Gebelikte Kalp Hastalığı

Gebelikte Kalp Hastalığı
26 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 626 kez okundu.

Kalp rahatsızlığınız veya başka bir kalp rahatsızlığınız varsa ve hamileyseniz muhtemelen neler bekleyebileceğini merak ediyorsun. Gebelikte kalp hastalığını ve diğer kalp rahatsızlıklarını nasıl yöneteceğiniz konusunda bir kılavuz.

Gebelik, kalbinizi ve dolaşım sisteminizi doğal olarak etkiler. Büyüyen bebeğinizi beslemek için kan hacmi artacak, böylece kalbin ilk üç aydan itibaren yüzde 30 ila 50 artıracağına yüreğiniz pompalanıyor . Hamilelik ilerledikçe kalp atış hızı da artacak ve emek ve doğum kalbinize daha fazla stres katacaktır.

Tüm bu değişiklikler gebelikte normaldir, ancak doğum öncesi kalp rahatsızlığına sahip doğum yapanlar için (doğuştan gelen bir kusur veya durum olan konjenital kalp hastalığı dahil) dolaşım sistemi üzerindeki etkiler hamilelik yapabilir Ek riskler getirin. Mutlu, ekstra özen ve uzman bir tıbbi ekiple kalp rahatsızlığına sahip birçok kadın sağlıklı gebelik yaşayabilir.

KALP RAHATSIZLIĞI VAR BENDE VE HAMILE KALMAK ISTERSEM NE YAPMAM GEREKIR?

OB / GYN ve kardiyologunuzla gebelik öncesi ayrıntılı bir muayene yaptırmanız önemlidir. Doktorlarınız, daha ileri değerlendirme için bir anne-fetüs tıbbı uzmanı (yüksek risk taşıyan anneleri tedavi eden bir OB / GYN) ile görüşmenizi önerir. Çoğu zaman  – özellikle kalp koşullarınızla iyi bir şekilde çalışabiliyorsanız  – tıbbi ekip size gebe kalmayı vaat edecektir.

Nedeniyle kalbin durumunun biraz kısıtlı iseniz  – veya bir unrepaired kalp kusuru var – senin hekimler hamilelikten önce ek sınama ve / veya tedaviyi yapmak isteyebilirsiniz. Nadiren de olsa, çok riskli olacağından gebelikten tamamen kaçınmanız önerilebilir.

kalp rahatsızlığını için, ilaç kullanıyorsanız sizin doktor hamilelik sırasında devam etmenin güvenli olduğunu görmek için hepsini değerlendirmek gerekecektir. Hamilelik açısından güvenli olan veya sizin ve bebeğinizin daha az risk taşıdığı farklı ilaçları değiştirmenizi öneriyor olabilirler.

GEBELIKTE HANGI KALP RAHATSIZLIĞI SORUNLARA NEDEN OLABILIR?

Bebek Bekleyen annelerde bazı temel kalp rahatsızlıkları gebelik süresince çok az veya hiç sorun oluşturmaz, diğerleri ise sizin için daha riskli olabilir ve gebelik komplikasyonları şansınızı artırabilir.

Dünya Sağlık Örgütü anne kalp rahatsızlıklarını en düşük riski taşıyan 1. sınıf koşullarla ve en yüksek riski taşıyan 4. sınıf koşullarla birlikte dört risk kategorisine ayırır. Doktorlar hamilelikten önce bile risk sınıfınızı belirleyebilir.

Başarıyla onarılan basit konjenital kalp kusurları (örneğin atriyal veya ventral septal kusurlar ve patent ductus arteriosus), hafif kalp kapak deformiteleri ve kalp mırıltıları genellikle düşük riskli kabul edilir.

Konjenital kalp rahatsızlığınız varsa, düşük, erken doğum veya düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olma riski biraz daha yüksektir .

Daha ciddi kalp rahatsızlıkları şunları içerebilir:

 • Şiddetli veya düzeltilmemiş kalp kapak deformiteleri
 • Çoğu aritmi (düzensiz kalp atışı)
 • Karmaşık konjenital kalp kusurları (Fallot Tetrolojisi dahil)
 • Kardiyomiyopati (Zayıflamış kalp kası)
 • Bazı Marfan sendrom formları

Bazı kalp rahatsızlıkları gebeliği riskli hale getirebilir ve doktorunuz muhtemelen hamile kalmanıza karşı sizi uyaracaktır. Bunlar şiddetli aort, aort stenozu, ciddi pulmoner hipertansiyon, Eisenmenger sendromu ve konjestif kalp yetmezliği olan Marfan sendromunu içerir .

KALP RAHATSIZLIĞI VARSA, GEBELIK SIRASINDA HANGI ÖZEL GÖZLEMIME IHTIYACIM OLACAK?

Hamileliğinizin sağlıklı ve ilerlemesini kontrol etmek için normal doğum öncesi ziyaretlerin yanı sıra siz ve tıbbi ekibiniz kalp rahatsızlığınızın gebeliğinizi olumsuz etkilemediğinden emin olmalısınız.

Ne kadar ek izleme ihtiyacınız kalp rahatsızlığınızın ciddiyetine bağlıdır. Düşük risk kategorisine girerse, gebeliğinizin tamamı boyunca yalnızca bir veya iki kez kardiyoloğunuzu görebilirsiniz. Durumunuz daha ciddi ise, kardiyologu daha sık, muhtemelen her iki dört haftada bir görmeniz gerekecektir.

Pratisyen, kalbin iyi çalıştığından emin olmak için birtakım testleri kullanacaktır. Muhtemelen bir çok kez daha önce gördüğünüz bu testler bir ekokardiyografi (yankı) ve bir elektrokardiyografi (EKG) içerebilir.

Düzenli ultrasonlar , bebeğinizin büyümesini ve gelişimini izlemeye yardımcı olur ve bebeğinizin yolda olduğundan emin olmanızı sağlar . Uzmanlaşmış ultrasonlar, herhangi bir fetus kalp probleminin erken tespit edilmesine yardımcı olabilir.

Doktorlarınız emek ve doğum yoluyla da kalbinizi yakından izleyecektir. Tüm kasılmalarını izleyecek ve bebeğin kalp atış hızını dikkatlice izleyecekler .

Sırtınızda düz çalışmak yerine yanınızda yalan söylemeniz veya oturmanız istenebilir. Çok yüksek risk altındaysanız, kalp işlevinizi daha yakından izlemek için damarın damara veya artere yerleştirilmiş olabilirsiniz. Endokardit (kalp iç astarının bir enfeksiyonu) endişe ediyorsa, doğumdan hemen önce ve sonra antibiyotik tedavisi alabilirsiniz.

DIKKAT ETMEM GEREKEN BELIRTILER VAR MI?

Sıra dışı bir şey fark ederseniz, eğer bir şey doğru değilse bile prenatal pratisyeninize başvurun.

Nefes almada sorun yaşıyorsanız veya nefes darlığınız varsa, kalp çarpıntısı veya düzensiz nabız hissediyorsanız veya göğüs ağrınız varsa derhal doktorunuzu arayın. Eğer Eğer ‘senin sağlayıcı ulaşmak, 911’i arayabilir veya acil servise gidin.

KONJENITAL BIR KALP HASTALIĞIM VARSA, BEBEĞIM DE BIR HASTALIĞA YAKALANMA RISKIYLE KARŞI KARŞIYAMIDIR?

Durumu bebeğinize iletmeniz mümkündür, ancak kesin bir bahis değildir. Bazı doğuştan kalp kusurları, genetiğe diğerlerinden daha güçlü şekilde bağlıdır. Bebeğiniz, minik kalplerinin nasıl geliştiğini görmek için yakından izlenecektir.

İdeal olarak, doğuştan kalp krizi geçiren bir çocuğa sahip olma riskinizi belirlemenize yardımcı olabilecek, hamile kalmadan önce bir genetik danışman ile görüşeceksiniz.

Belirli kalp rahatsızlığınıza bağlı olarak, muhtemelen sağlıklı bir hamilelik ve bebeğe sahip olmak, doğru tıbbi bakım ve izleme ile iyi bir şansınız olur. Sağlıklı gebelik alışkanlıklarını benimsemek – bol bol dinlenmek, stres seviyenizi olabildiğince aşağıya çekmek, çok yemek yemek ve alkol ve sigara içmekten kaçınmak gibi – gebelik komplikasyonları riskini en aza indirgemeye yardımcı olabilir.

Bir önceki yazımız olan Evde Gebelik Testleri (Nasıl Kullanılır) başlıklı makalemizde evde gebelik testi ve nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Gebelikte Kalp Hastalığı Konusuna 10 Yorum Yapıldı
 1. avşa adası dedi ki:

  Hamililikte kalp krizi çok tehlikelidir. Yiyeceklerinize dikkat etmeli ve stresten uzak durmalısınız.

 2. Pelin Konyalı dedi ki:

  Verdiğiniz gerekli bilgiler için çok teşekkür ederim

 3. Ümran Toğuşlu dedi ki:

  Hamileliğin 30 uncu haftasindayim dengeli beslenme cok önemli,stres ve uyku düzeni onemli bir etken ayrica bebek icin 24-26 hafta arasinda yapilan fetal kalp anamolileri kontrollü bebek doğduktan sonraki bebekte oluşabilecek kalp hastaliklarinda erken tani yöntemi dir.Ben yaptirdim aklimda durmasini istemedim. Doktorlar suze bilgi veriyor yaptirip yaptirmamak size kaliyor

 4. Cansu Polat dedi ki:

  Hayatımızın her alanında sağlığımızı ihmal etmemekle birlikte şüphesiz hamileyken çok daha dikkat edilmesi gerekli diye düşünüyorum.İçinizde taşıdığınız parçadan sorumlu oluyorsunuz bu sebeble siteyi severek takip ediyorum çok faydalı bilgiler ediniyorum.

 5. Sevda Kacamak dedi ki:

  Benim bir arkadasimda vardi kalp kapakciginda sorun vardi tedavi oluyo daha gebelikte ortaya cikti

 6. Sülbiye dedi ki:

  Cok zor hamilelikte kalp hastaliklari ALLAH kimseye gostermesin

 7. Hülya akçay dedi ki:

  Bilgilendiroci yaziniz icin emeğinize saglik

 8. Ebru dedi ki:

  Bende hamileyim bir kaç gündür kalbimde bir ağrı hissediyorum geceleri nefes darlığı da var inşallah kronik bir hastalık yoktur yarın ilk isim hastahaneye gidip muayene olmak yazınız icon teşekkür ederim gayet bilgilendirici bir yazi

 9. hülya akçay dedi ki:

  kalp rahatsızlığı olan anne adayları için dikkat etmek gerekiyor dr gözleminde olmak lazım. bebeğin sağlıklı olması için anneninde sağlığının iyi olması gerekir

 10. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Her anne adayının dikkat etmesi gereken konulardan biri makalemiz okuyarak bilgi sahibi olabilirler…

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte 2. ay

Kapat