Hamile Kadınlar İçin En İyi Yiyecekler

Hamile Kadınlar İçin En İyi Yiyecekler
21 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 236 kez okundu.

Hamilelik döneminde sağlıklı bir diyetin sağlanması çok önemlidir.

Bu süre zarfında vücudunuza ek besin maddeleri, vitaminler ve mineraller gerekir

Aslında, 2. ve 3. trimesterlerde her gün 350-500 ekstra kaloriye ihtiyacınız olabilir

Temel besin maddeleri bulunmayan bir diyet bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir

Yetersiz beslenme alışkanlıkları ve fazla kilo alımı, gestasyonel diyabet ve gebelik veya doğum komplikasyonları riskini de artırabilir

Basitçe söylemek gerekirse, sağlıklı, besleyici yiyecekler seçmek, sizin ve bebeğinizin sağlığından emin olmaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca, doğum yaptıktan sonra gebelik kilo vermeyi çok daha kolay hale getirecektir.

İşte hamile olduğunuzda yemesi gereken 13 besleyici gıdalar.

1 – Süt Ürünleri

Hamilelik döneminde, büyümekte olan fetüsün ihtiyaçlarını karşılamak için fazladan protein ve kalsiyum tüketmelisiniz.

Süt ürünleri iki çeşit yüksek kaliteli protein içerir: Kazein ve peynir altı suyudur. Süt, en iyi besin kaynağı olan kalsiyum kaynağıdır ve yüksek miktarlarda fosfor, çeşitli B vitaminleri, magnezyum ve çinko sağlar.

Yoğurt, özellikle Yunan yoğurdu, gebe kadınlar için özellikle yararlıdır.

Diğer süt ürünlerinden daha fazla kalsiyum içerir. Bazı çeşitlerde sindirim sağlığını destekleyen probiyotik bakteriler de bulunmaktadır.

Laktoz toleranslı olmayan insanlar, özellikle de probiyotik yoğurt gibi yoğurtlara tolere edebilirler

Gebelik sırasında probiyotik takviyeleri almak, preeklampsi, gestasyonel diyabet, vajinal enfeksiyonlar ve alerjiler gibi komplikasyon riskini azaltabilir.

SONUÇ:Süt ürünleri, özellikle yoğurt hamile kadınlar için mükemmel bir seçimdir. Süt ürünleri artan protein ve kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur. Probiotikler de komplikasyon riskini azaltabilir.

2. Baklagiller

Bu gurupta mercimek, bezelye, fasulye, nohut, soya fasulyesi ve yer fıstığı bulunur.

Baklagiller, bitkisel esaslı lif, protein, demir, folat (B9) ve kalsiyum kaynaklarıdır ve bunların hepsi vücudun gebelik süresince daha fazla ihtiyacı vardır.

Folat, B vitaminlerinden (B9) biridir. Annenin ve fetüsün sağlığı için, özellikle de ilk üç aylık dönemde çok önemlidir.

Bununla birlikte, çoğu gebe neredeyse folat tüketmemektedir.

Bu, nöral tüp kusurları ve düşük doğum ağırlığı riski ile ilişkilendirilmiştir. Yetersiz folik asit alımı, çocuğun daha sonra yaşamı boyunca enfeksiyonlara ve hastalığa daha yatkın olmasına neden olabilir.

Baklagiller yüksek miktarlarda folat içerir. Bir bardak mercimek, nohut veya siyah fasulye BKİ’nin% 65-90’ından sağlayabilir.

Ayrıca, baklagiller genellikle lif açısından çok yüksektir. Bazı çeşitleri demir, magnezyum ve potasyum bakımından da yüksektir.

SONUÇ:Baklagiller, folat, lif ve diğer besin öğeleridir. Folat gebelik sırasında çok önemli bir besindir ve bazı doğum kusurları ve hastalıkları riskini azaltabilir.

3. Tatlı patatesler

Tatlı patatesler, vücutta A vitamini haline dönüştürülen bitki bileşiği olan beta-karoten bakımından çok zengindir.

A vitamini, çoğalmanın yanı sıra birçok hücrenin ve dokunun farklılaşması için de gereklidir. Sağlıklı fetal gelişim için çok önemlidir.

Gebe kadınların genellikle vitamin A alımını% 10-40 arttırmaları önerilir.

Bununla birlikte, aşırı miktarda yenildiğinde toksikliğe neden olabilecek çok miktarda A vitamini kaynaklı hayvansal kaynaktan kaçınmaları önerilir.

Bu nedenle beta-karoten gebe kadınlar için çok önemli bir A vitamini kaynağıdır.

Tatlı patatesler mükemmel bir beta-karoten kaynağıdır. Yaklaşık 100-150 gram (3,5-5,3 oz) pişmiş tatlı patates, tüm RDI’yi karşılar.

Bundan başka, tatlı patates, dolgunluk artırmak kan şekeri sivri azaltmak ve sindirim sağlık ve hareketliliği (geliştirmek olabilir.)

SONUÇ:Tatlı patates vücudun vitamin A’ya dönüştüğü mükemmel bir beta-karoten kaynağıdır. A vitamini büyüyen fetustaki hücrelerin büyümesi ve farklılaşması için önemlidir.

4. Somon

Somon, gerekli omega-3 yağ asitleri açısından çok zengindir.

Hamile kadınlar da dahil olmak üzere çoğu insan diyetlerinden neredeyse yeterince omega-3 almıyor.

Omega-3 yağ asitleri gebelik sırasında, özellikle uzun zincirli omega-3 yağ asitleri DHA ve EPA’da önemlidir.

Bunlar deniz ürünlerinde yüksek miktarlarda bulunmakta ve fetüsün beynini ve gözlerini oluşturmaya yardımcı olmaktadır.

Yine de hamile kadınların, yağlı balıklarda bulunan cıva ve diğer bulaşıcı maddeler nedeniyle, deniz ürünlerinin alımını haftada iki kez sınırlamaları önerilir.

Bu, bazı kadınların deniz ürünlerini tamamen önlemelerine, dolayısıyla gerekli omega-3 yağ asitlerinin alımını sınırlamasına neden oldu.

Bununla birlikte, çalışmalar haftada 2-3 yemek yağlı balık yiyen hamile kadınların önerilen omega-3 alımına ulaştığını ve onların EPA ve DHA kan düzeylerini artırdığını göstermiştir

Somon, diyette çoğunlukla bulunmayan D vitamininin az miktarda doğal kaynaklarından biridir. Kemik sağlığı ve immün fonksiyon gibi vücuttaki birçok süreç için çok önemlidir

SONUÇ:Somon, büyüyen bebekte beyin ve göz gelişimi için önemli olan omega-3 yağ asitlerini EPA ve DHA içerir. Somon da doğal D vitamini kaynağıdır.

Bir önceki yazımız olan Hamile Diyeti başlıklı makalemizde hamile diyeti ve hamile diyeti nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Hamile Kadınlar İçin En İyi Yiyecekler Konusuna 8 Yorum Yapıldı
 1. sabo terlik dedi ki:

  Hamile hanımlar, hamilelik döneminde iyi terlik giymeleri lazım. Vücut ağırlaştığı için tabanlara yük biniyor bu yüzden sabo terlik veya kros terlik daha rahat ettirecek ve yükü azaltacaktır

 2. modasitesi dedi ki:

  Valla insan elinden geldiği kadar dikkat etmeli yiyemiyosak bile bebek için yemek gerekio sagliksiz olur die bişey yk sadece en önemlilerine dikkat etmek lazım Allah herkese saglam sağlıklı kucağa almak nasip etsin

 3. Film izle dedi ki:

  birçok anne adayının dikkat etmediği fakat en önemli şeylere çok iyi değinmişsiniz. Çünkü artık bir can daha taşıyorsunuz. Yediğiniz yemekler felan çok önemli. Kısacası sağlığa daha çok önem verilmesi gerek. Faydalı yazı olmuş.

 4. Gönül Arslan dedi ki:

  Hamilelik süresince normalde olduğundan daha fazla dikkat edilmeli beslenme düzenine zira size emanet edilen bir can taşıyorsunuz ve tüm sorumluluğunuzu eksiksiz yerine getirmelisiniz.

 5. hülya akçay dedi ki:

  Bir anne olarak diyebilirimki bebeğin anne karnında beslenmesi gerçekten çok önemli. Bazı durumlarda mide bulantısı nedeniyle iyi beslenmek mümkün olmuyor. ama bulantılar geçtikten sonra bebek ihtiyacı olan hangi vitaminde annenin canı onu istiyor. Ben kendimden biliyorum. Bazı anneler aş erme diyorlar ama ben aşermeye bebeğin ihtiyacı olduğu besinleri annesine bildirmesi olarak diyorum 🙂 tabiki bunun yanında her gıdadan anneye ve bebeğine yetecek kadar almakta anne dikkatli olmalı 🙂

 6. Fikriye Darende çifçi dedi ki:

  Teşekkür ederiz bu bilgiler için dikkat ediyordum daha da dikkat edeceğim

 7. Seda dedi ki:

  Keci boynuzu pekmezi avakado yesil sebzeler . Meyve .tarcin 👏

 8. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Hamile bayanların hem kendi için hemde bebeği için sağlıklı beslenmesi gerekmektedir.Bunun için çok arastirma yaptım ve doktorlarima danistim…Su anda vermiş oldugunuz bilgiler hamile arkadaşlar için harika👏👏👏

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelik Diyetiniz Bebeğinizin Geleceğini Etkileyebilir mi?

Yeni bir raporda, gebelik, gelecek kuşağın sağlığını iyileştirmek ve obezite ile savaşmak için kritik bir "fırsat penceresi" olduğunu iddia etti....

Kapat