Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri
10 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 731 kez okundu.

Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, gebe olduğunuza işaret eden insan koryonik gonadotropin (hCG) seviyelerini kontrol etmek için tezgahtan satın alınabilen evde hamilelik testleri vardır. Doktorunuzu hamile olup olmadığınızı teyit etmek, son tarihinizi ve yediğiniz gıdaları öğrenmek için her zaman önemlidir.

Düzenli aylık adet döngüsüne sahip kadınlar için, en erken ve en güvenilir gebelik belirtisi kaçırılmış bir dönemdir. Bazen hamile olan kadınların çok hafif bir periyotları vardır.

Diğer erken gebelik belirtileri ve belirtileri aşağıda listelenmiştir. Her kadın farklıdır ve tüm kadınlar tüm bu belirtileri fark etmez.

Kendini Hasta ve Kusacakmış Gibi Hissetmek

Hasta ve mide bulandırıcı olabilir ve kusarsınız. Bu sabah yorgunluğu olarak bilinir  , ancak günün veya gecenin herhangi bir saatinde olabilir. Sürekli hasta olursanız ve bir şey yapamadığınızı düşündüğünüz anda, doktorunuza danışın.

Kendinizi Çok Yorgun Hissetmeniz

Özellikle ilk 12 hafta boyunca gebelik sırasında yorgun, hatta bitkin hissetmek yaygındır. Bu zamanda vücudunuzda meydana gelen hormonal değişiklikler sizi yorgun, mide bulandırıcı, duygusal ve üzgün hissettiriyor.

Göğüslerdeki Değişiklikler

Göğüsleriniz tıpkı döneminizden önce yapabildikleri gibi büyür ve ihale hissediyor olabilir. Ayrıca sızlarlar. Damarlar daha görünür olabilir ve meme uçları kararabilir ve öne çıkabilir.

Sık Sık İdrara Çıkma

Geceleri de dahil olmak üzere, idrarınızı her zamankinden daha sık geçirme ihtiyacını hissedebilirsiniz.

Fark edebileceğiniz diğer gebelik bulguları:

 • Kabızlık
 • Herhangi bir ağrı ya da tahriş olmadan artmış vajinal akıntı
 • Birçok kadın metalik olarak tarif ettiği ağzınızda garip bir tat
 •  Farklı şekillerde yemek ve sebze yeme ihtiyacı
 • Çay, kahve veya yağlı yiyecek gibi daha önce keyif aldığınız belirli yiyecek veya içeceklere olan ilgisini kaybetmek
 • Her zamankinden daha hassas bir koklama hissi, örneğin yiyecek veya yemek kokusu.

Hamile kalacağınızı düşündüğünüz anda, olup olmadığını öğrenmek için kontrol etmelisiniz. Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin birkaç yolu vardır:

 • kan testi yapabilirsin
 • idrarınızı evde bir evde hamilelik testiyle test edebilirsiniz.
 • İdrarınızı doktorunuz tarafından test ettirip, bunu muayene ile onaylayabilirsiniz.

Hamilelik onaylandıktan sonra hamileliğiniz ve doğumunuz boyunca istediğiniz bakımın türü hakkında düşünmeye başlamalısınız. İş gücünüzdeyseniz işte  ve doğum izninizle ilgili haklarınızı öğrenmenin vakti  gelmiş demektir.

Kan testi, gebeliğin en erken safhasında bile güvenilir bir sonuç verecektir. Doktorunuz kandaki gebelik hormonunu, insan koryonik gonadotropinini (hCG) kontrol edecek olan kan testini emredecektir. Dönemi kaçırdıysanız, bu testi yapabilirsiniz.

Yerel eczanenizden gebelik idrar test kitleri satın alabilirsiniz. En doğru sonucu elde etmek için testteki talimatları çok titiz bir şekilde uyguladığınızdan emin olun. Eğer doğurganlık uyuşturucu alıyorsanız ya da daha yaşlı bir kadınsanız, yanlış sonuçlar alabilirsiniz. İlk önce kaçırdığınız süreden sonra testi yaparsanız ve sonuç negatif ise (hamilesiniz diyor), daha güvenilir sonuçlar alındıktan sonra testi iki hafta sonra tekrar yapmak isteyebilirsiniz. Birçok ev hamileliği test kitleri bu nedenle iki test içerir.

Ayrıca bir hastane kliniğinde, doktorunuz tarafından ya da aile planlaması kliniklerinde idrar denemeniz de yapabilirsiniz.

 

Etiketler:

Hamilelik Belirtileri Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Beyzam dedi ki:

  guzel yararlı konu olmus bu tıp konuları paylasmakla insanlara yararlı bı ıs yapıyosunuz tebrıkler

 2. aysun dedi ki:

  hamilelik zor iş ama sonrası çok güzel bebeğinizin olacağını bilmek 9 ay sonra onu kucağınıza alacağınız zaman herşeyi unutuyorsunuz..

 3. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Güzel bir site bir çok arkadaşımla beraber takip ediyoruz.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Normal Doğum

Normal doğum 38-42 gebelik haftaları arasında, kendiliğinden başlayan rahim kasılmalarıyla, başla gelen tek bir bebeğin anne ve bebeğe zarar vermeden...

Kapat