Basit bir kan testi, bu enfeksiyona karşı bağışık olup olmadığınızı belirleyebilir. Korunmuyorsanız, tam bağışıklık için iki doz aşı almayla ilgili olarak doktorunuzla konuşun. Hamile kalmaya çalışmadan önce bu aşı aldıktan sonra dört hafta beklemeniz önerilir.

Pnömokok

Pnömokok hastalığının neden olduğu ciddi hastalıklara karşı korunma, sigara içenler ve kronik kalp, akciğer veya böbrek hastalığı veya diyabetli kişiler için önerilir.

Seyahat Aşıları

Gebelik sırasında diğer ülkelere seyahat etmeleri gereken aşılar her zaman tavsiye edilmez. Seyahat ve gebelik hakkında daha fazla bilgi edinin .

Gebelikte güvenli aşılar

Boğmaca (boğmaca)

Boğmaca , altı aydan daha küçük bebeklerde ciddi hastalıklara hatta ölüme neden olabilir. Artık tüm hamile kadınların üçüncü trimesterlerinde (ideal olarak 28 haftada ) boğmaca (boğmaca) aşılaması yapılması önerilir . Annenin kan dolaşımından geçen antikorların bir kombinasyonu ve annenin hastalığa yakalanma riskinin azalması, bunu aşı uygulamak için ideal bir zaman yapar. Çoğu devlet şimdi boğmaca aşılarını ücretsiz olarak sunuyor. Bir randevu almak için doktorunuzla veya doğum öncesi bakım sağlayıcınızla konuşın.

Grip (influenza)

Grip ciddi hastalıklara neden olabilir ve gebe kalma özellikle grip H1N1 virüsü ile ilgili grip komplikasyonları riskini arttırır. Bu nedenle, grip aşısı önerilir ve tüm hamile kadınlar için finanse edilir.

İnfluenza aşı güvenlidir ve gebelik öncesi, sırasında veya sonrasında uygulanabilir. Her yıl aşı yaptırmanız sizi yeni virüslere karşı korur ve gripi  bebeğinize yayma riskini azaltır. Hamileliğiniz sırasında grip aşısı edinmek, doğumdan sonraki ilk 6 ayda yeni doğan bebeğinize devamlı koruma sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Reishi mantarı Kullanımının Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Hamilelik ve reishi mantarı kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Hamilelik Döneminde Bağışıklık Sisteminin Azalması Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. hülya akçay dedi ki:

    bu bilgileri bilmek gerek. bilmiyorsak bile gebelik oluşumundan itibaren eve ve dr kontrolünde olmak ve aşılarımızı takip etmek ve sağlıklı gebelik 🙂

  2. Sevda Kacamak dedi ki:

    Bagisiklik sistemi sorunu yasadim ve gecti

  3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

    Makalenizde faydalı bilgiler verdiginiz için teşekkürler

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte Reishi mantarı Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Hamilelik sırasında takviye alırken, takviyenin siz ve bebeğiniz üzerinde istenmeyen yan etkiler üretmediğinden emin olmak çok önemlidir. Ganoderma, sağlıklı bir bebeğin...

Kapat