Gebelik Diyabeti Nedir?

Gebelik Diyabeti Nedir?
29 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 325 kez okundu.

İlk hamilelik dönemimde, iyi uyandığım, sabah yoruldum  hayat mucizesini büyüttüğüm için mutlu oldum.

28 haftada düşündüğüm kadar sağlıklı olmadığım söylendiğinde şok oldu. Bana bütün tatlı alışkanlıklarımı durdurması gerektiği söylendi ve devam eden ‘ikisi için yeme’ nin tümünün daha yakından izlenmesi gerekiyordu.

Sebep? Gestasyonel diyabet.

Kadınların yaklaşık yüzde 5-10’u gestasyonel diyabetten etkilenmektedir. Birçoğu bunu diyetlerinin dikkatli bir şekilde izlenmesiyle kontrol edebilecekken, diğerleri insülin gerektirir.

Etkilenen tüm kadınlar, yaşamın sonraki bir aşamasında diyabet 2 tipi gelişme riski altındadır.

Kraliyet Avustralya ve Yeni Zelanda Obstetrik ve Jinekologlar Koleji’nden Doçent Steve Robson, vücudun insülininin pankreasta üretildiğini söyledi. Görevi, şekeri kan dolaşımından uzaklaştırmak ve vücudun dokularına koymaktır.

“Plasentan kaynaklı hormonlar bir kadının kan şekerini kontrol eden normal mekanizmaları üzüyor” diye açıklıyor.

Gestasyonel diyabet, vücut insülin için düzgün bir şekilde tepki veremediği için kan şekerleri çok yüksek olduğunda teşhis edilir.”

Çoğu sağlıklı kadın için vücut, kan şekerini normal aralıkta tutmak için dikkatli kontroller ve dengeler uygular. Bununla birlikte, hastalığı geliştirme riski taşıyan bazı kadınlar var.

Prof Dr Rob, “Çift kilolu, ikiz gebeliklerde, yaşlı annelerde ve ailesinde şeker hastalığı olan kadınlarda daha sık görülür” diyor.

Gestasyonel diyabet sessiz bir hastalıktır, ancak gebelik sırasında test yapılarak teşhis edilebilir. Bu, bir glikoz içeceğini içtikten sonra kan testleri yoluyla yapılır.

Tanı pozitif çıkarsa, kadınların evde günlük olarak kan şekeri düzeylerini izlemesi gerekir. Çoğu durumda, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite şeker hastalığını kontrol etmek için yeterli olacaktır. İnsülin enjeksiyonları yalnızca aşırı aşırı durumlarda gereklidir.

Buna rağmen, beklenen kadınlar ve bebekleri için hala bazı riskler var.

Prof. Robson, “Gestasyonel diyabet riskleri doğum anında ortaya çıkıyor” diyor. “Bu bebekler daha büyük olma eğilimindedir ve etraflarında daha fazla su var. Bebeğin olgunluğunun biraz gerisinde olma eğilimi var – örneğin bebekler erken doğarlarsa nefes almıyor”.

Prof Robson, gebelik diyabetli kadınların da zor doğumda büyük bebeğin yaralanabileceğinden dolayı sezaryen doğum yapma olasılığının yüksek olduğunu ekliyor.

Ek olarak, gestasyonel diyabetli kadınların hayatlarında daha sonra diyabetik olma ihtimali daha yüksektir.

Bu hastalığa yakalanma riskimizi düşürebilmemizin bir yolu var mı? Evet ve hayır, Prof. Robson.

“Bazı kadınlar sağlıklı beslenme ve egzersiz yapma konusundaki en iyi çabalarına rağmen gebelik diyabeti geliştiriyor” diyor.

Ancak, normal sağlıklı kiloyu korumaya çalışmak, sağlıklı dengeli bir düşük GD tüketimi bulunan diyet yemeye çalışmak ve egzersiz yapmak gibi – günlük tempolar yürürken – hepsi de riski azaltmanın makul yolları. ”

Prof Robson, kadınların hayatının ilerleyen döneminde diyabet gelişme riskini azaltma konusunda aynı yaklaşımı benimsemeleri gerektiğini söylüyor.

“Genlerinize ve aile geçmişinize yardımcı olamazsınız ve bu kesinlikle riskin bir parçasıdır ancak kadınlar yeme ve egzersiz yaparak sağlıklı seçimler yapabilir ve sağlıklı bir kilo vermek için elinizden gelenin en iyisini yapabilir” diyor.

 

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Bir Hamilelik İçin 5 Yol başlıklı makalemizde hamilelikte egzersiz, hamilelikte spor ve sağlıklı bir hamilelik için yapmanız gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Gebelik Diyabeti Nedir? Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Gebelikte dikkat edilmesi gereken bir konudur…Makalenizi okuyup bilgi sahibi olmak çok güzel ??Teşekkürler ??

 2. Sevda Kacamak dedi ki:

  Basima boyle birsey gelmedi cok sukur tesekkurler

 3. hülya akçay dedi ki:

  gebelikte takip edilmesi gerekiyor önemli gebelik diyabeti cıkarsa. takip edilmeli. gerekiyorsa hekim yönlendirme yapıyor ve ilaç kullanılması bile gerekebiliyor.

 4. Seda dedi ki:

  Seker yuklemesi yaparak bunu tanimlayabiliriz

 5. Esra aydın dedi ki:

  Allaha sukur hamileligmde boyle birseyle karsilasmadm tesekkur edrik makalenz icn

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Sağlıklı Bir Hamilelik İçin 5 Yol

Sağlıklı bir bebek ile sonuçlanan kolay hamilelik. Bunun sizin deneyiminiz olacağına dair bir garanti bulunmamakla birlikte, kesinlikle daha olası kılmak için...

Kapat