Gebelik Masajı Nedir Nasıl Yapılmalıdır.

Gebelik Masajı Nedir Nasıl Yapılmalıdır.
20 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 504 kez okundu.

Hamilelik sırasında masaj son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Başlangıçta, alternatif terapileri tercih eden kadın gruplarıyla sınırlı olma eğilimindeydi. Fakat şimdi, genel gebelik rahatsızlığını azaltmak için geçerli ve yararlı bir araç olarak görülüyor . Son zamanlarda yapılan araştırmalar ve kanıtlar faydaları için bilimsel bir temel taşıdı, ancak hamile kadınlar bunu çok uzun zamandır biliyor gibiydi.

Hamilelik Masajı Kimlere Yaptırmak Gerekir

Hamilelik masajı yapmayı düşünüyorsanız, doğum öncesi masaj alanında uzmanlaşmış nitelikli bir terapist bulmanız önemlidir. Ebe ya da doğum uzmanına genelde kiminle tavsiyede bulunmalarını istersiniz, yoksa bir uygulayıcı için yerel sarı sayfalarınıza bakın. Bir internet araması bazı iletişim bilgilerini de sağlayabilir. Bir masaj terapisti bulduğunuzda, niteliklerini ve hangi eğitime sahip olduklarını sorun.

Bazı fizyoterapistler obstetrik (hamilelik) masaja özel bir ilgi gösteriyorlar ve masaj hizmetleri de yapıyorlar.

Hamilelik Masajı Ne içeriyor?

Gebelik masajının en popüler formlarından biri, İsveç masaj tekniklerine dayanan ilkeleri kullanır. Bunun nedeni, kas gerginliğini azaltmada ve kan dolaşımını ve lenfatik drenajı iyileştirmedeki belirli faydalarından dolayıdır.

Bazı masaj terapistleri aromaterapi yağları kullanır ve duyu deneyimini artırmak için tütsü yakar. Bununla birlikte, uterus kasılmalarını tetikleyebilecekleri için kaçınılması gereken bir dizi yağ vardır. Bunlar kekik, nane, kekik, fesleğen, adaçayı ve biberiye içerir. Masaj terapistinin, kokusuz veya çok düşük kokulu yağlar kullanmasını tercih edebilirsiniz.

Masaj sırasında ne kadar cilde maruz kalırsan tamamen sana kalmış. Bazı kadınlar çok az kıyafet giyerek rahatlar; diğerleri daha fazla kapalı hissetmek istiyor. Ancak, masajınızdan en fazla yararı elde edebilmeniz için, terapistin mümkün olduğunca cildinizin yüzey alanına erişebilmesi gerekir.

Gebelik masajını farklı kılan nedir?

Ante-Natal masajı genel masajdan farklıdır, çünkü belirli basınç noktaları uyarılırsa bazı riskler olabilir. Bunlar bileklerinizde ve ayak bileklerinizde bulunur ve onları masaj yaparak uterusun müteahhitlik etmesini teşvik edebilir. Ayrıca, terapist tarafından bebeği de etkileyen hassasiyet ve naziklik seviyesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bazı beklenen çiftler masaj terapisti olarak hem masaj yapmaları için kitaplarlar hem de bu onların duygusal bağlılıklarını arttırmanın ve bağlamanın iyi bir yol olduğunu bulurlar. Masaj terapistinizin eşinize kendiniz deneyebileceğiniz bazı masaj teknikleri göstermeye istekli olduğunu görebilirsiniz.

Gebelik masajı için gerekli olan ekipman standart meseleden biraz farklı olabilir. Masajın etkinliğini en üst düzeye çıkarmak ve faydalarını tam olarak elde etmek için prenatal masaj sırasında vücut pozisyonu önemlidir. Birçok sağlık ve masaj uzmanı masaj sırasında hamile kadınlar için yan yana durmanızı önerir.

Mevcut araştırmalar, hamile karnı barındırmak için kesilmiş bir delik olanlardan ziyade standart masaj masalarının kullanımını desteklemektedir. “Kesikler” karın desteksiz dangle ve uterin bağların gerilmesine neden olabilir. Bununla birlikte, kesilmiş tablolar veya yastıklar kullanılırsa, bunlar uzun süre kullanılmamalıdır, örneğin en fazla önerilen süre 10-15 dakikadır.

NB İlk randevunuzdan önce masaj terapistinize başvurmanız ve masaj sırasında hangi pozisyona yerleştirileceğinizin netleşmesi sizin için yararlı olabilir.

Sırt üstü yatmak, ilk üç aydan önce önerilmemektedir, bu nedenle pozisyonunuz karnınıza veya yanınıza sınırlandırılacaktır. Masaj terapistinin göbeğini desteklemek ve ekstra kas zorunluluğundan kaçınmak için bir dizi yastık ve köpük kesmesi olmalıdır.

Bazı terapistler mobil bir masaj hizmeti sunar ve bir bavul boyutuna kadar katlanabilen taşınabilir masaj masalarına sahiptir. Hamile karnınızın büyüklüğü nedeniyle masaj masasında güvensiz veya dengesiz hissederseniz, masaj terapistinize söyleyin. İkiniz arasında rahat ve güvenli bir alternatif üzerinde uzlaşmaya karar verebilirsiniz.

Fiyatlar, hamilelik masaj hizmetleri için değişiklik gösterse de, bazı sağlık sigortası fonları aracılığıyla bir indirim söz konusudur.

Doğum öncesi masajın yararları:

 • Etkin bir şekilde uygulandığında, hamile bir kadının vücudundaki stres hormonlarını azalttığı kanıtlanmıştır. Aynı zamanda, depresyondaki kadınlarda düşük olma eğilimi gösteren hormon seviyelerini de artırır.
 • Endişe ve oluşan kaygılar azalır. Genel bir masaj sonrası genel ruh hali düzelir.
 • Gebe kadınlar sık ​​sık bir enerji masajı yeniliyorlar, çünkü onlara dinlenme ve tamamen rahatlama fırsatı verir.
 • Bazı hamile kadınlar için masaj mide bulantısını ve mide yanmalarını rahatlatabilir. Bazılarında, daha da kötüleştirebilir.
 • Ağrılı boyun, boğaz ağrısı ve pelvik kemiklerdeki boğum, bacak krampları, ayak bilekleri ve ayakların şişmesi ve ödem (sıvı tutulumu) gibi gebeliklerin günlük rahatsızlıklarını hafifletir.
 • Kas gevşemesine ve eklem ağrısının hafifletilmesine yol açar. Hamilelik masajı, siyatik sinir ağrısı yaşayan kadınlar için özellikle yararlı olabilir.
 • Bir ilişki kurmanın yanı sıra başka biriyle bağ kurma hissi uyandırır. Çoğu hamile kadın, eşleri ile olan yakın ilişkilerinde bir değişiklik yaşarlar ve “dokunulmazlıktan mahrum” olmaktan acı çekiyor.
 • Gebelik masajı hem annenin hem de bebeğinin sağlık durumunu iyileştirerek emeğin ilerlemesini iyileştirir. Daha rahat anneler, doğum sırasında müdahale riski daha düşük olma eğilimindedir.
 • Hamilelik masajı, kadınların yaptıklarını tamamen durdurmaları için bir fırsat sunabilir ve başkasının sadece onlar için bir şeyler yapmasını zevkine odaklanır.
 • Daha az kas gerginliği hissi ve genellikle daha az rahatsızlıktan ötürü uyku geliştirildi.

Hamilelik Masajını Ne Zaman Bırakmam Lazım

 • Ebe ya da doktorunuz size karşı bunu tavsiye ettiyse.
 • Bazı masaj terapistleri, bir kadının gebeliğinin ilk üç ayında gebelik masajı yapmama politikasına sahiptir. Bunun nedeni gebeliğin ilk 12 haftasında düşük yapma riski fazlalığıdır.
 • Yüksek riskli gebelik kategorisinde iseniz veya daha önce erken doğum yapmış iseniz.
 • Gebelikten Endüklenen Hipertansiyon varsa, örneğin yüksek tansiyon.
 • Preeklampsi veya sıvı tutulması ile ani şişmeniz varsa. Şiddetli baş ağrısı yaşarsanız.
 • Hamilelik masajınız varsa, kendinizi hasta hissetmenize, başınızı sersemlemenize neden oluyor, size bir baş ağrısı yaşıyor ya da deneyimden hoşlanmıyorsunuz. Başkaları iyi bir fikir olduğunu düşündüğü için bunu yapmak zorunda hissetmeyin. Bazı kadınlar dokunulmaktan gerçekten hoşlanmazlar ve masajları mahremiyetlerine karşı bir girişimi bulurlar.
 • Masaj terapistinin çok şiddetli olduğunu düşünüyorsanız bunu söylemelisiniz. Onlardan biraz daha nazik davranmalarını ve iletişim hatlarını ikinizin arasında açık tutmalarını isteyin. Terapötik bir ilişki olarak adlandırılan şey budur ve sizin için hem azami fayda elde etmek için hem çalışıyor olması gerekir.

Sırt ağrısı ve genel kas gerginliğini gidermek için doğum sırasında masaj çok etkili bir şekilde kullanılabilir. Ortakların katkıda bulunduklarını hissetmelerine yardımcı olmak iyi, pratik bir yöntemdir. Tüm kadınlar doğum yaparken masaj yapmaktan hoşlanmazlar ve rahatsız edici ve büyük tahriş sahibi olduklarını düşünüyorlar. Bazı masaj terapistleri, doğumu uyandırmak için aromaterapi yağları kullanır. Bunların masaj ile birlikte doğumun ilerlemesini arttırdığı düşünülmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelik (gebelikte)Toksoplazma Enfeksiyonu Belirtileri Ve Tedavisi başlıklı makalemizde Toksoplazmoz nasıl bulaşır, Toksoplazmoz nedir ve Toksoplazmoz tedavisi nasıldır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Gebelik Masajı Nedir Nasıl Yapılmalıdır. Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Hülya akçay dedi ki:

  Bu kadar faydasi olan bu masaiın nasil yapildiğini eşime okutmaliyim 🙂

 2. Sevda Kacamak dedi ki:

  Hic yaptirmadim?

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Masaj hamile olduğum zaman harikaydı..Özellikle ayak bölgelerim gece kramplari ve ödemden dolayı güzel ve rahatlatici????

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelik (gebelikte)Toksoplazma Enfeksiyonu Belirtileri Ve Tedavisi

Toksoplazmoz nedir? Toksoplazmoz, Toxoplasma gondii adlı mikroskobik bir parazitin neden olduğu bir enfeksiyondur. İyi bir bağışıklık sistemine sahip sağlıklı insanlarda toksoplazmozun...

Kapat