Gebelikte (hamilelikte) Folik Asit Kullanımı

Gebelikte (hamilelikte) Folik Asit Kullanımı
27 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 345 kez okundu.

Folik asit gebelik için önemlidir, çünkü spina bifida gibi nöral tüp defektleri olarak bilinen doğum kusurlarının önlenmesine yardımcı olabilirler. Folik asit, sağlıklı büyüme ve gelişme için gerekli olan bir B grubu vitamindir.

Yeşil yapraklı sebzeler gibi doğal olarak yiyeceklerde ekmek ve kahvaltılık tahıllar gibi gıdalara eklendiğinde veya diyet takviyelerinde kullanılan ‘folik asit‘ olarak bu vitamin “folat” olarak bilinir.

Folik asit, sinir sisteminin gelişimi ve bebeklerde sinir tüpü kusurlarının (NTD’lerin) önlenmesi için özellikle önemli olduğu kanıtlanmıştır.

Spina bifida, Batı dünyasındaki en yaygın doğumsal kusurlardan biridir. Avustralya’da spina bifida ile her yıl yaklaşık 150 bebek doğar. Hamileliğin ilk haftalarında, beyin ve omurilik oluştuğunda meydana gelir.

Günlük diyetinizde folik asit katkılı gıdalar da dahil olmak üzere folik asit bakımından zengin gıdalar yiyerek veya bir folik asit takviyesiyle folik asit alımınızı artırabilirsiniz. İyi folik asit kaynakları, yeşil yapraklı sebzeler, meyve (turunçgiller, meyveler ve muzlar), baklagiller ve bazı tahılları içerir (pek çok kahvaltılık tahıl folik asit eklemiştir).

Folik asit çeşitli gıdaların gönüllü olarak güçlendirilmesine Haziran 1995’ten beri Avustralya’da izin verilmiş ve ekmek (organik ekmek hariç) için kullanılan bütün unun zorunlu folik asit takviyesi Eylül 2009’da yürürlüğe girmiştir. Üç dilim ekmek (100 gram veya 100 gr ) ortalama 120 mikrogram folik asit içerir.

Folik asit takviyeleri, eczanelerden doktorunuza değişik dozlarda tezgah üstü Avustralya’dan temin edilebilir. En az 400 mikrogram folik asit içeren takviyeleri arayın; bunlar genellikle sadece folik asit veya özel gebelik takviyeleri içeren takviyeler olacaktır. Multi-vitamin takviyeleri genellikle daha az içerir. Yeterli folik asit almanızı garanti altına almanın en iyi yolu, gebe kaldıktan en az bir ay önce ve üç ay sonra günlük bir folik asit takviyesi almaktır. Ondan sonra folik asit takviyeleri almak zorunda değilsiniz.

Yüksek Dozda Folik Asit Kullanımı

Bazı kadınlar, nöral tüp defekti tarafından etkilenen bir gebelik riski taşımaktadır ve 12 haftalık gebe kalana kadar her gün 5 miligram (5 mg) folik asit daha yüksek bir doz almaları önerilir. Aşağıdaki durumlarda kadınların riski artar:

 • onlar veya eşleri bir sinir tüp defekti var
 • onlar veya eşleri ailesinde sinir tüp defekti öyküsü var
 • bir nevral tüp defekti tarafından etkilenmiş bir önceki gebelik yaşıyorlardı
 • Diyabetleri var.

Ayrıca, epileptik antiepileptik ilaç kullanan kadınlar, tavsiye almak için doktorlarına danışmalısınız, çünkü daha yüksek bir doz folik asit kullanmaları gerekebilir.

Yukarıdakilerden herhangi biri sizin için geçerliyse, doktorunuzla konuşın çünkü daha yüksek bir folik asit dozu reçete edebilirler. Doktorunuz ya da ebe hamileliğiniz sırasında ek tarama testleri de yapabilir.

Diyette Folik Asit Kullanımı

Birçok gıdalar doğal olarak folit asit bakımından zengindir. Ancak, folit asit suda çözünür ve pişirme ile kolaylıkla yok edilir. Sebzeler en iyi şekilde hafifçe pişirilir veya çiğ yenirler. Mikrodalga fırınla ​​pişirme veya buharda pişirme en iyisidir.

Aşağıdakiler doğal folit asit için iyi kaynaklarıdır:

 • sebzeler (brokoli, brüksel lahanası, lahana, karnabahar, İngiliz ıspanağı, yeşil fasulye, marul, mantar, parsnip, tatlı mısır, kabak)
 • meyve (avokado, greyfrut, portakal)
 • baklagiller (nohut, soya fasulyesi, lima fasulyesi, kırmızı fasulye, mercimek, fıstık fasulye)
 • yumurtalar
 • fındık
 • meyve suları (birçok elma ve portakal suları).

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte İlk 3 Aylık Dönem başlıklı makalemizde hamileliğin ilk 3 ay bebek gelişimi ve hamilelikte ilk 3 ay hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Gebelikte (hamilelikte) Folik Asit Kullanımı Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. hülya akçay dedi ki:

  folikasit konusunda bilgilendik. emeğinize sağlık

 2. Sevda Kacamak dedi ki:

  Ben kullandim faydali birsey

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Folik asit ile ilgili bu kadar bilgi sahibi değildim makaleniz sayesinde öğrenmiş oldum…

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Amniyosentez Testi Nasıl Yapılır?

Amniyosentez, gebelik sırasında yapılan teşhis testidir. Doğmamış bebeğin (fetus) bir anormallik veya ciddi sağlık durumu geliştirebileceğini veya geliştiğini değerlendirir. Amniyosenteze mi...

Kapat