Gebelikteki Diyabet Bebeğin Kalbini Nasıl Etkiler

Gebelikteki Diyabet Bebeğin Kalbini Nasıl Etkiler
2 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 241 kez okundu.

Eli ve Edythe Geniş Rejeneratif Tıp Merkezi’nde ve UCLA’daki Kök Hücre Araştırmacılarında araştırmacılar, diyabet veya diğer faktörlerden kaynaklanan yüksek glikoz düzeylerinin kalp hücrelerinin normal şekilde olgunlaşmamasını sağladığını keşfettiler. Bulguları diyabetli kadınların doğum yapan bebeklerin doğuştan kalp hastalığına yakalanma olasılığının daha fazla olduğunu açıklıyor.

UCLA’nın moleküler, hücre ve gelişimsel biyoloji profesörü ve Geniş Kök Hücre Araştırma Merkezi üyesi Atsushi “Austin” Nakano tarafından yürütülen çalışma bugün eLife dergisinde yayınlandı .

Araştırmacılar, kalp hücrelerinin yüksek seviyede glukoz maruziyetine maruz kaldıklarında, hücrelerin her zamankinden daha fazla DNA yapı taşı oluşturduğunu, bu da hücrelerin olgun olmaktan çok üremeye devam ettiklerini keşfetti.

Nakano, “Yüksek kan şekeri seviyeleri sadece yetişkinler için sağlıksız değil, gelişmekte olan fetuslar için de sağlıksız” dedi. “Yüksek kan şekeri düzeylerinin fetusta hastalığa neden olduğu mekanizmanın anlaşılması, sonunda yeni terapilere yol açabilir.”

Genetik, konjenital kalp hastalığının gelişiminde büyük rol oynamasına rağmen, hastalık için önde gelen genetik olmayan risk faktörü gebelik sırasında diyabetli bir annedir. Gebelik sırasında kanında yüksek düzeyde glikoz bulunan kadınlarda doğan bebeklerin, diğer bebeklere göre iki katından beş kat daha fazla bozukluk gelişme olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, araştırmacılar gelişmekte olan fetüs üzerindeki glikozun kesin etkisini asla tanımlayamamışlardır.

Nakano ve meslektaşları laboratuarda kalp kası hücrelerini veya kardiyomiyositleri büyütmek için insan embriyonik kök hücrelerini kullandılar ve daha sonra onları çeşitli glikoz seviyelerine maruz bıraktılar. Az miktarda glikoza maruz kalan hücreler normal olarak olgunlaştı. Fakat, yüksek seviyede glikoz ile karıştırılan kardiyomiyositlerin geç olgunlaşması veya tamamen olgunlaşması başarısız olmuş ve bunun yerine daha olgunlaşmamış hücreler üretmiştir.

Araştırmacılar, fazladan glikoza maruz kaldığında, kardiyomiyositlerin pentoz fosfat yolunu aşırı aktive ettiğini keşfettiler – diğer şeylerin yanında DNA’nın yapı taşları olan nükleotidler üreten hücresel bir süreç. Yüksek glikoz düzeyleri olan hücrelerde, pentoz fosfat yolu normalden daha fazla nükleotid meydana getirdi. Bilim adamları, yapı taşlarının fazlalığının hücrelerin olgunlaşmasını engellediğini gösterdi.

Nakano, “Daha fazla beslenme genellikle hücreler için daha iyi olduğu düşünülüyor, ancak burada tam tersini görüyoruz” dedi. “Glikozu gelişmekte olan doğru noktada tüketerek, hücrelerin çoğalmasını sınırlayabiliriz, bu hücrelerin olgunlaşmasına eşlik eder ve kalp kasını daha güçlü hale getirir.”

Nakano’nun grubu, aynı şeyi diyabetli hamile farelerde de gözlemledi: Fetüslerin kalp hücreleri hızla bölündü, ancak yavaş yavaş olgunlaştı.

Nakano, bulgunun kök hücrelerden kardiyomiyositlerin yapılması için daha iyi yöntemlere yol açabileceğini söyledi. Günümüzde, laboratuarda kardiyomiyosit üreten protokollerin çoğu olgunlaşmamış hücrelere yol açar, ancak pentoz fosfat yolunu hedef alması, kalp hücrelerini yenilemek veya araştırma amacıyla daha olgun hücrelerin oluşmasına yardımcı olabilir.

Doğuştan kalp hastalığı, ABD’de doğan 100 çocukta yaklaşık 1’i etkiliyor ve bu en sık görülen doğum kusurudur. Ortaya koyduğu semptomların şiddeti, hafifçe zayıflamış bir kalp kasına ve semptom yoksa ameliyat gerektiren ciddi kalp deformasyonlarına kadar değişir.

Kalp matürasyonunun hedefi olan pentoz fosfat yolu, UCLA’nın yardımcı araştırmacısı Austin Nakano ve Haruko Nakano’yı mucitler olarak California Regents adına UCLA Teknoloji Geliştirme Grubunun hazırladığı bir geçici patent başvurusu ile kapsanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Fenilketonüri (PKU) Hastalığı Nedir başlıklı makalemizde bebeklerde pku, Fenilketonüri ve PKU hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
miyom gebelik
Miyomlar gebelikte sorunlara neden olabilir mi?

Fibroidler, uterusta büyüyen kanserli olmayan katı tümörlerdir. Son derece yaygındır; 50 yaşına kadar kadınların yüzde 70-80'i kadındır. Çoğu zaman herhangi bir soruna...

Kapat