Hamile Diyeti

Hamile Diyeti
10 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 559 kez okundu.

Hamile Diyeti Nedir?

Hamile diyeti, bebeğinin ve senin sağlına odaklanmış bir yeme planıdır. Hamilelik dönemine göre şekillendirilmiş bir beslenme programıdır.

Hamile bir bedenin ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş olmanın dışında temelde her şey ortalama bir sağlıklı beslenme modeli ile aynıdır.

Hamilelikte beslenme şekli, protein ve kalsiyumun, tam tahılların, gökkuşağının tüm renklerinde meyve ve sebzelerin, sağlıklı yağların iyi ve dengeli bir karışımından oluşur. Hamilelik döneminde doğru beslenme modeli aşağıdaki 4 şartı yerine getirmelidir:

 1. Hem senin hem de bebeğinin beden gelişimini destekleyecek yeterli enerjiyi (kaloriyi) sağlamalı.
 2. Kendi bedeninin sağlığını korumalı ve bebeğinin beden oluşumu için ihtiyaç duyulan tüm maddeleri (proteinler, yağlar, vitaminler ve mineraller) sağlamalı.
 3. Bebeğinin bedeni üzerinde olumsuz etkisi olan yiyeceklerden ve diğer maddelerden uzak olmalı.
 4. Kilonu, kan şekeri seviyeni ve kan basıncını sağlıklı bir aralıkta tutarak metabolizma sağlığını desteklemeli.

Etiketler:

Hamile Diyeti Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. diyet forum dedi ki:

  hamilelik döneminde diyet yapmak için mutlaka kadın doğum uzmanınız ile görüştükten sonra rüştü kanıtlanmış diyet uzmanlarına görünmelisiniz. Sağlıklı beslenmek ve taşıdığınız can’ın gelişimi kesinlikle zayıf görünmekten veya diğer herşeyden önemlidir.

 2. Dilek Şimşek dedi ki:

  Hamilelik diyetinin onemini ogluma hamileyken anladım. Hamilelik kolestrolum çok yüksekti sonrasında daha dengeli ve düzenli beslenmeye özen gosterdim

 3. Sevda Kacamak dedi ki:

  Hic diyet yapmadim sorununm yoktu cunku

 4. hülya akçay dedi ki:

  gebelik sonrası biraz dikkat ettim yeterli oldu ama uzman gözetiminde olmalı.

 5. Hülya akçay dedi ki:

  Bu yaziniz olk başta hamilelikte diyet yapmak gibi dursada aslinda hamilelekte besinleri yeteri kadar almayi anlatmis zayiflama veya kilo almama diyeti dryil. Katiliyorum hamile kalinca herseyden fazla fazla yiyoruz ama annaye ve bebeğe yetecek kadar gıda alimi yeter aslinda fazlasi ilerde anneye bol bol kilo olarak kaliyor

 6. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Hamıle oldugumda dıyet yapmama gerek kalmadı..Sağlıklı beslendım bol bol yürüyüş yaptım..Gerekli olduğunda hekim kontrolünde yapılabilir..

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kaç aylık hamileyken cinsel ilişkiye girilmez?

Hamilelik boyunca cinsel ilişkide bulunmakta herhangi bir sakınca yoktur. Cinsel ilişki, anne adayının rahat hissettiği haftalara kadar serbesttir. Bu noktada...

Kapat